Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Krajské volby lákají. Podívejte se na čela moravskoslezských kandidátek

  17:55
Strany a hnutí se připravují na podzimní krajské a senátní volby. MF DNES přináší zatím nejpodrobnější přehled moravskoslezských kandidátů, kteří aspirují na místo v krajském zastupitelstvu nebo post senátora.

Vzpomínka na rok 2016. Hnutí ANO oslavuje vítězství v krajských volbách, zleva Josef Bělica, Ivo Vondrák a jeho manželka Marcela. | foto: Adolf Horsinka

Dvakrát triumf občanských demokratů, poté dvě vítězství sociálních demokratů. Naposledy získalo nejvíce sympatií voličů hnutí ANO, které se na podzim v šestých regionálních volbách v historii kraje pokusí o navázání dosavadní moravskoslezské tradice dvou výher po sobě. Jistotu však rozhodně nemá.

Krajské volby se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. října, všichni však doufají, že termín ani způsob hlasování nenaruší opatření kvůli epidemii koronaviru.

MF DNES oslovila deset stran, sdružení a hnutí s dotazem, kdo bude tvořit čelo jejich kandidátek. Všichni odpověděli. Strany jsou seřazeny podle výsledků posledních krajských voleb, následuje nové hnutí Trikolóra.

Hnutí ANO

Lídrem krajské kandidátky se podle očekávání stal nynější hejtman a současně poslanec Ivo Vondrák, v minulosti rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity.

Také další místa obsadili krajští funkcionáři, a to na druhém místě náměstek hejtmana Jaroslav Kania a na třetí pozici Jan Krkoška, radní Krnova a rovněž náměstek hejtmana. Krajská manažerka Markéta Nowaková upozornila, že kandidátka není zatím schválená celostátním výborem a předsednictvem hnutí.

ČSSD

Někdejší stranický hegemon kraje v posledních volbách paběrkuje, nyní to však hodlá změnit. Ostatně v kraji obhajuje druhé místo.

Petr Kajnar se chce vrátit do politiky..

A lídra mají sociální demokraté překvapivého, je to Petr Kajnar, který v letech 2006 až 2014 vedl Ostravu. Po změně krajského vedení se se stranou po někdejších půtkách a odchodu udobřil a jako jednička nyní aspiruje na hejtmana.

Za sebou bude mít hned dva vrcholné komunální politiky. Druhou příčku obsadil primátor Karviné Jan Wolf a třetí primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

KSČM

Také komunisté vsadili na osvědčené jméno. Ačkoliv právník a někdejší první náměstek hejtmana Josef Babka po minulých volbách avizoval, že příště dá přednost někomu mladšímu, nakonec opětovně vede kandidátku právě on.

Lídr KSČM Josef Babka.

Dvojku mu dělá náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík a na třetím místě KSČM nominovala středoškolskou učitelku Alenu Grosovou.

KDU-ČSL

Lidovci se po osmileté odmlce dostali do krajské koalice a rozhodně se v ní budou chtít udržet.

K co nejlepšímu výsledku jim má z prvního místa pomoci současný první náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Druhý se umístil další z lidoveckých krajských náměstků Jiří Navrátil. Třetí pak je místostarosta a bývalý starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Před čtyřmi roky

  • Krajských voleb v roce 2016 se zúčastnilo 30,58 procenta voličů. 
  • Zvítězilo hnutí ANO se ziskem 25,70 procenta hlasů (22 mandátů), před ČSSD s 16,66 procenta (14 mandátů) a KSČM s 11,38 procenta (9 mandátů).
  • Do zastupitelstva se ještě dostala KDU-ČSL s 10,17 procenta (8 mandátů), koalice SPD a SPO s 7,02 procenta (6 mandátů) a ODS s 6,93 procenta (6 mandátů).
  • Hejtmanem se stal Ivo Vondrák. Hnutí ANO vytvořilo koalici  s KDU-ČSL a ODS.

SPD

Strana prožila v kraji zemětřesení, když se loni rozštěpila na SPD a bývalé vedení v čele s Lubomírem Volným, které vytvořilo nové hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty. Kdo za SPD bude kandidovat letos, tak stále není jisté.

„Mimořádná opatření způsobená nákazou covid-19 prodloužila proces demokratického schvalování našich kandidátů v Moravskoslezském kraji. Budou schváleni a zveřejněni do 21. května,“ sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová.

ODS + TOP 09

Kdysi kraji vládli, naposledy se však občanští demokraté jen o necelá dvě procenta dostali nad pětiprocentní hranici.

ODS si hodlá výrazně polepšit a kromě společné kandidátky s TOP 09 v tom má pomoci zejména náměstek hejtmana Jakub Unucka v pozici lídra.

Lékařka Zdeňka Němečková Crkvenjaš chce vyzkoušet krajskopu politiku.

Na druhém místě kandidátky se umístila přednostka Popáleninové kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Zdeňka Němečková Crkvenjaš. A třetí pozice patří krajskému náměstkovi a zastupiteli Českého Těšína Stanislavu Folwarcznému.

TOP 09 má svou lídryni na čtvrtém místě kandidátky, a to ředitelku Mendelova gymnázia v Opavě a opavskou zastupitelku Moniku Klapkovou.

STAN

Pod hranicí postupu do krajského zastupitelstva se před čtyřmi roky ocitlo hnutí Starostové a nezávislí.

Změnit to mají starosta Horní Suché na Karvinsku Jan Lipner z první příčky, následuje starosta nedalekého Těrlicka Martin Polášek.

Jak uvedl krajský tajemník Ladislav Honusek, tak o třetím místě dosud nebylo rozhodnuto.

Česká pirátská strana

Necelá tři procenta? Poslední krajský výsledek si Piráti jistě vůbec nepřipouštějí a chtějí zamířit do mnohem vyšších pater volebních výsledků. 

Na první příčce mají karvinskou zastupitelku a krajskou místopředsedkyni strany Zuzanu Klusovou

Druhé místo patří ostravskému vysokoškolskému pedagogovi Arnoštu Žídkovi a třetí havířovskému zastupiteli Janu Nezhybovi.

Trikolóra

První volby absolvují kandidáti hnutí Trikolóra. Lídrem je krajský šéf a ostravský podnikatel Petr Viktorýn, druhou pozici obsadila krajská místopředsedkyně hnutí a středoškolská pedagožka Xenie Šustalová z Kopřivnice.

Na třetí příčce se pak umístil opavský galerista a developer Libor Hřivnáč.

O Senát mají zájem lékaři, starostové i kastelán

Voliči budou v třetině kraje ve stejném říjnovém termínu hlasovat také o kandidátech do Senátu. O týden později pak rozhodnou mezi dvěma finalisty.

Obvod č. 69 – Frýdek-Místek
Tento obvod zahrnuje města a obce v západní části frýdeckomísteckého okresu, senátní volby se tak budou týkat například Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Čeladné nebo Brušperku.

Dosavadní senátor a starosta obce Dobrá, lidovec Jiří Carbol, získal podporu své strany i nyní a bude chtít svůj mandát trvající od roku 2014 prodloužit.

Letos ho čeká těžká konkurence: například STAN nominoval do boje o místo v Senátu starostku Frýdlantu nad Ostravicí Helenu Pešatovou, ČSSD pak dalšího komunálního politika, náměstka primátora Frýdku-Místku Karla Deutschera.

Za hnutí ANO pak bude bojovat Radim Mamula, vedoucí provozu společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, a komunisté vysílají do senátního klání současného poslance a bývalého primátora Havířova Daniela Pawlase.

Nezávislým, ale na kandidátce nového hnutí Trikolóra, pak bude ostravský dětský a dorostový psychiatr Jaroslav Matýs, který vešel ve známost svými názory například na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Piráti v tomto obvodu svého kandidáta nemají. Strany ODS, TOP 09 a SPD uvedly, že zatím o svých kandidátech jednají.

Obvod č. 72 – Ostrava-město
Tento volební obvod obsahuje západní část Ostravy s obvody Poruba, Plesná, Martinov, Krásné Pole, Pustkovec, Svinov a Třebovice.

Dále pak východní část opavského okresu, zejména Hlučínsko, například Hlučín, Ludgeřovice, Děhylov nebo Hať.

Nynější senátor, lékař Peter Koliba, před šesti lety zvítězil za hnutí ANO, to však letos nasazuje ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeňka Jiříčka.

Za Piráty bude kandidovat vysokoškolský pedagog a místostarosta ostravského obvodu Poruba Martin Tomášek, za KSČM porubský zastupitel a důchodce Petr Gajdáček

STAN vysílá do senátních voleb ostravského vedoucího lékaře Lázní Luhačovice Rostislava Gromnicu, sociální demokracie pak přichází se starostou ostravského obvodu Svinov Radimem Smetanou

Trikolóru bude zastupovat vedoucí katedry jazyků na VŠB-TU Ostrava Andrea Wlochová.

Lidovci v tomto obvodu nikoho nenasazují, další oslovení o kandidátech zatím nemají zcela jasno.

Obvod č. 75 – Karviná
Spadá do něj část okresu, například Karviná, Orlová, Stonava, Dětmarovice nebo Horní Suchá.

Lékař Radek Sušil obvod v Senátu zastupuje dvanáct let a letos se tak za ČSSD pokusí o volební vítězný hattrick.

Konkurencí mu budou bývalý kastelán karvinského zámku a archivář Radim Kravčík, který zastupuje Piráty, a starosta Stonavy Ondřej Feber za hnutí ANO.

Vedoucí karvinské pohřební služby Zdena Černínová bude kandidovat za KSČM, primář a chirurg Daniel Placzek pak coby nazávislý kandidát za Trikolóru.

Další strany senátního kandidáta v tomto obvodu vůbec nenasazují nebo o něm dále jednají.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Frýdek- Místek. V obvodu Bruntál zvítězil v prvním kole Ladislav Václavec.

Výsledky pro: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí, Český Těšín, Štramberk, Krnovostatní

  • Nejčtenější

Výsledek nula. K urně v ostravském okrsku nepřišel žádný volič

Výsledek komunálních i senátních voleb ze svého okrsku znali hned po uzavření volební místnosti. Volební účast tam...

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Údajní příbuzní uprchlého vězně na Facebooku řešili, u koho je schovaný

Sociální sítě baví diskuze pod facebookovým oznámením o vyhlášeném pátrání po vězni, který utekl z pracoviště ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Opravu lávek v Jeseníkách komplikují stovky turistů, ignorují zákaz vstupu

Stovky turistů v minulých dnech zkomplikovaly navzdory zákazu vstupu opravu lávek na Bílé Opavě v Jeseníkách natolik,...

Ostrava si dohodla koalici, město dále povedou ANO, SPOLU a Piráti

Ostravu povede další čtyři roky stejná koalice, jaká ve třetím největším městě Česka vládla i uplynulé volební období....

V lesním táboře bezdomovců na kraji Ostravy žil i tříměsíční kojenec

Na tábor bezdomovců narazili ve středu ostravští strážníci v místní části Stará Bělá. Mezi jeho obyvateli objevili i...

Tramvajová rychlodráha okolo šikmého kostela má jezdit za deset let

Původně vypadala vize pravidelné tramvajové dopravy mezi Ostravou a Karvinou jako nereálný předvolební slib. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...