ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Moravskoslezské kontroly prokázaly tři procenta lidí nedodržující karanténu

  • 8
Hygienici společně s policisty za uplynulé dva týdny zkontrolovali dva tisíce lidí, kteří měli zůstat v karanténě. Přes šedesát z nich nařízení nedodrželo a může počítat s nějakým postihem.

Kontroly lidí, kteří mají nařízenou izolaci kvůli nakažení koronavirem nebo jsou v karanténě po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou, budou pokračovat i po skončení nouzového stavu.

Podle hejtmana Ivo Vondráka je to více než potřebné. „Jak z kontrol hygieniků a policie vyšlo najevo, ze dvou tisíc kontrolovaných v dubnu jich jednašedesát nařízení izolace a karantény nedodrželo. To jsou tři procenta,“ konstatoval hejtman po minulém zasedání krajského krizového štábu.

Tento podíl považuje za vysoký. „Počínání těchto lidí je trestuhodné, což myslím doslovně, to už není jen na úrovni morálního pokárání. Nejsme stále ještě v situaci, abychom si mohli dovolit další nakažené jen proto, že někdo nedodržel nařízenou karanténu,“ řekl hejtman.

Zopakoval, že ani ukončení nouzového stavu neznamená konec kontrol. „Šíření nakažlivé choroby je trestné. Proto všechny v karanténě žádám, aby to vydrželi. Jinak budeme mít stále problém,“ uvedl Ivo Vondrák.

Hygienici v současnosti v případě nakažení covidem nařizují izolaci. Karanténu po zjištění, že člověk měl s nakaženou osobou rizikový kontakt, například spolu pobývají v domácnosti nebo na pracovišti.

Délka karantény se od začátku pandemie v březnu 2020 měnila. Nejprve platila čtrnáct dnů, poté byla zkrácena o čtyři dny. Na původní délku se vrátila po rozšíření britské mutace viru, kvůli které musí být inkubační doba delší.

Po neúspěšné návštěvě následuje telefonát

Policejní mluvčí Pavla Jiroušková upozornila, že policisté na kontroly dodržení karantény nikdy nevyjíždějí sami.

„Kontroly dodržování karantény jsou v gesci pracovníků krajské hygienické stanice a policisté jen asistují. Zasáhli by v případě, kdyby došlo ke konfliktu mezi hygieniky a kontrolovanou osobou,“ uvedla Jiroušková. 

Podle mluvčího krajských hygieniků Aleše Kotrly kontroly dvou tisíc lidí začaly 2. dubna. Mimořádná situace, při které by museli zasáhnout policisté, nenastala.

Hygienici kontrolují na adrese, kterou jim lidé v izolaci nebo v karanténě sami uvedou.

A pokud tam v době kontroly nebyli? „Pracovník krajské hygienické stanice pak tyto osoby kontaktoval telefonicky, aby zjistil, kde se ve skutečnosti nacházejí,“ dodal mluvčí hygieniků.

Upozornil, že kontroly budou rozhodně pokračovat.

Zatím od pokuty po podmínku

MF DNES oslovila i muže z Havířova, který musel dodržovat karanténu kvůli nákaze na pracovišti. Kontrola k němu nedorazila.

„Neměl bych s ní problém. Naštěstí jsem mohl pracovat na home office, ale i tak to bylo docela psychicky náročné. Nemohl jsem se z bytu ani hnout. Nakonec se ukázalo, že jsem nakažený nebyl,“ uvedl muž, který nechtěl zveřejnit jméno.

Případný trest za nedodržení opatření se pohybuje podle závažnosti provinění. Například záleží na tom, jestli byl člověk opravdu nakažený a hrozilo od něj rozšíření viru. Postihy se proto pohybují od tisícikorunových pokut až po soudní podmínku.

To se týkalo například ženy z Novojičínska, která v době, kdy měla být v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě.