Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Kvůli covidu-19 vzniknou nová oddělení pro nakažlivé pacienty

  8:49
V moravskoslezském regionu zůstala jen tři infekční oddělení. Po zkušenostech s koronavirem chtějí i další nemocnice budovat prostory vhodné pro nakažlivé pacienty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dan MaternaMAFRA

Koronavirus donutil nemocnice v kraji pořídit kvanta ochranných pomůcek či dezinfekce, dýchací i jiné přístroje a také přeorganizovat práci. Vznikly i provizorní „infekční“ stanice pro pacienty s covidem-19, ale bez lékařů specializujících se na infekce.

Největší covid oddělení bylo v Bílovecké nemocnici (70 lůžek), jeho provoz však již skončil.

Teď jsou největší provizorní covid stanice ve Frýdku-Místku (26 lůžek) a v Karviné-Ráji (15 lůžek). Obě nemocnice by chtěly jeden pavilon upravit a vyhradit pro infekční pacienty. A tím úvahy nekončí. I další nemocnice chtějí vybavení a takové stavební úpravy, které jim umožní bezpečně hospitalizovat pacienty s covidem či jinými nákazami.

„V posledních třiceti letech zanikla řada infekčních oddělení. Upozorňovali jsme, že to není dobře. Pandemie koronaviru to potvrdila. Budeme apelovat na ministerstvo zdravotnictví kvůli nutnosti navýšit počet izolačních lůžek,“ uvedl Petr Kümpel, primář infekčního oddělení v Opavě a místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. 

Podotkl, že Moravskoslezský kraj je na tom ve srovnání s jinými relativně dobře: zůstala tři infekční oddělení – v Ostravě, Opavě a Havířově, kde je k dipozici až 146 lůžek.

Ani to ale nestačí, proto kraj plánuje změny. „Chceme, aby každá naše nemocnice, kde není infekční oddělení, měla do dvou let natrvalo stavebně oddělené pokoje vhodné pro léčbu pacientů s koronavirem či jinými infekčními nemocemi,“ nastínil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Současný urgentní příjem v Krnově už nestačí

Například v Krnově nyní připravují projekt přestavby urgentního příjmu, jehož součástí budou i nové pokoje s víceúčelovým využitím.

„Protože jsou k nám sváženi pacienti z celého regionu, současný urgentní příjem nestačí. Příští rok zahájíme jeho rekonstrukci, při které počítáme s navýšením kapacity ze stávajících tří na osm lůžek a jedna jeho část bude připravena pro infekční pacienty,“ sdělil ředitel nemocnice Ladislav Václavec.

Přízemní budova urgentního příjmu se rozšíří a nad ní přibude další lůžkové patro. „Chceme tam vybudovat nadstandardní pokoje pro naši internu. Ale v případě potřeby bychom tam mohli hospitalizovat infekční pacienty,“ dodal Václavec.

Rozsáhlé úpravy i v Opavě

Slezská nemocnice v Opavě dokončuje v těchto dnech rozvody kyslíku do všech pokojů na infekčním oddělení. Kromě toho vybudovala několik covidových příček na jiných odděleních, například na ARO a hemodialýze, aby bránily šíření virů. A chystá i další úpravy.

„Plánujeme rozšířit kapacity příjmové ambulance a JIP na infekčním oddělení. A intenzivně pracujeme na projektu urgentního příjmu, který vznikne v přízemí pavilonu chirurgických oborů. Kvůli zrychlení přesunu zdravotníků i pacientů mezi pavilony bychom rádi vybudovali také koridory mezi pavilony,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

„S virovými i jinými nákazami musíme počítat čím dál častěji, proto chystáme řadu opatření. Ještě letos například vybudujeme za několik set tisíc korun novou recepci centrálního příjmu, která zrychlí pohyb pacientů a umožní jejich efektivní třídění,“ uvedl ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.

Investují také privátní laboratoře

Příští rok chce rozšířit počet dospávacích lůžek pro pacienty po operacích z pěti na deset, část bude určena infekčním pacientům. A plánuje také investovat asi devět milionů do přestavby infekčního pavilonu. „Chceme vybudovat nový vchod včetně výtahů a únikového schodiště pro pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. A když získáme personál, zvýšíme počet lůžek oddělení z 20 na 40,“ vylíčil Schellong.

Kvůli koronaviru už nemocnice nakoupila řadu přístrojů, ale chce jich víc. Například čtyři plicní ventilátory, laboratorní vybavení pro testování koronaviru, CT pro diagnostiku virového zápalu plic či inteligentní vstupní bránu, která umí měřit teplotu, ale také třeba upozornit návštěvníky na absenci roušky.

Nákaza nutí ke změnám i privátní laboratoře. „Minulý týden jsme instalovali nové přístroje na testování koronaviru, které nám umožní zvýšit kapacitu ze 1 300 na asi 2 000 testů během 12 hodin. Stály 2,2 milionu. Letos už jsme do vybavení investovali asi 10 milionů,“ zmínil ředitel SPADIA LAB Martin Radina.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...