Polští vývozci toxického odpadu měli komplice z Opavy, už jsou v cele

  13:43aktualizováno  13:43
Polští a čeští policisté rozprášili v úterý a ve středu gang šestnácti lidí, který nelegálně vyvážel a uskladňoval jedovatý odpad. S patnácti Poláky spolupracoval 31letý muž z Opavska. V České republice chemikáliemi skupina zaplnila prázdné haly ve Starém Městě u Frýdku-Místku a v Bohumíně.

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu u Frýdku-Místku odhadem půl milionu litrů nebezpečných hořlavin, kterou sem navezli zřejmě z Polska. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Český komplic měl za úkol oslovit tuzemské realitní firmy, že potřebuje pronajmout prázdné objekty kvůli uskladnění směsi do betonu. Když si s vlastníky objektů domluvil prohlídku, už se přidali i Poláci.

Všichni vystupovali pod smyšlenými jmény, měli i padělané doklady. Čech polské skupině také půjčoval vysokozdvižný vozík.

„Zjistili jsme, že do Starého Města přijeli dvaadvacetkrát, přičemž tam uskladnili 2 800 nádob různého objemu. Do Bohumína při šesti návozech uskladnili čtyři stovky palet. Nejčastěji šlo o ředidla, barvy, ropné produkty nebo potravinářské směsi,“ uvedl Radim Wita, náměstek moravskoslezského policejního ředitele.

Falešné dokumenty i přestříkané barely

Banda používala i falešné přepravní dokumenty a barely přestříkala jinou barvou, aby nebyl jasný druh a původ nebezpečných látek. Část chemikálií také maskovala třeba jako nábytek.

Fotogalerie

Když byly sklady v lednu odhaleny, policisté vytvořili speciální tým. „Současně jsme úzce spolupracovali s policejními krajskými ředitelstvími v Katovicích a Krakově,“ dodal Wita.

Kriminalisté pátrali, monitorovali stovky kamerových záznamů. A na začátku dubna celou skupinu pochytali. „Podezřelého u nás zadrželi kriminalisté, v Polsku byla nasazena i zásahová jednotka,“ přiblížil ostravský policista.

Na území Moravskoslezského kraje měl gang podle policie rozpracováno dalších třináct míst, kam chtěli převézt další odpad.

„Naštěstí díky velké medializaci předchozích případů byli majitelé opatrnější a dokonce nás o podezřelých nabídkách informovali,“ řekl Wita. „Tím však musím všechny varovat, že konec jedné skupiny ještě neznamená, že se něco podobného nemůže dále vyskytnout. Sami polští policisté nás upozornili, že na jejich území takto působí více skupin.“

Hlavou gangu byl 52letý Polák, český komplic dosud neměl v trestním rejstříku žádný záznam, veden byl jako podnikatel. Od čtvrtku však už jako všichni ostatní zadržení sedí ve vazbě. Za nedovolené nakládání s odpady a poškození životního prostředí mu hrozí až pětileté vězení.

Autor:

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem.

Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Bakala OKD zničil už vyčleněním bytů a dopravy, tvrdí správci pohledávek

Uhlobaron Zdeněk Bakala.

Vyčlenění bytů OKD, dopravy, včetně železniční, a dalších činností nesouvisejících přímo s těžbou černého uhlí mělo...

I po aféře s lahví vína povedou Dětský ráj dosavadní nájemkyně, zaplatí víc

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Rozruch kolem budoucnosti Dětského ráje v ostravských Komenského sadech končí. Rodiče dětí, kteří podepsali petici na...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz