Zájem o bezúročné půjčky na nové kotle je obrovský, peníze se už vyplácejí

  6:55aktualizováno  6:55
Stát Moravskoslezskému kraji začal vyplácet peníze na bezúročné půjčky na výměnu kotlů. Města a obce žádají stovky milionů korun, dosáhnou však zatím zhruba na polovinu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Extrémní zájem mají domkaři v regionu o bezúročné půjčení peněz, za které vymění kotel a teprve po získání kotlíkové dotace je začnou splácet. Radnice z regionu žádají stovky milionů, Státní fond životního prostředí už finanční prostředky vyplácí. Všechny žádosti o půjčku se zatím nepodaří pokrýt.

„Požadovaná podpora pro Moravskoslezský kraj činí 871 360 000 korun. Schválená podpora 458 060 000 korun,“ nastínila aktuální rozdíl mezi zájmem a skutečností mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. Právě fond peníze na půjčky městům a obcím vyplácí, do regionu již poslal prvních zhruba 72 milionů.

Všechny zájemce se asi uspokojit nepodaří

Zda se podaří vyhovět všem žadatelům, zatím není jasné. Vláda sice už v červenci navýšení financí na kotlíkové dotace schválila, jestli to pokryje i zájem o půjčky, je otázkou následujících měsíců.

 „O dalším navýšení prostředků na půjčky bude rozhodnuto v závislosti na vývoji žádostí ve všech třech dotčených krajích,“ konstatovala Früblingová. S Moravskoslezským se půjčky týkají i Ústeckého a Karlovarského kraje.

Žádat o půjčku již mohou lidé například v Ostravě. „Žádosti o půjčky město přijímá až do vyčerpání stanovených finančních prostředků. V současnosti je na ně k dispozici bezmála 50 milionů, celkem je možné na půjčky vyčerpat 72 milionů korun z příspěvku ministerstva,“ informovala mluvčí magistrátu krajské metropole Andrea Vojkovská.

Půjčky na tepelná čerpadla jsou vyšší

Doplnila, že žádat lidé mohou až poté, co uzavřou smlouvu s hejtmanstvím, které administruje kotlíkové dotace. Bezúročnou zápůjčku získají nejdříve ti, kteří o ni projevili zájem v průzkumu města začátkem letošního roku.

„Úspěšným žadatelům o dotaci jsme už vyplatili téměř devět a půl milionu korun,“ doplnila náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová. Maximální výše půjčky je 200 tisíc v případě kotlů na biomasu či tepelného čerpadla a 150 tisíc u výměny za kotel plynový.

Bohumín začne přijímat žádosti o půjčky od pátku 11. října. „O kotlíkovou půjčku mohou žádat pouze úspěšní žadatelé třetí vlny kotlíkových dotací. Ve třetí vlně uspělo 153 Bohumíňanů, 84 z nich bude chtít využít bezúročnou půjčku na předfinancování výměny kotlů, jak vyplynulo z našeho průzkumu, který jsme letos na jaře uspořádali mezi domkaři,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Splácet se bude maximálně tři roky

Bohumín požádal Státní fond životního prostředí v součtu o 15,3 milionu korun. „Museli jsme předložit seznam těch, kteří plánují změnu vytápění a chtějí si na ni půjčit. Vážných zájemců se nám přihlásilo přes osmdesát, ti dostanou peníze přednostně,“ dodal Macura. Letos Bohumín vyplatí až tři miliony, zbytek příští rok. Domkaři budou splácet maximálně tři roky.

O necelých 14 milionů si na půjčky Státnímu fondu životního prostředí řekla Opava. Ta ještě neví, zda je bude mít.

„Ohledně termínu, kdy budou bezúročné půjčky poskytovány, se momentálně čeká na schválení přidělení finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí. Spuštění bude asi až v příštím roce,“ uvedl Roman Konečný z tiskového oddělení města.

Státní fond životního prostředí z celkového počtu 153 přijatých žádostí měst a obcí z Moravskoslezského kraje schválil 68 žádostí. Vyplaceno je prvních šest.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Občas nás všechny chytaly deprese, říká předseda vyšetřovací komise pro OKD

Déle než rok a půl byl předsedou parlamentní vyšetřovací komise pro OKD poslanec Lukáš Černohorský. Komise svou činnost...

Bylinkářka z Jablunkovska zachránila Gottovi hlas, když natáčel pohádku

Dvě malé obce na východě republiky a v nich dvě ženy, které se neplánovaně postaraly o Karla Gotta, když na...

Je originální, vítá vás i hodinu, tvrdili chovatelé na srazu v Jablunkově

Neobvyklou sešlost v neděli zažil Jablunkov. Park za radnicí zaplnili francouzští buldočci z celé republiky. Na drsném...

Ostravské stopy: Tady byla přehozena má profesní výhybka, přiznává Ledecký

Známý a uznávaný hudebník Janek Ledecký nedávno zavítal do Ostravy, aby se zúčastnil zahájení sezony Janáčkovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz