Moravskoslezští politici budou hlasovat podle doporučení z Prahy

  11:14aktualizováno  11:14
Stranická neposlušnost? Něco takového v Moravskoslezském kraji nečekejte. Zdejší politici mají pro druhé kolo prezidentských voleb vesměs jasno: zvolí kandidáta doporučeného šéfy z Prahy.

Miloš, nebo Karel? Politici z Moravskoslezského kraje dodrží centrální doporučení. | foto: koláž iDNES.cz

Poslušní jako beránci k celostátnímu vedení. Tak vesměs vystupují politici z Moravskoslezského kraje, alespoň co se týče druhého kola volby prezidenta.

"K volbám určitě půjdu. Budu volit pana Zemana, protože si nedokážu představit, že by byl prezidentem člověk, který reprezentuje dnešní pravicovou vládu, tedy Karel Schwarzenberg," říká například šéf ostravské ČSSD Adam Rykala a slovy kopíruje například výrok hejtmana a svého stranického kolegy Miroslava Nováka.

První kolo v Moravskoslezském kraji

1. Miloš Zeman    28,77%
2. Jiří Dienstbier  18,86%
3. Jan Fischer      17,82%
4. Karel Schwarzenberg  14,77%
5. Vladimír Franz    6,59%
6. Zuzana Roithová   5,31%
7. Taťána Fischerová  3,17%
8. Jana Bobošíková   2,77%
9. Přemysl Sobotka   1,89%

Ten už v neděli řekl, že doporučení ČSSD k volbě Miloše Zemana je logické, neboť "pan Schwarzenberg je exponentem této vlády, tedy vlády, která nevládne a má problémy sama se sebou".

"Pan Schwarzenberg nebude nikdy mým kandidátem," dodal Miroslav Novák, který v prvním kole prezidentských voleb dal hlas Jiřímu Dienstbierovi.

Se Zemanem sdílím některé myšlenky. Ne, lepší je Karel

Také první náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM) dá příští týden ve volbách hlas Miloši Zemanovi. "Jestli je nejlepší, to nevím. Přikláním se ale k člověku, který v některých oblastech sdílí moje myšlení," zdůvodňuje Babka svůj výběr.

Z druhé poloviny politického spektra, ze řad ODS, přitom stejně silně zní podpora Karlu Schwarzenbergovi. V úterý jej doporučilo volit i grémium strany.

"Plně se ztotožňuji s doporučením grémia, pro mě byl pan Schwarzenberg jasná volba," sděluje například šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura s tím, že k druhému kolu voleb rozhodně půjde.

Slušná možnost výběru, libuje si Petřík z ODS

 Místopředseda regionální rady ODS Tomáš Petřík zase netají, že vítá průnik dvojice Miloš Zeman - Karel Schwarzenberg do finále klání o křeslo hlavy státu. "Jsem rád za tyto dva kandidáty. Pro voliče znamenají slušnou možnost výběru," poznamenal Tomáš Petřík a dodal, že logicky má blíž ke Karlu Schwarzenbergovi.

Komu však dá v druhém kole hlas, to neprozradil. To šéf ostravské ODS Martin Štěpánek řekl, že bude volit Karla Schwarzenberga.

Občanští demokraté přitom stále ještě rozdýchávají těžkou porážku svého prezidentského kandidáta Přemysla Sobotky. Ten v Moravskoslezském kraji skončil na posledním, devátém místě. Hlasovalo pro něj pouhých 10 680 lidí.

"Byly to nejtěžší volby, které ODS v poslední době zažila. Musíme teď analyzovat, jestli jsme pro kandidaturu vybrali správnou osobnost a zda jsme zvolili správnou marketingovou strategii, ať se poučíme pro příště," řekl Štěpánek.

"Zlepšení reputace ODS? Bude to běh na dlouhou trať a bude to složité zejména v Moravskoslezském kraji, který je levicově orientován," podotkl i Zbyněk Stanjura, který si myslí, že ODS má potenciál své volební výsledky zase zlepšit. "Bude záležet na nás samotných, jak budeme fungovat a s čím budeme oslovovat voliče," dodal Stanjura.

Občanský demokrat Madej: Strana se musí poučit

Nejtvrdší v hodnocení volebního výsledku je však místopředseda regionální rady ODS Dalibor Madej. "Je to výsledek chování ODS na všech úrovních. Dlouhodobě to kritizuji a na má slova bohužel dochází. Jestli se ODS ani z tohoto výsledku nepoučí, budou tvrdé porážky pokračovat i nadále," uvedl.

Volit podle rady strany vesměs budou i primátoři či starostové. "Hlas dám Miloši Zemanovi. Má spoustu zkušeností, věřím, že bude skvělý prezident. Nedokážu si představit za prezidenta pana Schwarzenberga, který je vicepremiérem této vlády a schvaluje asociální zákony," sdělil třeba primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD).

Hlas Zemanovi s velkými výhradami

To jeho stranický kolega starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák přiznal, že k Miloši Zemanovi má výtky. "V prvním kole jsem volil Jiřího Dienstbiera. Teď je to výrazně složitější, ale k volbám půjdu a s velkými výhradami dám hlas Miloši Zemanovi. Hlasovat pro zástupce vládní koalice je pro mě zcela nepřijatelné."

Primátor Opavy Zdeněk Jirásek (ČSSD) řekl, že dá hlas tomu, kdo prokázal své politické schopnosti při restartování české ekonomiky v době, kdy tato vykazovala povážlivé krizové jevy. "Uvedený moment považuji za velmi důležitý při vyhodnocování kandidátů," podotkl.

A koho budou volit lidovci? Například Lukáš Curylo, jenž je mimo jiné krajským zastupitelem za KDU-ČSL, řekl, že Karla Schwarzenberga. "Naše kandidátka do druhého kola nepostoupila, a tak teď budu volit ,menší zlo‘," okomentoval výběr.

Nejčtenější

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Našli ho v bezvědomí na lesní cestě. Zraněného cyklistu přepravil vrtulník

Tragická nehoda cyklisty v Březí. Sjel z pětimetrového srázu. (1. 5. 2019)

Letečtí záchranáři ve spolupráci s horskou službou ošetřovali v sobotu večer nedaleko obce Řeka na Frýdecko-Místecku...

Další z rubriky

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

O zkrácení názvu Mostů u Jablunkova bude referendum, obec je rozdělená

Vlakové nádraží v Mostech u Jablunkova.

Bouřlivé zastupitelstvo, na které dorazily asi dvě stovky místních lidí, se ve středu odpoledne konalo v Mostech u...

Vítězný návrh miliardové koncertní haly v Ostravě nadchl i vyděsil

Vítězný návrh prestižního amerického studia na podobu koncertní síně v Ostravě.

Záměr Ostravy postavit do pěti let koncertní halu za 1,5 miliardy podle návrhu amerického studia Steven Holl Architects...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz