Nejen Praha a okolí. Moravskoslezský kraj láká filmaře na dotace

  12:08aktualizováno  12:08
Moravskoslezští politici chtějí, aby filmaři utráceli peníze v jejich kraji a aby se ve snímcích objevovaly tamní scenérie. Poprvé proto schválili dotaci pro štáby, které si kraj vyberou pro natáčení.

Záběr z natáčení jihokorejského filmu v bývalém Dole Michal v Ostravě. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Pohádka se štramberskou věží Trúba v pozadí, detektivka v kulisách Dolních Vítkovic i hollywoodská herecká hvězda prchající stezkou Bílá Opava.

Tak nejspíše s mírnou nadsázkou vypadá představa vedení kraje o hojnějším využití regionu filmaři. „Nabízíme jedinečné lokace i atmosféru. Filmaři si mohou pro natáčení vybrat nejen zajímavé industriální prostředí, ale i krásnou přírodu Beskyd a Jeseníků. Jsem přesvědčený, že je u nás velký potenciál i v lidech,“ konstatoval náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Radní kraje proto schválili dotaci pět milionů korun tvůrcům, kteří si právě Moravskoslezský kraj vyberou pro vznik filmu, seriálu nebo dokumentu.

Fotogalerie

Politici v tom spatřují i možnost posílení cestovního ruchu a zlepšení image kraje. „Dotace je určená začínajícím i zavedeným produkcím. Tuzemským i zahraničním tvůrcům,“ poznamenal Krkoška s tím, že každou žádost posoudí komise odborníků.

Jedna produkce může žádat maximálně o dva a půl milionu korun. Mezi podmínky patří i utracení minimálně dvojnásobné sumy peněz v kraji, než kolik bude činit poskytnutá dotace. O pobídku lze požádat od 1. do 15. října.

Štábům se nechce cestovat tak daleko

Na dotaz MF DNES, zda vzhledem ke krátkému termínu nebyla dotace vytvořena pro konkrétní natáčení, náměstek hejtmana sdělil, že rozhodně nejde o pomoc určitému projektu. „Podobné pobídky mají i okolní kraje, u nás to bylo v minulosti spíše nahodilé. Tak jsme chtěli vytvořit něco systémového.“

Upozornil, že kraj značně doplácí na velkou dojezdovou vzdálenost od Prahy, kde se filmový průmysl koncentruje. „Doufám, že finanční podpora filmaře naláká.“

Krajské peníze lze využít například na pronájem natáčecích míst, na využití místních služeb, techniky nebo komparzu. „Podpora se tedy týká výhradně nákladů na samotnou fázi natáčení v kraji, nikoliv na postprodukci díla,“ přiblížil náměstek hejtmana.

Johanka z Arku i Tmavomodrý svět

Kraj se v minulosti stal místem natáčení několika divácky oblíbených děl. Zřejmě nejznámějším se stal americký film Johanka z Arku s herečkou Millou Jovovich v hlavní roli, kdy filmaři v roce 1998 na břehu přehrady Slezská Harta vybudovali obří makety středověkého hradu a města.

Unikátní domy v Šilheřovicích na Hlučínsku se staly kulisami českého velkofilmu Tmavomodrý svět a akční herec Vin Diesel se v roce 2007 proháněl ulicemi Poruby ve snímku Babylon A. D.

Poměrně hojně reprízované jsou seriály Velké sedlo s centrem dění na přehradě Kružberk nebo Přátelé zeleného údolí s četnými záběry beskydské přírody.

Polský film Klér byl mimořádně úspěšný

Populární komedie S tebou mě baví svět se pak částečně natáčela v Karlově Studánce.

„Ale i v posledních letech se v kraji natáčela řada zajímavých filmů. Například polský Klér z roku 2018 vidělo jen v Polsku přes pět milionů diváků, čímž se stal jedním z nejúspěšnějších v polské kinematografii,“ zmínila Hana Vítková z Moravskoslezské filmové kanceláře snímek natáčený například v Orlové a na Opavsku.

Regionální filmová kancelář byla založena v roce 2011 a předloni se stala součástí krajské destinační agentury Moravian-Silesian Tourism. Vítková upozornila, že nyní jde o první systémovou podporu. „Dosud to byly jen individuální dotace.“ Dodala, že v posledních letech se v regionu dále točily třeba nový český film Přes prsty, dánský seriál DNA nebo pohádky Když draka bolí hlava, Největší dar a Princezna a půl království.

Autor:

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Šéf vyšetřovací komise k OKD chce podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana

Poslanci ČSSD Bohuslav Sobotka, Milan Urban a Miroslav Svoboda během jednání...

Sněmovní vyšetřovací komise by měla podat trestní oznámení na bývalého ministra ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Když jely vozíky, nešla televize, vzpomíná Partyková

Yvona Partyková pochází z jižní Moravy, v Ostravě žije od roku 1980. A je znát,...

Do Ostravy přišla sice až v roce 1980, přesto měla výtvarnice a básnířka Yvona Partyková možnost poznat její rázovitost...

Jsme ve stavu nula, obnova potrvá léta, říká kastelánka janovického zámku

O zámek v Rýmařově-Janovicích se stará kastelánka Jitka Slaná. Objekt čeká...

Prázdné místnosti, zdi plné fotografií z doby jeho největší slávy. Zámek v Rýmařově-Janovicích na Bruntálsku nabízí...

V Moravskoslezském kraji chybí řidičům tisíce parkovacích míst

ilustrační snímek

Tisíce parkovacích míst chybí obyvatelům jednotlivých měst v Moravskoslezském kraji. Ovšem řešení problému s vysokým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz