Moravskoslezské nemocnice: Odrážíme se ode dna a investujeme

  7:29aktualizováno  7:29
Zatímco o loňském roce mluvili šéfové nemocnic z moravskoslezského regionu včetně současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka jako o krizovém, letošek si pochvalují. „Odrazili jsme se ode dna,“ hodnotí situaci ředitel nemocnic v Opavě a v Krnově Ladislav Václavec.

Nemocnice v Novém Jičíně se může pochlubit novými moderními sály. | foto: Radka MiloševskáMAFRA

Nemocnice vydělávají a investují stamiliony do nového vybavení i stavebních prací. Na tom by nebylo nic extra, kdyby donedávna nebyla situace opačná.

Řadě nemocnic ještě před dvěma lety rostly dluhy. Pojišťovny tlačily na zřizovatele, ať ruší lůžka i celá oddělení. Novojičínská nemocnice šla už v roce 2011 tak ke dnu, že ji kraj od roku 2012 raději pronajal Agelu. Kvůli úsporám navíc zrušil posty tří ředitelů a zbývající tři musí uřídit šest nemocnic.

Investice nemocnic v září

Nový Jičín
220 milionů
rekonstrukce operačních sálů a ARO

Havířov
61 milionů
zateplení a výměna oken

Třinec
15 milionů
počítačový tomograf

Karvinská hornická nemocnice
13 milionů
rekonstrukce ortopedického oddělení

FN Ostrava
9 milionů
mamograf

Pacienti, zdravotníci i politici měli ze všech těch změn a tlaků strach. Protestovali proti záměru zrušit ortopedii v Orlové. A mnozí varovali, že bude ještě hůř.

„Příští rok bude ve zdravotnictví tak krizový, jako ještě nebyl,“ tvrdil před dvěma lety Svatopluk Němeček, tehdy ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, dnes ministr zdravotnictví.

Jeho prognóza se naplnila. „Rok 2013 byl skutečně nejhorší. Mohla za to restriktivní úhradová vyhláška. Za to, že jsme ošetřili víc pacientů, nám pojišťovny krátily platby. Proto jsme loni prodělávali, neplatili ve lhůtě a hradili jen havarijní opravy,“ vzpomíná Ladislav Václavec, ředitel nemocnic v Opavě a Krnově. „Letos jsme se ale odrazili ode dna,“ dodává.

Dotace a více peněz z pojišťoven

Pomohla příznivější úhradová vyhláška i milionové dotace, kterými stát nahradil zrušené poplatky za hospitalizaci od pacientů.

Proto letos nemocnice vydělávají, snižují starší dluhy, opravují, investují a chystají projekty do budoucna. Například pronajatá novojičínská se tento měsíc pochlubila novými operačními sály a opraveným oddělením ARO za téměř 220 milionů korun (podrobněji zde). Nemocnice Třinec krátce předtím zprovoznila nový počítačový tomograf za 15 milionů a v listopadu zahájí rekonstrukci operačních sálů za 86 milionů.

Ve frýdecko-místecké nemocnici roste před očima pavilon chirurgických oborů, který i s vybavením přijde na půl miliardy. Hotový bude na přelomu jara a léta. Většinu nákladů zaplatí Evropská unie.

Fakultní nemocnice chce modernější mamograf

Slezská nemocnice v Opavě právě dokončuje stavbu pavilonu interních oborů, který spojí s původní internou. Investice za téměř 300 milionů začne pacientům sloužit v polovině příštího roku. „Tím ale proměna areálu neskončí. Chceme propojit i ostatní budovy, ať nemusíme pacienty převážet po venku. První z koridorů za 20 až 30 milionů bychom rádi stavěli už příští rok, jednáme o tom s krajem,“ říká Václavec.

Dodal, že nemocnice si našetřila na magnetickou rezonanci, kterou chce vysoutěžit ještě letos za 25 až 30 milionů, a pokračoval ve výčtu dalších novinek a plánů opavské, ale i krnovské nemocnice, která právě dokončuje modernizaci stravovacího provozu za 30 milionů a do konce roku vybaví iktové centrum přístroji za 25 milionů.

Také Fakultní nemocnice Ostrava investuje do přístrojů. V úterý představila nový mamograf (první svého druhu v kraji, druhý v zemi), který odhalí rakovinu prsu v časném stádiu i u žen, jejichž tkáň neumí starší přístroje dobře prosvítit. „Letos investujeme kolem 300 milionů, příští rok 350. Pořídíme například lineární urychlovač asi za 100 milionů,“ nastínil mluvčí Tomáš Oborný.

Zdravotníci si přejí, aby příští rok byl stejně dobrý. Jasno ale není. Záležet bude na úhradové vyhlášce.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Manažer/-ka pro vedení obchodního týmu

Swiss Life Select Česká republika s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz