Republikové tabulky znečištění ovzduší vedl i loni Moravskoslezský kraj

  17:55aktualizováno  17:55
Severní Morava a Slezsko i v roce 2018 kralovaly republikovým žebříčkům znečištění ovzduší polétavým prachem. První pětice lokalit na tomto nelichotivém seznamu je právě v tomto kraji.

Tak vypadá smogové inverzní počasí při pohledu z beskydské Lysé hory směrem na Frýdecko-Místecko a Ostravsko. | foto: Český hydrometeorologický ústav

Lidé tam loni dýchali příliš mnoho prachu v průměru až každý čtvrtý den a jeho nejvyšší koncentrace atakovaly pětiapůlnásobek limitu.

„Chtělo by to, aby opatření typu kotlíkových dotací překročila hranici. Tam ještě cítím slabý článek,“ říká starosta Dolní Lutyně a její místní části Věřňovice Pavel Buzek.

Věřňovická měřicí stanice už roky hlásí extrémně vysoká čísla. Loni tam měli nadlimitní množství prachu 94 dní. Předloni to bylo 81 dní, v roce 2016 pak 79 dní. V roce 2014 dokonce 116 dní.

Věřňovice leží nízko, v nivě řeky Olše, i proto podle Pavla Buzka se tam smog drží. I přesto, že je téměř celá plynofikovaná a desítky lidí si vyměnily kotel prostřednictvím dotací. Kromě místních domkařů „pomáhají“ ti polští, roli hraje i průmysl.

„Když je bezvětří, tak je nejhůř. Jsme blízko hranice, tady i na polské straně hranice je hodně malých zdrojů. Důležité je dostat co nejvíce do povědomí možnosti výměny kotlů, určitě se připojíme k letošní novince, kdy stát nabízí lidem bezúročné půjčky,“ líčí starosta.

Znečištění v roce 2018

  • Nejčastěji v republice nadlimitnímu množství prachu čelily Věřňovice (94 dní), Ostrava-Radvanice (86 dní, data nejsou zcela kompletní), Ostrava-Přívoz (87 dní), Rychvald (73 dní) a Karviná s Havířovem (po 70 dnech).
  • Maximální naměřenou průměrnou denní koncentrací bylo 271,9 mikrogramů na metr krychlový naměřených 4. března ve Věřňovicích. Limit je 50 µg/m3.
  • Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko čelilo čtyřem smogovým situacím, trvaly 336 hodin, z toho 156 hodin platila regulace.
  • Pro Třinecko loni platily tři smogové situace o celkem 227 hodinách, z toho 103 hodin regulace.
  • Zbytek kraje měl jednu smogovou situaci v trvání 120 hodin bez regulace.

V poslední vlně dotací si kotel vyměnilo šest desítek domácností. Už tehdy měli lidé možnost si bezúročně půjčit, tehdy ještě z obecní kasy. Stejně jako v nedalekém Rychvaldě, který rovněž patří k zasaženým oblastem.

„Přispíváme jednorázově patnáct tisíc, dávali jsme půjčky. Budeme v podpoře pokračovat. Měřicí stanici máme jen asi tři roky a jsme z těch čísel překvapení,“ říká starosta Rychvaldu Milan Starostka.

Dodává, že situace se místních dotýká i proto, že se kvalita ovzduší měří v Bohumínské ulici u školního hřiště, tedy v místě, kde často pobývají děti.

Karvinsku může konkurovat jen Ostrava, konkrétně Přívoz a Radvanice. Ty patří do loňské první pětky a i v předchozích letech se držely na předních místech žebříčku.

Častější čistění ulic. Až šestkrát měsíčně

Z informací Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že v Přívoze jsou největšími producenty znečištění zdroje z Polska, automobilová doprava a individuální vytápění domácností. „V Radvanicích také pochází znečištění z Polska, dále je to místní průmysl, lokální topeniště a doprava,“ popsala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostrava stejně jako obce a města na Karvinsku nabídla k dotaci na kotle půjčky bez úroku a dává příspěvky. Daří se, kotle si již v první a druhé výzvě vyměnilo 1 215 Ostravanů, z toho 120 v Radvanicích, Bartovicích a Přívoze.

Podle míry znečištění také město čistí ulice od prachu, do těchto lokalit čisticí a kropicí vozy jezdí nejčastěji – šestkrát měsíčně.

Loňský rok patřil smogově k těm lepším

Aglomerace Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko patří také k oblastem, kde se nejčastěji v republice vyhlašuje smogová situace. Loni to bylo čtyřikrát, z toho ve dvou případech bylo nutné regulovat i průmysl.

Rok 2018 patřil z hlediska smogových situací k těm lepším. Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku v součtu trvaly 366 hodin, o rok dřív to bylo 760 hodin. Na Třinecku loni 227, zatímco předloni 462 hodin. A ve zbytku kraje výstraha platila 120, zatímco v roce 2017 400 hodin.

V nejbližší době meteorologové špatnou situaci nepředpokládají. „Rozptylové podmínky budou i nadále dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace se budou pohybovat pod hodnotou stanoveného imisního limitu,“ nastínil Václav Smolka z ČHMÚ.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Muž v taktické vestě ohrožoval s plynovou pistolí hosty v restauraci

Plynová pistole.

Ozbrojený a v taktické vestě se vydal osmapadesátiletý muž do havířovské restaurace Miňas. Poté, co začal plynovou...

Najdete na iDNES.cz