Posudkům Cermatu na kraji nerozumí, tak prosí o pomoc češtináře

  8:16aktualizováno  8:16
Celkem 722 studentů žádá v Moravskoslezském kraji o přezkoumání výsledku maturitní zkoušky. Krajský úřad, který o odvolání rozhoduje, má ale s posudky z Cermatu problém. Jsou prý příliš stručné a nejasné. Zvažuje proto pomoc učitelů češtiny ze svých středních škol.
Maturitní písemky přidělaly mnoho starostí nejen studentům. (ilustrační snímek)

Maturitní písemky přidělaly mnoho starostí nejen studentům. (ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nad stohy papírů tráví celé dny hned několik vyčleněných krajských úředníků. Na stole se jim sešel rekordní počet žádostí o přezkoumání výsledku maturity, řeší jich šestnáctkrát víc než loni.

S některými si však neví rady. Cermat na vznesené námitky reaguje podle nich tak nejasně, že kraj uvažuje o spolupráci s místními učiteli.

"Evidujeme 722 žádostí o přezkum výsledku maturitní zkoušky. Z 90 procent se jedná o písemnou práci z českého jazyka," informovala mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Šárka Vlčková.

Krajský úřad obdržená odvolání přeposílá Cermatu, který reklamovanou písemku znovu nechá prověřit jiným hodnotitelem, než který ji kontroloval poprvé. Jeho posudek pak Cermat pošle zpátky kraji, který má potom rozhodnout, zda maturant se svým odvoláním uspěl. Některé posudky však neobsahují vše, co by měly. A kraj neví, jak má rozhodnout.

"Zvažujeme, jak řešit, že některá odvolání mají námitky, se kterými se Cermat v posudku vůbec nevypořádal. Nereagoval na všechno," uvádí mluvčí Vlčková.

Češtináři budou o prázdninách hodnotit písemky

Potíže připustila i náměstkyně hejtmana Věra Palková. "Oponentní posudky jsou strohé a vůbec nevypořádávají vznesené námitky. Zbavují se tak odpovědnosti, kterou ze zákona nese kraj, ale ten zase nemá certifikované hodnotitele. Ukazuje se, že takto koncipovaná písemná práce je jen zdrojem stížností a měla by být ze státních maturit vyřazena," komentovala.

Krajský úřad proto uvažuje o pomoci místních učitelů, kteří coby vyškolení hodnotitelé také spolupracovali při státní maturitě. Oslovil už školy s dotazem, zda mezi učiteli mají Cermatem vyškolené hodnotitele ochotné strávit část léta kontrolou slohovek neúspěšných maturantů. Třeba gymnázium v Ostravě - Hrabůvce nebo Wichterleho gymnázium v Ostravě - Porubě.

"Zatím jde jen o dotaz, zda by něco podobného bylo možné," uvádí ředitel Wichterlova gymnázia Antonín Balnar. Pro jeho kantory to sice bude znamenat čas navíc, ocenil však, že kraj nechce odvolání studentů shodit ze stolu, ale prozkoumá každou námitku.

Ministerstvo: Posudky odpovídají metodice i dohodnuté formě

Podle odhadů vedoucího krajského odboru školství Libora Lenča by se už počet odvolání neměl výrazně zvýšit. Přibývat by naopak mělo znovu posouzených maturitních prací ze strany Cermatu.

Mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas uvádí, že posudky přesně odpovídají metodice a formě, které byly dohodnuty na společné schůzce šéfa Cermatu Jiřího Zíky s šéfy odborů školství krajských úřadů. "Jednali minulý čtvrtek," řekl Kubas.

Zpracovávání posudků probíhá podle Jiřího Zíky z Cermatu dynamicky a daří se. "Systém externího anonymního odborného hodnocení a institut odvolání považujeme za přiměřenou záruku vyloučení případných odchylek hodnocení," dodal Zíka.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz