Jak upozornila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová, přírodními památkami se staly pouze nejcennější části těchto míst. „Naposledy v roce 2013 kraj vyhlásil hned patnáct zvláště chráněných území,“ sdělila mluvčí.
Podle Dalibora Kvity, štramberského ekologa a ředitele Geoparku Podbeskydí, jsou Libotín a Červený kámen hodnotnou ukázkou zachovalé části přírodního prostředí v Podbeskydské pahorkatině a rovněž v rámci celé republiky patří k cenným místům.
„Obě mají společné to, že tam rostou botanicky poměrně zajímavé přirozené nebo polopřirozené lesní porosty a také segmenty suťových lesů, které jsou také dost hodnotné,“ přiblížil Kvita. Doplnil, že v Libotíně, lokalitě mezi Štramberkem a Rybím, jsou navíc travertinová prameniště. „Na Červeném kameni zase roste mnoho druhů orchidejí,“ přiblížil ekolog.
Zřejmě ještě letos by se stejného povýšení mezi přírodní památky měly dočkat lokality Štramberk a Pod Požahou nedaleko Nového Jičína.
V kraji už je přes šedesát přírodních památek
„Biologická cennost Štramberka je známá, a to i ze zoologického hlediska. Pod Požahou v Kojetínských vrších rostou velmi ojedinělé orchideje, například vstavač bledý, což je v rámci našeho kraje poměrně zvláštnost,“ zhodnotil Kvita.
Přírodní památky jsou lokality s regionálním přírodním významem, v kraji jich je zatím jednašedesát. Nejvíce – jednadvacet – jich je v okrese Frýdek-Místek, nejméně, a to pět, pak na Karvinsku a v Ostravě. Mezi ně patří například meandry Lučiny, lokalita Turkov nebo Heřmanický rybník.

Nové přírodní památky - Červený kámen (červená značka) a Libotín (modrá značka).
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz