Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

Krajské volby lákají. Podívejte se na čela moravskoslezských kandidátek

  17:55
Strany a hnutí se připravují na podzimní krajské a senátní volby. MF DNES přináší zatím nejpodrobnější přehled moravskoslezských kandidátů, kteří aspirují na místo v krajském zastupitelstvu nebo post senátora.

Vzpomínka na rok 2016. Hnutí ANO oslavuje vítězství v krajských volbách, zleva Josef Bělica, Ivo Vondrák a jeho manželka Marcela. | foto: Adolf Horsinka

Dvakrát triumf občanských demokratů, poté dvě vítězství sociálních demokratů. Naposledy získalo nejvíce sympatií voličů hnutí ANO, které se na podzim v šestých regionálních volbách v historii kraje pokusí o navázání dosavadní moravskoslezské tradice dvou výher po sobě. Jistotu však rozhodně nemá.

Krajské volby se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. října, všichni však doufají, že termín ani způsob hlasování nenaruší opatření kvůli epidemii koronaviru.

MF DNES oslovila deset stran, sdružení a hnutí s dotazem, kdo bude tvořit čelo jejich kandidátek. Všichni odpověděli. Strany jsou seřazeny podle výsledků posledních krajských voleb, následuje nové hnutí Trikolóra.

Hnutí ANO

Lídrem krajské kandidátky se podle očekávání stal nynější hejtman a současně poslanec Ivo Vondrák, v minulosti rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity.

Také další místa obsadili krajští funkcionáři, a to na druhém místě náměstek hejtmana Jaroslav Kania a na třetí pozici Jan Krkoška, radní Krnova a rovněž náměstek hejtmana. Krajská manažerka Markéta Nowaková upozornila, že kandidátka není zatím schválená celostátním výborem a předsednictvem hnutí.

ČSSD

Někdejší stranický hegemon kraje v posledních volbách paběrkuje, nyní to však hodlá změnit. Ostatně v kraji obhajuje druhé místo.

Ostravský primátor Petr Kajnar.

Petr Kajnar se chce vrátit do politiky..

A lídra mají sociální demokraté překvapivého, je to Petr Kajnar, který v letech 2006 až 2014 vedl Ostravu. Po změně krajského vedení se se stranou po někdejších půtkách a odchodu udobřil a jako jednička nyní aspiruje na hejtmana.

Za sebou bude mít hned dva vrcholné komunální politiky. Druhou příčku obsadil primátor Karviné Jan Wolf a třetí primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

KSČM

Také komunisté vsadili na osvědčené jméno. Ačkoliv právník a někdejší první náměstek hejtmana Josef Babka po minulých volbách avizoval, že příště dá přednost někomu mladšímu, nakonec opětovně vede kandidátku právě on.

Pro lídra KSČM Josefa Babku byly letošní krajské volby hodně smutné. (8. října...

Lídr KSČM Josef Babka.

Dvojku mu dělá náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík a na třetím místě KSČM nominovala středoškolskou učitelku Alenu Grosovou.

KDU-ČSL

Lidovci se po osmileté odmlce dostali do krajské koalice a rozhodně se v ní budou chtít udržet.

K co nejlepšímu výsledku jim má z prvního místa pomoci současný první náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Druhý se umístil další z lidoveckých krajských náměstků Jiří Navrátil. Třetí pak je místostarosta a bývalý starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Před čtyřmi roky

  • Krajských voleb v roce 2016 se zúčastnilo 30,58 procenta voličů. 
  • Zvítězilo hnutí ANO se ziskem 25,70 procenta hlasů (22 mandátů), před ČSSD s 16,66 procenta (14 mandátů) a KSČM s 11,38 procenta (9 mandátů).
  • Do zastupitelstva se ještě dostala KDU-ČSL s 10,17 procenta (8 mandátů), koalice SPD a SPO s 7,02 procenta (6 mandátů) a ODS s 6,93 procenta (6 mandátů).
  • Hejtmanem se stal Ivo Vondrák. Hnutí ANO vytvořilo koalici  s KDU-ČSL a ODS.

SPD

Strana prožila v kraji zemětřesení, když se loni rozštěpila na SPD a bývalé vedení v čele s Lubomírem Volným, které vytvořilo nové hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty. Kdo za SPD bude kandidovat letos, tak stále není jisté.

„Mimořádná opatření způsobená nákazou covid-19 prodloužila proces demokratického schvalování našich kandidátů v Moravskoslezském kraji. Budou schváleni a zveřejněni do 21. května,“ sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová.

ODS + TOP 09

Kdysi kraji vládli, naposledy se však občanští demokraté jen o necelá dvě procenta dostali nad pětiprocentní hranici.

ODS si hodlá výrazně polepšit a kromě společné kandidátky s TOP 09 v tom má pomoci zejména náměstek hejtmana Jakub Unucka v pozici lídra.

Zdenka Crkvenjaš: jako primářka se podílela na záchraně popálené Natálky, sama...

Lékařka Zdeňka Němečková Crkvenjaš chce vyzkoušet krajskopu politiku.

Na druhém místě kandidátky se umístila přednostka Popáleninové kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Zdeňka Němečková Crkvenjaš. A třetí pozice patří krajskému náměstkovi a zastupiteli Českého Těšína Stanislavu Folwarcznému.

TOP 09 má svou lídryni na čtvrtém místě kandidátky, a to ředitelku Mendelova gymnázia v Opavě a opavskou zastupitelku Moniku Klapkovou.

STAN

Pod hranicí postupu do krajského zastupitelstva se před čtyřmi roky ocitlo hnutí Starostové a nezávislí.

Změnit to mají starosta Horní Suché na Karvinsku Jan Lipner z první příčky, následuje starosta nedalekého Těrlicka Martin Polášek.

Jak uvedl krajský tajemník Ladislav Honusek, tak o třetím místě dosud nebylo rozhodnuto.

Česká pirátská strana

Necelá tři procenta? Poslední krajský výsledek si Piráti jistě vůbec nepřipouštějí a chtějí zamířit do mnohem vyšších pater volebních výsledků. 

Na první příčce mají karvinskou zastupitelku a krajskou místopředsedkyni strany Zuzanu Klusovou

Druhé místo patří ostravskému vysokoškolskému pedagogovi Arnoštu Žídkovi a třetí havířovskému zastupiteli Janu Nezhybovi.

Trikolóra

První volby absolvují kandidáti hnutí Trikolóra. Lídrem je krajský šéf a ostravský podnikatel Petr Viktorýn, druhou pozici obsadila krajská místopředsedkyně hnutí a středoškolská pedagožka Xenie Šustalová z Kopřivnice.

Na třetí příčce se pak umístil opavský galerista a developer Libor Hřivnáč.

O Senát mají zájem lékaři, starostové i kastelán

Voliči budou v třetině kraje ve stejném říjnovém termínu hlasovat také o kandidátech do Senátu. O týden později pak rozhodnou mezi dvěma finalisty.

Obvod č. 69 – Frýdek-Místek
Tento obvod zahrnuje města a obce v západní části frýdeckomísteckého okresu, senátní volby se tak budou týkat například Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Čeladné nebo Brušperku.

Dosavadní senátor a starosta obce Dobrá, lidovec Jiří Carbol, získal podporu své strany i nyní a bude chtít svůj mandát trvající od roku 2014 prodloužit.

Letos ho čeká těžká konkurence: například STAN nominoval do boje o místo v Senátu starostku Frýdlantu nad Ostravicí Helenu Pešatovou, ČSSD pak dalšího komunálního politika, náměstka primátora Frýdku-Místku Karla Deutschera.

Za hnutí ANO pak bude bojovat Radim Mamula, vedoucí provozu společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, a komunisté vysílají do senátního klání současného poslance a bývalého primátora Havířova Daniela Pawlase.

Nezávislým, ale na kandidátce nového hnutí Trikolóra, pak bude ostravský dětský a dorostový psychiatr Jaroslav Matýs, který vešel ve známost svými názory například na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Piráti v tomto obvodu svého kandidáta nemají. Strany ODS, TOP 09 a SPD uvedly, že zatím o svých kandidátech jednají.

Obvod č. 72 – Ostrava-město
Tento volební obvod obsahuje západní část Ostravy s obvody Poruba, Plesná, Martinov, Krásné Pole, Pustkovec, Svinov a Třebovice.

Dále pak východní část opavského okresu, zejména Hlučínsko, například Hlučín, Ludgeřovice, Děhylov nebo Hať.

Nynější senátor, lékař Peter Koliba, před šesti lety zvítězil za hnutí ANO, to však letos nasazuje ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeňka Jiříčka.

Za Piráty bude kandidovat vysokoškolský pedagog a místostarosta ostravského obvodu Poruba Martin Tomášek, za KSČM porubský zastupitel a důchodce Petr Gajdáček

STAN vysílá do senátních voleb ostravského vedoucího lékaře Lázní Luhačovice Rostislava Gromnicu, sociální demokracie pak přichází se starostou ostravského obvodu Svinov Radimem Smetanou

Trikolóru bude zastupovat vedoucí katedry jazyků na VŠB-TU Ostrava Andrea Wlochová.

Lidovci v tomto obvodu nikoho nenasazují, další oslovení o kandidátech zatím nemají zcela jasno.

Obvod č. 75 – Karviná
Spadá do něj část okresu, například Karviná, Orlová, Stonava, Dětmarovice nebo Horní Suchá.

Lékař Radek Sušil obvod v Senátu zastupuje dvanáct let a letos se tak za ČSSD pokusí o volební vítězný hattrick.

Konkurencí mu budou bývalý kastelán karvinského zámku a archivář Radim Kravčík, který zastupuje Piráty, a starosta Stonavy Ondřej Feber za hnutí ANO.

Vedoucí karvinské pohřební služby Zdena Černínová bude kandidovat za KSČM, primář a chirurg Daniel Placzek pak coby nazávislý kandidát za Trikolóru.

Další strany senátního kandidáta v tomto obvodu vůbec nenasazují nebo o něm dále jednají.

Autor:
  • Nejčtenější

Žhář z kostela v Gutech náhle zemřel. Je to bolest, cítil vinu, říká farář

Mladík, který v srpnu 2017 zapálil kostelík v Gutech na Frýdecko-Místecku, náhle zemřel. Už byl na svobodě a před...

Lubomír Volný přišel o Facebook. Sociální síť smazala jeho profil

Poslanec Lubomír Volný přišel o hlavní způsob, jakým komunikoval se svými příznivci. Správci sociální sítě Facebook...

Sousedskou při odnesla návštěva, donutili ji svléknout se a uklidit sklep

Bizarním způsobem vyvrcholilo loupežné přepadení na chodbě jednoho z domů v Ostravě. Bratrská dvojice vyhlédnutou oběť...

Halas dětí v ostravské zoo vydráždil samce lva k útoku. Zranil se o pletivo

Premium Ačkoli nový samec lva indického přicestoval do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava už téměř před měsícem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pes pokousal malou holčičku, majitelka zvířete měla téměř dvě promile

Na restaurační zahrádce v Ostravě pes pokousal dvouletou holčičku. Zranění v tváři byla tak vážná, že dívenka musela...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Vidlice na špekáčky projela ženě prstem, drát museli stříhat hasiči

Bolestivé zranění si přivodila osmatřicetiletá žena v Českém Těšíně při snaze opéct nad ohněm špekáček. Při napichování...

Zemědělci v kraji vyhlížejí ideální rok. Dešťů bylo dost, teď chtějí teplo

Sucho je pryč, také koronavirus už nehatí farmářské trhy a samosběry. Zemědělci v Moravskoslezském kraji zdánlivě...

Halas dětí v ostravské zoo vydráždil samce lva k útoku. Zranil se o pletivo

Premium Ačkoli nový samec lva indického přicestoval do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava už téměř před měsícem,...

Příprava nové zóny u mošnovského letiště pokračuje, firma žádá o EIA

Do další etapy postoupila příprava nové průmyslové zóny, kterou v Mošnově u letiště chystá společnost Panattoni. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
SW TESTER (40-60.000 Kč) - OSTRAVA

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...