Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Půlroční výpadek autobusů nehrozí, krajský úřad našel zájemce

  • 2
Minimálně jeden zájemce o provoz autobusů v každé z oblastí, kde vzniklo půlroční mezidobí mezi odchodem stávajícího a nástupem nového dopravce, se přihlásil moravskoslezskému krajskému úřadu. Úřad teď dojedná konkrétní podmínky provozu autobusů na Bílovecku, Frýdecko-Místecku, Hlučínsku, Opavsku a Vítkovsku.

„Na základě tržních konzultací na některé z oblastí máme dva zájemce, na jiné jednoho. Zahájili jsme jednací řízení bez uveřejnění, své nabídky budou firmy posílat do 2. října,“ uvedl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Z řízení vzejdou firmy pro provoz autobusů od 10. prosince do června 2019. Mezidobí vzniklo při výběru nových autobusových dopravců v kraji.

Na Bílovecku, Frýdecko-Místecku, Hlučínsku, Opavsku a Vítkovsku se nepodařilo s vítězi tendrů podepsat smlouvu do konce června, a mohou tak jezdit až od června 2019. Současným dopravcům však smlouva končí už v prosinci.

Tendry na Opavsko a Hlučínsko se musí opakovat

„Nemůže se stát, že by autobusy nevyjely,“ ujistila mluvčí kraje Nikola Birklenová. I kdyby v jednacím řízení v některé z oblastí nikdo nabídku nepodal, Moravskoslezský kraj může zajištění obslužnosti někomu s licencí i nařídit.

Od června 2019 linky převezmou vítězové tendrů. Výjimkou je Hlučínsko, čeká se na osud Opavska. Tamní dopravce podal podněty na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Přišel nám výsledek pro Hlučínsko, ÚOHS nám výběrové řízení ale zrušil, bude se opakovat. Dopravce napadl u ÚOHS i smlouvu s vítězem tendru na Opavsku, výsledek ještě nemáme,“ řekl náměstek Unucka.