Pomozte nám vyhnat herny, píší Nečasovi radní z ostravského obvodu

  8:24aktualizováno  8:24
Radním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz došla trpělivost s ministerstvem financí a požádali o pomoc premiéra. Vadí jim, že pražští úředníci nechtějí zrušit videoterminály, které jsou v provozu s rozporu s obvodní vyhláškou. Ministerstvo je naopak přesvědčeno o své pravdě.
Centrální ostravský obvod chce vyhnat automaty, jenže naráží na odpor ministerstva financí. (ilustrační snímek)

Centrální ostravský obvod chce vyhnat automaty, jenže naráží na odpor ministerstva financí. (ilustrační snímek) | foto: Martin MrázMF DNES

Radní Moravské Ostravy a Přívozu se už od podzimu těšili na to, že z jejich území začnou letos postupně mizet herny. Stejně jako další ostravský obvod Polanka nad Odrou si totiž centrální obvod loni nechal městem schválit vyhlášku s plošným zákazem hazardu s výjimkou kasin. Jenže efekt to nepřináší.

"V obvodě máme stále 850 kusů videoloterijních terminálů, jejichž provoz povolilo ministerstvo financí. A také posledních jedenáct výherních automatů, jejichž provoz povolil obvod ještě před vydáním vyhlášky. Mysleli jsme, že už tu nebudou," přiznává mluvčí Moravské Ostravy Jana Pondělíčková.

Obvod chce, aby Nečas prověřil postup ministerstva

Zatímco zrušení automatů řeší obvod s městem, kam se provozovatelé odvolali, činnost videoloterijních terminálů musí ukončit ministerstvo financí. Tomu se však do toho nechce. Snaží se docílit toho, aby vláda změnila názor.

To se nelíbí radním Moravské Ostravy. Na mimořádné schůzi se tento týden rozhodli požádat o pomoc předsedu vlády Petra Nečase.

"Písemně jsme ho vyzvali, aby prověřil postup ministerstva financí ve věci rušení povolení k provozování videoloterijních terminálů," řekl místostarosta obvodu Dalibor Mouka s tím, že na jejich území nyní terminály fungují v rozporu s vyhláškou, což je důvod pro zrušení vydaného povolení.

Ministerstvo: Usnesení vlády týkající se loterií je rozporné

Na rušení terminálů čeká řada měst. Ministerstvo na to nedávno upozornil i náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík. Ale přesto, že vláda v březnu uložila usnesením ministerstvu financí, aby do 14. května zahájilo řízení, které povede ke zrušení povolení videoloterijních terminálů, ministerstvo financí se tomu nadále brání.

"Domníváme se, že usnesení vlády týkající se loterií je vnitřně rozporné. Připravili jsme pro jednání vlády materiál, který navrhuje jeho revokaci," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Podle něj je možné zahájit správní řízení u povolení vydaných do 1. 1. 2012 pouze tam, kde radnice doloží narušení veřejného pořádku. "K rušení starých povolení pro rozpor s novou vyhláškou není ministerstvo oprávněno," říká Jakob.

Radní: Je chyba, že ministerstvo nerespektuje usnesení vlády

Radní Moravské Ostravy ale považují postup ministerstva, které odmítá respektovat usnesení vlády, za nesystémový a nesprávný. "Můžeme se domnívat, že odráží zájmy provozovatelů hracích přístrojů," naznačil Mouka.

Také radní Lukáš Semerák, který má právnické vzdělání, tvrdí, že ministerstvo by se mělo držel loni platné legislativy a zahájit správní řízení, které umožní zrušit herní terminály do 30 dnů. "Tak to mají ve smlouvě," uvedl Semerák.

Méně peněz, ale i kriminality? Ano, říkají radní

"Chápu, že ministerstvo se nechce vzdát příjmů do státní kasy. My také přijdeme o peníze, ale na druhou stranu ubude kriminality, dlužníků a rozpadlých rodin. Navíc se sníží i ceny nebytových prostor a uvolní se tak místa pro večerky a další služby," doufá Semerák.

Ze stejných důvodů silně omezí hazard i Ostrava-Jih. Jeho vyhlášku ale město neschválilo. "Neustoupíme. Chystáme novou, ještě tvrdší vyhlášku," říká radní obvodu Radim Miklas.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET/C# Developer

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz