Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Krajské volby lákají. Podívejte se na čela moravskoslezských kandidátek

  17:55aktualizováno  17:55
Strany a hnutí se připravují na podzimní krajské a senátní volby. MF DNES přináší zatím nejpodrobnější přehled moravskoslezských kandidátů, kteří aspirují na místo v krajském zastupitelstvu nebo post senátora.

Vzpomínka na rok 2016. Hnutí ANO oslavuje vítězství v krajských volbách, zleva Josef Bělica, Ivo Vondrák a jeho manželka Marcela. | foto: Adolf Horsinka

Dvakrát triumf občanských demokratů, poté dvě vítězství sociálních demokratů. Naposledy získalo nejvíce sympatií voličů hnutí ANO, které se na podzim v šestých regionálních volbách v historii kraje pokusí o navázání dosavadní moravskoslezské tradice dvou výher po sobě. Jistotu však rozhodně nemá.

Krajské volby se uskuteční v pátek a v sobotu 2. a 3. října, všichni však doufají, že termín ani způsob hlasování nenaruší opatření kvůli epidemii koronaviru.

MF DNES oslovila deset stran, sdružení a hnutí s dotazem, kdo bude tvořit čelo jejich kandidátek. Všichni odpověděli. Strany jsou seřazeny podle výsledků posledních krajských voleb, následuje nové hnutí Trikolóra.

Hnutí ANO

Lídrem krajské kandidátky se podle očekávání stal nynější hejtman a současně poslanec Ivo Vondrák, v minulosti rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity.

Také další místa obsadili krajští funkcionáři, a to na druhém místě náměstek hejtmana Jaroslav Kania a na třetí pozici Jan Krkoška, radní Krnova a rovněž náměstek hejtmana. Krajská manažerka Markéta Nowaková upozornila, že kandidátka není zatím schválená celostátním výborem a předsednictvem hnutí.

ČSSD

Někdejší stranický hegemon kraje v posledních volbách paběrkuje, nyní to však hodlá změnit. Ostatně v kraji obhajuje druhé místo.

Ostravský primátor Petr Kajnar.

Petr Kajnar se chce vrátit do politiky..

A lídra mají sociální demokraté překvapivého, je to Petr Kajnar, který v letech 2006 až 2014 vedl Ostravu. Po změně krajského vedení se se stranou po někdejších půtkách a odchodu udobřil a jako jednička nyní aspiruje na hejtmana.

Za sebou bude mít hned dva vrcholné komunální politiky. Druhou příčku obsadil primátor Karviné Jan Wolf a třetí primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

KSČM

Také komunisté vsadili na osvědčené jméno. Ačkoliv právník a někdejší první náměstek hejtmana Josef Babka po minulých volbách avizoval, že příště dá přednost někomu mladšímu, nakonec opětovně vede kandidátku právě on.

Pro lídra KSČM Josefa Babku byly letošní krajské volby hodně smutné. (8. října...

Lídr KSČM Josef Babka.

Dvojku mu dělá náměstek primátora Karviné Miroslav Hajdušík a na třetím místě KSČM nominovala středoškolskou učitelku Alenu Grosovou.

KDU-ČSL

Lidovci se po osmileté odmlce dostali do krajské koalice a rozhodně se v ní budou chtít udržet.

K co nejlepšímu výsledku jim má z prvního místa pomoci současný první náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Druhý se umístil další z lidoveckých krajských náměstků Jiří Navrátil. Třetí pak je místostarosta a bývalý starosta Českého Těšína Vít Slováček.

Před čtyřmi roky

  • Krajských voleb v roce 2016 se zúčastnilo 30,58 procenta voličů. 
  • Zvítězilo hnutí ANO se ziskem 25,70 procenta hlasů (22 mandátů), před ČSSD s 16,66 procenta (14 mandátů) a KSČM s 11,38 procenta (9 mandátů).
  • Do zastupitelstva se ještě dostala KDU-ČSL s 10,17 procenta (8 mandátů), koalice SPD a SPO s 7,02 procenta (6 mandátů) a ODS s 6,93 procenta (6 mandátů).
  • Hejtmanem se stal Ivo Vondrák. Hnutí ANO vytvořilo koalici  s KDU-ČSL a ODS.

