Mlékomaty už moc netáhnou, od loňska jich z ulic zmizela polovina

  7:55aktualizováno  7:55
Zájem o automaty na mléko opadl. Ještě loni v polovině roku jich bylo v Moravskoslezském kraji téměř třicet. Teď jich je polovina. Někteří provozovatelé však automaty chtějí zachovat, už jenom kvůli stálým klientům. Sešlo ale z plánů na stejný způsob prodeje dalších čerstvých potravin.

Před rokem a půl byli mlékomaty vzkvétajícím hitem. Jejich popularita však výrazně opadla. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Loni v létě si předseda Zemědělské společnosti Bruzovice Vladimír Křivka pochvaloval, jaký zájem mají lidé o čerstvé mléko z automatu. Byl vůbec jedním z prvních jeho provozovatelů. Mléko se prodávalo v kravíně a už v té době rozjížděli provoz dalšího automatu v Havířově.

Mléčné automaty v kraji

1. Město Albrechtice Zámecká 83 

2. Vrbno pod Pradědem Zlatohorská 103

3. Jablunkov Mariánské náměstí

4. Bystřice nad Olší 119

5., 6., 7. Třinec, Večerka Kvadro, Pekárna Gvuzd a Prodejna Bio a Nebio pro zdraví

8., 9. Čeladná, místní Kravín a náměstí

10. Sedliště, Bruzovice 206

11. Horní Tošanovice

12. Havířov Rušná 2, Podlesí

13. Starý Jičín - Jičina 26

14. Slezská Ostrava - Heřmanice Koněvova 781

15. Hlučín - Opavská ulice

Zdroj: Krajská veterinární správa

Teď vážně uvažují o tom, že prodej v Havířově ukončí. "Prodá se tam kolem osmdesáti litrů, což je opravdu málo. Pokud se to nezlepší, aby se prodalo aspoň dvě stě litrů denně, tak ho zavřeme. Provoz se nám v takovém případě nevyplatí," vysvětluje Vladimír Křivka. Zůstal by jim tak jen přístroj u kravína, kde se na vesnické poměry drží odbyt na poměrně dobré úrovni.

Plánované automaty na čerstvé maso nebudou

Ale havířovský automat není jediný, kterému hrozí nebo hrozil zánik. Například v Ostravě jich ještě loni k 10. květnu bylo podle údajů Krajské veterinární správy jedenáct. Dodnes z nich zbyl jediný - před malou prodejnou potravin manželů Dudkových v Koněvově ulici v Heřmanicích.

"Udržet se dá, ale samozřejmě, že by to mohlo být lepší. Vzhledem k tomu, že platíme leasingy, tak jsme na nule," vysvětluje podnikatel Miroslav Dudek.

Jiní skončili úplně. "Chtěli jsme trochu pomoct sedlákům, abychom je naučili prodávat mléko spotřebitelům. A to se povedlo. Ale pro nás jako strojaře to bylo náročné," říká vlastník firmy MGT Group Zdeněk Polášek. Sedm automatů v Ostravě zavřeli na jaře.

Mapka mléčných automatů v Moravskoslezském kraji

Mapka mléčných automatů v Moravskoslezském kraji

S automaty na mléko padly plány i na automaty na čerstvé potraviny. Zdeněk Polášek v nich chtěl nabízet čerstvé hovězí maso, přesněji maso dlouhosrstého horského skotu, který chová v desítkách kusů na kopcovitých beskydských loukách v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku a v Hořejších Kunčicích na Opavsku.

"Představoval jsem si, že by se maso prodávalo vedle automatu na mléko. Ale když skončily, tak se nebudeme pouštět ani do nich," dodává Polášek.

Kvůli stálým klientům automaty nezrušíme, říká provozovatel

Provozovatelé automatů na mléko se shodují, že ze zákazníků zůstala stálá klientela. Těch, kdo chtějí vyzkoušet něco nového a buď zůstanou, nebo ne, je už podle nich jen pár.

"Jsme zhruba na padesáti až šedesáti procentech toho, co bylo před mediální kampaní. Na automatu prodáme v průměru šedesát litrů za den. Není to žádná šíleně výdělečná činnost, ale máme stálou klientelu a kvůli té automaty určitě ponecháme," slibuje Robert Cieslar, provozovatel pěti automatů v Třinci, Bystřici a Jablunkově.

Kvůli slabé poptávce tak z kraje od loňska zmizelo dohromady dvanáct automatů. "Lidé možná na chuť pravému mléku přijdou později, ale to už nikdo automaty rozjíždět nebude," míní Vladimír Křivka.

Žádná zdravotní závadnost přitom nehrozí. "Problémy byly zpočátku, než se mlékomaty zajely. Ale teď už to mají provozovatelé v malíčku. Žádné pozitivní nálezy, ani stížnosti jsme v poslední době nezaznamenali," říká ředitel Krajské veterinární správy v Ostravě Severin Kaděrka.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Najdete na iDNES.cz