Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Moravskoslezský kraj jde vstříc větrníkům. Vybírá, kde by mohly stát

  8:25
Dřív v tom byl mišmaš, teď si Moravskoslezský kraj vyjasňuje, jaké jsou vlastně záměry investorů větrných elektráren. Udělal studii, která mu pomůže určit území, kde by mohly větrníky být. V plánu je až zhruba šedesát elektráren.

Po letech zcela zamítavého přístupu nyní Moravskoslezský kraj mírně obrací. Chystá se do krajského územního plánu začlenit plochy vhodné pro případnou stavbu větrných elektráren. (Ilustrační foto) | foto: Roman ČejkaMF DNES

Zatímco dřív, hlavně za éry Evžena Tošenovského, byli představitelé krajského úřadu striktně proti vzniku větrných elektráren, teď začínají obracet.

Ve "hře", jejíž výsledek velmi zajímá hlavně investory a obce, jejichž vedení o vznik větrníků usiluje, je právě vznikající aktualizovaná podoba krajských zásad územního rozvoje, jinak řečeno krajského územního plánu.

Plány investorů na stavbu větrníků

1. Křišťanovice (6 VTE)
2. Bílčice (9 VTE)
3. Dvorce I. (4 VTE již stojí, jedna se plánuje, 4 stojí v sousedním Olomouckém kraji)
4. Oldřišov (1 VTE)
5. Hošťálkovy (3 VTE)
6. Hlinka (5 VTE)
7. Dívčí hrad (3 VTE)
8. Leskovec I. (1 VTE)
9. Bratříkovice (5 VTE)
10. Moravice-Melč (6 VTE)
11. Nové Lublice (3 VTE)
12. Čaková (6 VTE)
13. Slezské Pavlovice (7 VTE)
14. Hať (2 VTE)
15. Březová (2 VTE v Gručovicích v lokalitě Sever, 2 VTE ve stejné místní části v lokalitě Jih)
16. Dvorce II. (6 VTE)
17. Leskovec II. (7 VTE)
18. Zátor (1 VTE)
19. Starý Jičín (1 VTE)
Pozn.: VTE = větrná elektrárna
Zdroj: http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz

Právě do něj zástupci kraje chtějí zapracovat plochy, kde by větrníky mohly - za koordinace s dotčenými obcemi, veřejností a úřady - vyrůst.

Území přitom zástupci kraje nevytipovávají od pasu. Jejich hlavním podkladem je dvojice územních studií dostupných na webu kraje, z nichž jedna je zvlášť zajímavá. Zřejmě vůbec poprvé do určité míry sumarizuje plány investorů. Ti kraji na vyzvání předložili devatenáct záměrů zahrnujících stavbu až zhruba šedesáti větrníků.

Sedm větrných elektráren už v kraji stojí

"Je reálné, že alespoň část těchto elektráren v kraji vznikne," míní náměstek hejtmana Daniel Havlík a připomíná, že v posledních letech na severní Moravě a ve Slezsku vzniklo větrníků sedm, a to ve třech obcích. Ve Veselí u Oder vznikly dvě elektrárny, ve Dvorcích na Bruntálsku čtyři a v Hati na Opavsku jedna.

V některých dalších obcích je příprava stavby už poměrně daleko. Třeba v Moravici na Opavsku. Na hranici jejího území a území sousední Melče mají vyrůst dva větrníky.

"V tuto chvíli jde příprava té stavby mimo nás. Stará se o ni investor, firma Ventureal. K dispozici má už i stavební povolení," popisuje aktuální stav starosta Moravice Josef Dus.

Netají, že vznik větrníků by zajistil nemalý příliv peněz, díky čemuž by obec mohla postavit například rozhlednu nebo dát do pořádku odpady. Jak zároveň ale starosta poznamenává: "Budeme žít dál, ať už elektrárny vzniknou, nebo ne."

V Moravském Berouně nejprve kývli, pak ale větrníky odmítli

Zatímco v některých jiných zemích se investorům větrných elektráren daří, v Česku je situace horší. Třeba Ester Včeláková z firmy Ventureal řekla, že společnost utlumila svou činnost v České republice a do budoucna zde žádné nové projekty nechystá.

A se stavbou větrných elektráren jen pár kilometrů za hranicemi Moravskoslezského kraje, v Moravském Berouně, nedávno pohořela i další společnost, Ostwind. Zastupitelé tu na nátlak veřejnosti odstoupili od smlouvy o vybudování elektráren.

V Moravskoslezském kraji má teď Ostwind v různém stupni přípravy asi šest elektráren. Jak říká jednatel Martin Vojáček, firma čeká, jak se k větrníkům postaví krajský úřad.

V umístění elektráren má stále hlavní slovo krajský úřad

Před takřka třemi roky investoři a další podporovatelé větrníků slavili. Nejvyšší správní soud na podnět starostů několika obcí zrušil tu část krajského územního plánu, která bránila vzniku větrných elektráren. Zdálo se, že stavby větrníků mají zelenou, ale věc měla háček.

Soud totiž zároveň řekl, že větrníky jsou stavby nadmístního významu, a stále tedy spadají do rozhodovací pravomoci kraje.

"V zásadě to funguje tak, že když dnes podáte žádost o změnu územního plánu kvůli stavbě větrné elektrárny, dostanete od kraje zamítavé stanovisko," říká Martin Vojáček s tím, že Ostwind stejně jako další firmy teď čeká, až kraj provede už zmíněnou aktualizaci zásad územního rozvoje.

Krajskou stopku dostali například i představitelé Velké Štáhle na Bruntálsku. V obci větrné elektrárny plánují už asi deset let. Reálně by v ní podle starosty Jiřího Benče mohlo vzniknout osm větrníků.

Obci ale nevyšla snaha o obnovu územního plánu. "Teď je záležitost na mrtvém bodě, víceméně čekáme, jak se k tomu postaví kraj," uvádí Jiří Benč a přiznává, že už je unavený z letitého boje o prosazení větrných elektráren, jež by obci mohly každoročně přinést zhruba milion korun.

Pohled na větrníky ale trvale veřejnost rozděluje. Jejich dlouhodobým odpůrcem je například zastupitel Břidličné Antonín Králík.

Současnou snahu představitelů kraje navrhnout plochy, kde bude stavba větrných elektráren přípustná, označuje přímo za zločinnou.

"Pro krajské zásady územního rozvoje by prioritou číslo jedna měla být soudržnost obyvatel. Záměr určit území vhodná pro větrné elektrárny jde zcela proti tomu. Při každém záměru stavby větrných elektráren bude vždy polovina až tři čtvrtiny obyvatel dané obce proti," uvádí Antonín Králík, podle něhož smlouva s investorem elektrárny způsobuje, že se daná obec nemůže nadále rozhodovat samostatně a demokraticky. A zmiňuje i další z řady možných negativních aspektů větrníků - vylidňování obcí, kde elektrárny vznikají.

Zatímco zástupci kraje plánují určit plochy vhodné pro stavbu elektráren, Daniel Havlík opakuje slova, která zaznívají trvale: i dál bude třeba u každého záměru stavby větrné elektrárny posuzovat, jak ovlivní krajinu a život v ní.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Devátý mečbol přinesl senzaci. Volejbalisté šokovali olympijské vítěze

Zajíček zablokoval Ngapetha a volejbaloví reprezentanti proměnili devátý mečbol! Na světě byla prvotřídní senzace....

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Černá kostka bude trochu kvádr, kolem plánované knihovny se má i bruslit

O nové Moravskoslezské vědecké knihovně, známé jako Černá kostka, se hovoří sedmnáct let. Až nyní jsou známy...

Letní sezona vyšla, návštěvnost se vrací na předkoronavirová čísla

Rok 2021 je na tom v návštěvnosti předběžně lépe než ten minulý. Na tom se shoduje většina provozovatelů turistických...

Válku ukážeme víc zážitkově, říká vedoucí památníku v Hrabyni

Poslední týdny zbývají lidem k návštěvě Národního památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. Pak se na víc než...

Nejstarší chata KČT v Beskydech slaví sto let. Prašivou zachránili turisté

Ač se to před několika lety zdálo nepravděpodobné, chata Prašivá oslaví významné jubileum. Nejstarší existující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...