Špatné ovzduší, vysoká úmrtnost. Stoletých má přesto Ostravsko hodně

  11:31aktualizováno  11:31
Je to paradox. Střední délka života je v Moravskoslezském kraji hluboko pod republikovým průměrem, úmrtnost naopak výrazně nadprůměrná. I přesto je region v Česku třetí v pořadí v počtu sto- a víceletých obyvatel.

Jan Štec z Českého Těšína patří mezi více než osmdesát sto a víceletých lidí z Moravskoslezského kraje. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Platilo to za poslední roky, platí to letos a bude tomu tak i příští rok. Rozhodnutí o zvýšení důchodového výměru v souvislosti s dožitím sta let nejčastěji předáváme v Českém Těšíně," říká Renáta Špalková z Okresní správy sociálního zabezpečení Karviná.

V Českém Těšíně žije hned osm lidí, kteří ve formulářích do kolonky pro věk vyplňují trojmístný údaj. Jen v tomto čtyřiadvacetitisícovém městě tak žije celá desetina sto a víceletých z kraje.

"Máme šest stoletých, jedna občanka má 101 a jeden občan 102 let," upřesňuje mluvčí města Dorota Havlíková. Jak je možné, že se právě tam lidé dožívají tak vysokého věku, netuší.

"Už jsme o tom mnohokrát diskutovali, nikdo neví proč. Ještě letos nám přibude další stoletá paní," dodává Havlíková.

Jde přitom o lidi, kteří těžce pracovali, prošli mnohými útrapami, žili skromně, někteří i hladověli. Například Marie Krejčiříková, která pomyslných sto svíček na dortu sfoukla koncem září, už od třinácti sloužila v německé rodině.

Počet sto a víceletých lidí

Praha 144
Jihomoravský 112
Moravskoslezský 84
Středočeský 80
Olomoucký 68
Zlínský 59
Ústecký 50
Vysočina 48
Královéhradecký 44
Pardubický 41
Jihočeský 38
Liberecký 33
Plzeňský 28
Karlovarský 21

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Na druhou světovou válku kvůli svým životním peripetiím nemůže ani vzpomínat. Nepřipravila ji však o optimismus.

"Ráno štamprličku na trávení, na oběd musí být kousek masa, nejlépe pořádně tučného. Sladké mám také ráda," prozrazuje svůj recept na dlouhověkost Krejčiříková.

Století mají o dva tisíce vyšší důchod

Podle Zuzany Liškové, která okusila službu u sedláka i práci v huti a sté narozeniny oslavila v srpnu, je klíčem k dlouhému životu skromnost. Činorodost má zase v krvi českotěšínský stoletý holič Jan Štec, který nůžky neodložil dodnes (jeho životní příběh si přečtěte zde).

V celém Moravskoslezském kraji Česká správa sociálního zabezpečení eviduje čtyřiaosmdesát stoletých a starších lidí.

"Je to údaj k polovině roku 2013. Číslo se stále mění, například v lednu 2013 bylo v Moravskoslezském kraji 106 sto- a víceletých občanů," uvádí mluvčí správy Jana Buraňová. Jen během loňského roku v kraji stovku oslavilo 96 lidí. V drtivé většině ženy.

Česká správa sociálního zabezpečení má o stoletých přesný přehled, po stých narozeninách totiž dostávají lidé o dva tisíce vyšší důchod. Peníze jim mají pokrýt náročnější péči. Toto navýšení platí už od roku 1969, nejprve šlo o stokoruny, postupně se příplatek zvyšoval.

"Podle většiny oslavenců je receptem na dlouhověkost optimismus a aktivita, pěstování koníčků a různých činností," uvádí Buraňová.

Bruntálsko: nejčistší region, nejhorší zdravotní výsledky

To potvrzuje i ředitel českotěšínského domova pro seniory Janusz Foltyn. "Naši rekordmani v dlouhověkosti jsou spokojení se svým životem. Jsou to takoví optimisté, že dokážou dobít baterky zaměstnancům i ostatním, třeba o generaci mladším klientům," všímá si.

Křišťálová lupa

Zásadní roli tak nehraje ani mnohokrát skloňované životní prostředí. Nejhorších výsledků v souvislosti se zdravím či počtem obyvatel ve vysokém věku vykazuje Bruntálsko, nejčistší oblast jinak průmyslového kraje.

Tento paradox zazněl i na pondělní konferenci o kvalitě ovzduší v Ostravě, když krajská hygienická stanice prezentovala údaje o zdraví obyvatel kraje. Právě Bruntálsko má mimo jiné vyšší úmrtnost na nemoci dýchací soustavy ve srovnání s ostatními okresy kraje.

"Nemůžeme opomíjet význam socioekonomických faktorů, psychosociálního stresu a životního stylu ve vztahu ke zdraví," upozornil hygienik Jiří Urbanec, který statistiky prezentoval.

Starých žen je mnohonásobně více než mužů

Velkou roli tak může hrát například nezaměstnanost. Podle studií ze zahraničí právě ta zvyšuje nemocnost i úmrtnost v populaci.

Podle posledního sčítání lidu je podíl seniorů starších 80 let nejvyšší v Moravskoslezském kraji na Ostravsku, nejnižší pak na Bruntálsku. Podle projekcí demografů má obyvatel ve velmi vysokém věku postupně přibývat, v příštích padesáti letech až po tisících, jejich počet by měl být zhruba čtyřikrát vyšší než dnes.

Převládat by měly ženy, muži budou tvořit zhruba jen čtvrtinu dlouhověkých. I dnes jsou muži mezi dlouhověkými v menšině. Stoletých mužů je v Moravskoslezském kraji devět, starších osmdesáti let pak zhruba 12 tisíc. Žen nad osmdesát let je necelých 30 tisíc.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Muž s infekčními spalničkami utekl z nemocnice. Ohrozil desítky lidí

Ilustrační snímek

Neobvyklý případ řešili v pátek ostravští lékaři a hygienici, kteří už dva měsíce bojují s epidemií vysoce nakažlivých...

Najdete na iDNES.cz