SPD

Strana prožila v kraji zemětřesení, když se loni rozštěpila na SPD a bývalé vedení v čele s Lubomírem Volným, které vytvořilo nové hnutí Jednotní – alternativa pro patrioty. Kdo za SPD bude kandidovat letos, tak stále není jisté.

„Mimořádná opatření způsobená nákazou covid-19 prodloužila proces demokratického schvalování našich kandidátů v Moravskoslezském kraji. Budou schváleni a zveřejněni do 21. května,“ sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová.

ODS + TOP 09

Kdysi kraji vládli, naposledy se však občanští demokraté jen o necelá dvě procenta dostali nad pětiprocentní hranici.

ODS si hodlá výrazně polepšit a kromě společné kandidátky s TOP 09 v tom má pomoci zejména náměstek hejtmana Jakub Unucka v pozici lídra.

Zdenka Crkvenjaš: jako primářka se podílela na záchraně popálené Natálky, sama...

Lékařka Zdeňka Němečková Crkvenjaš chce vyzkoušet krajskopu politiku.

Na druhém místě kandidátky se umístila přednostka Popáleninové kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Zdeňka Němečková Crkvenjaš. A třetí pozice patří krajskému náměstkovi a zastupiteli Českého Těšína Stanislavu Folwarcznému.

TOP 09 má svou lídryni na čtvrtém místě kandidátky, a to ředitelku Mendelova gymnázia v Opavě a opavskou zastupitelku Moniku Klapkovou.

STAN

Pod hranicí postupu do krajského zastupitelstva se před čtyřmi roky ocitlo hnutí Starostové a nezávislí.

Změnit to mají starosta Horní Suché na Karvinsku Jan Lipner z první příčky, následuje starosta nedalekého Těrlicka Martin Polášek.

Jak uvedl krajský tajemník Ladislav Honusek, tak o třetím místě dosud nebylo rozhodnuto.

Česká pirátská strana

Necelá tři procenta? Poslední krajský výsledek si Piráti jistě vůbec nepřipouštějí a chtějí zamířit do mnohem vyšších pater volebních výsledků. 

Na první příčce mají karvinskou zastupitelku a krajskou místopředsedkyni strany Zuzanu Klusovou

Druhé místo patří ostravskému vysokoškolskému pedagogovi Arnoštu Žídkovi a třetí havířovskému zastupiteli Janu Nezhybovi.

Trikolóra

První volby absolvují kandidáti hnutí Trikolóra. Lídrem je krajský šéf a ostravský podnikatel Petr Viktorýn, druhou pozici obsadila krajská místopředsedkyně hnutí a středoškolská pedagožka Xenie Šustalová z Kopřivnice.

Na třetí příčce se pak umístil opavský galerista a developer Libor Hřivnáč.

O Senát mají zájem lékaři, starostové i kastelán

Voliči budou v třetině kraje ve stejném říjnovém termínu hlasovat také o kandidátech do Senátu. O týden později pak rozhodnou mezi dvěma finalisty.

Obvod č. 69 – Frýdek-Místek
Tento obvod zahrnuje města a obce v západní části frýdeckomísteckého okresu, senátní volby se tak budou týkat například Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Čeladné nebo Brušperku.

Dosavadní senátor a starosta obce Dobrá, lidovec Jiří Carbol, získal podporu své strany i nyní a bude chtít svůj mandát trvající od roku 2014 prodloužit.

Letos ho čeká těžká konkurence: například STAN nominoval do boje o místo v Senátu starostku Frýdlantu nad Ostravicí Helenu Pešatovou, ČSSD pak dalšího komunálního politika, náměstka primátora Frýdku-Místku Karla Deutschera.

Za hnutí ANO pak bude bojovat Radim Mamula, vedoucí provozu společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, a komunisté vysílají do senátního klání současného poslance a bývalého primátora Havířova Daniela Pawlase.

Nezávislým, ale na kandidátce nového hnutí Trikolóra, pak bude ostravský dětský a dorostový psychiatr Jaroslav Matýs, který vešel ve známost svými názory například na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Piráti v tomto obvodu svého kandidáta nemají. Strany ODS, TOP 09 a SPD uvedly, že zatím o svých kandidátech jednají.

Obvod č. 72 – Ostrava-město
Tento volební obvod obsahuje západní část Ostravy s obvody Poruba, Plesná, Martinov, Krásné Pole, Pustkovec, Svinov a Třebovice.

Dále pak východní část opavského okresu, zejména Hlučínsko, například Hlučín, Ludgeřovice, Děhylov nebo Hať.

Nynější senátor, lékař Peter Koliba, před šesti lety zvítězil za hnutí ANO, to však letos nasazuje ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeňka Jiříčka.

Za Piráty bude kandidovat vysokoškolský pedagog a místostarosta ostravského obvodu Poruba Martin Tomášek, za KSČM porubský zastupitel a důchodce Petr Gajdáček

STAN vysílá do senátních voleb ostravského vedoucího lékaře Lázní Luhačovice Rostislava Gromnicu, sociální demokracie pak přichází se starostou ostravského obvodu Svinov Radimem Smetanou

Trikolóru bude zastupovat vedoucí katedry jazyků na VŠB-TU Ostrava Andrea Wlochová.

Lidovci v tomto obvodu nikoho nenasazují, další oslovení o kandidátech zatím nemají zcela jasno.

Obvod č. 75 – Karviná
Spadá do něj část okresu, například Karviná, Orlová, Stonava, Dětmarovice nebo Horní Suchá.

Lékař Radek Sušil obvod v Senátu zastupuje dvanáct let a letos se tak za ČSSD pokusí o volební vítězný hattrick.

Konkurencí mu budou bývalý kastelán karvinského zámku a archivář Radim Kravčík, který zastupuje Piráty, a starosta Stonavy Ondřej Feber za hnutí ANO.

Vedoucí karvinské pohřební služby Zdena Černínová bude kandidovat za KSČM, primář a chirurg Daniel Placzek pak coby nazávislý kandidát za Trikolóru.

Další strany senátního kandidáta v tomto obvodu vůbec nenasazují nebo o něm dále jednají.

Autor:
  • Nejčtenější

V nejluxusnějším hotelu světa vařil za 20 měsíčně. Česko je úžasný stát, říká

Premium Po letech prestižních zahraničních štací se kuchař David Valíček vrátil do rodného regionu. Rodák z Českého Těšína se...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

Na Karvinsku uvolnění nepovolí. Testování v Darkově odhalilo 212 nakažených

Na Karvinsku se v pondělí nezruší zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních, nepovolí se ani hromadné akce...

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Moravskoslezský kraj otevírá památky, sezonu chce protáhnout

Po ukončení mimořádných protipandemických opatření zpřístupňuje Moravskoslezský kraj památky. Stalo se tak například...

Únavu přičítali těžké práci v dole, řekli hygienici o nakažených z Darkova

Naprostá většina z 239 lidí testovaných pozitivně na koronavirus v souvislosti s Dolem Darkov neměla podle hygieniků...

Střední školy čeká v příštích týdnech nápor učňovských zkoušek a maturit

Už dnes na Středním odborném učilišti stavebním v Opavě začínají praktické maturitní zkoušky. Následovat budou...

Na Třinecku začala obnova vypáleného kostela. Duchovní žhářům odpustil

Z popela k bohoslužbám. Od žhářského útoku, který zlikvidoval kostel Božího Těla v Gutech, místní části Třince,...

Najdete na iDNES.cz