Mittal vypouští po 33 letech o 97 procent méně prachu, lidé se dusí dál

  11:39aktualizováno  11:39
Největší ostravská huť ArcelorMittal oznámila, že ve srovnání s rokem 1978, tedy dobou, kdy se podnik jmenoval Nová huť Klementa Gottwalda, snížila prašnost o 97 procent. Proč se tedy lidé zejména v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice nadále často dusí?
Největší ostravská huť ArcelorMittal z ptačí perspektivy.

Největší ostravská huť ArcelorMittal z ptačí perspektivy. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

V minulosti silné kafe, dnes už jen slabý odvar. Tak si lze představit množství jedů, které huť vypouštěla do ovzduší v 70. letech 20. století a nyní. Zástupci podniku upozorňují na to, že v průběhu pár desetiletí množství jedů do ovzduší značně omezili. "Od roku 1978 se nám podařilo snížit emise prachu o 97 procent," říká mluvčí ArcelorMittalu Ostrava Věra Breiová.

Svá slova dokládá výčtem opatření na nejprašnějších provozech, z nichž nejefektivnější byla provedena do roku 1998 - tedy do doby, než podnik koupil Mittal Steel.

Zatímco v roce 1978 huť do ovzduší dle údajů zaslaných mluvčí vypouštěla 39 715 tun prachu, v roce 2009 to bylo jen 1 086 tun prachu. Podle mluvčí huť výrazně snížila i množství látky, která je pro zdraví lidí v Radvanicích asi nejnebezpečnější - benzo(a)pyrenu.

Kouřící komíny ostravského Mittalu

Kouřící komíny ostravského Mittalu

"V roce 2002 činily naše emise benzo(a)pyrenu 1 784,3 kilogramu za rok, do roku 2009 poklesly na 6,9 kilogramu za rok. To je pokles o 99,6 procenta," říká Věra Breiová.

Přes všechna slova o zlepšení se lidé v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích, obvodu, který je přímo zasažen jedy z huti, dusí dál. V posledních letech tam pravidelně dýchají nejvíc benzo(a)pyrenu, který má prokazatelně karcinogenní účinky.

Více než třetina dětí trpí astmatem

Více než třetina tamních dětí podle informací lékařky Evy Schallerové trpí astmatem. To je asi čtyřnásobně víc, než je celorepublikový průměr.

Vědci z Akademie věd ČR, kteří na Ostravsku zkoumali dopady jedů v ovzduší na zdraví lidí, navíc upozorňují na to, že vysoké koncentrace benzo(a)pyrenu souvisí hlavně s místním průmyslem. A v Radvanicích tedy hlavně s hutí.

Jak je tedy možné, že ačkoli huť deklaruje výrazné omezení emisí z posledních desetiletí, dýchají Radvaničtí pořád nadlimitní množství jedů?

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Práce v hutích je velmi náročná.

Lakshmi Mittal

Majitel ostravské huti Lakshmi Mittal

"Podle mě to souvisí s tím, že celkové emise prachu, jejichž snížení huť zmiňuje, se počítají hlavně z měřitelných zdrojů znečištění. Především z velkých komínů. Dominantními zdroji znečištění v Radvanicích a Bartovicích ale jsou takzvané nízkoemitující zdroje z huti, například výduchy z továrních hal," myslí si Lukáš Ženatý, vedoucí realizačního týmu pro akční plán, jímž chce ministerstvo životního prostředí zajistit čistší vzduch na Ostravsku.

Podle Ženatého je nutné zaměřit se i na tyto nízké zdroje znečištění. Tým jmenovaný ministerstvem s tím počítá. "Připravili jsme projekt, v němž chceme zjišťovat dopady konkrétních zdrojů znečištění ovzduší na konkrétní území," říká Ženatý.

Důležité jsou i jemné prachové částice

Podle některých expertů je také možné, že huť sice výrazně omezila emise v podobě hrubých prachových částic, otázkou ale je, zda se jí to podařilo i u zcela jemného prachu. Ten je pro zdraví lidí nejrizikovější – putuje totiž hluboko do těla.

Problémem je, že česká legislativa zatím nenařizuje, aby úřady nebo znečišťovatelé sledovali zvlášť různé velikostní skupiny prachových částic, takzvané frakce, ale stačí jí, aby do registrů nahlásili celkový objem vypuštěného prachu. A z něj nelze přesně rozeznat podíl hrubších a velmi jemných částic.

Podle odborníků je ale zřejmé, že velmi jemného prachu se dnes z průmyslu, včetně ArcelorMittalu Ostrava, dostává do ovzduší výrazně víc než v minulosti.

Karcinogenu je méně, ale stále nad limitem

Kromě prachu ale lidi v Ostravě a nejvíc v Radvanicích tíží například karcinogenní benzo(a)pyren.

Jeho vypouštění huť dle mluvčí výrazně omezila, Radvaničtí ho ale dýchají pořád hodně. Zákonný roční limit je 1 nanogram na metr krychlový vzduchu. Průměrná roční koncentrace v ovzduší Radvanic loni činila 7,2 nanogramů na metr krychlový vzduchu.

Podle Jiřího Bílka ze Zdravotního ústavu v Ostravě se ale snížení emisí benzo(a)pyrenu na jednom zdroji nemusí projevit snížením roční koncentrace o 90 procent, ale třeba jen o 1 nanogram. A toho si člověk ani nemusí všimnout.

Dýchají lidé v Ostravě oproti roku 1978 čistější ovzduší?

celkem hlasů: 969

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ano, za socialismu to byla katastrofa 537
Ano, ale změna není moc výrazná 219
Ne, situace se takřka vůbec nezměnila 141
Nevím 72

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Další z rubriky

Volyňských Čechů ubývá. Ukrajinci dosud vzpomínají, jak oblast pozvedli

Česká škola v Selenčině (1914).

Od návratu volyňských Čechů do původní vlasti uplynulo už více než sedmdesát let, ale stále se potkávají a udržují...

Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním...

Zloději kradli hlavně octavie. Když chtěli zakrýt stopy, auta zapálili

Zloději raději auta zapálili, když jim byli policisté na stopě.

Desítky vozů, zejména Škody Octavie druhé generace, ukradli během čtyř měsíců dva muži v Moravskoslezském kraji, ale i...

Najdete na iDNES.cz