Australští těžaři mají smůlu. Ministr hatí jejich plány na Karvinsku

  18:20aktualizováno  18:20
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zrušil rozhodnutí o stanovení průzkumného území pro těžbu černého uhlí zplyňováním na Karvinsku. O průzkum žádala australská společnost Wildhorse Energy CZ.
Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek)

Australané chtěli na karvinsku těžit plyn, ale plány se jim zatím nedaří. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Australská společnost hodlala těžit karvinské uhlí metodou zplyňování, při němž se uhlí pod zemí rovnou pálí a těží se již plyn. Těžba je však riziková v tom, že zplodiny z plynu jsou jedovaté a v případě porušení sloje hrozí nebezpečí jejich úniku.

Ministr tak vše vrátil orgánům prvního stupně k novému projednání. Chalupa totiž dospěl k závěru, že v první instanci nebyla žádost dostatečně posouzena v souladu se všemi podmínkami geologického zákona.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

"Zejména nebylo dostatečně posouzeno, zda v daném případě neexistuje další veřejný zájem, který převyšuje zájem státu na navrhovaném průzkumu a následném případném využití ložiska. Povinnost takto postupovat vyplývá ze závazného výkladu ustanovení geologického zákona, který podal Nejvyšší správní soud v rozsudku v obdobné věci ze dne 23. 9. 2009," konstatoval ministr ve zdůvodnění.

Město ministerský verdikt přivítalo

V Karviné by těžba zplyňováním zasáhla oblast s více než dvaceti tisíci obyvateli. "Rozhodnutí ministerstva vítáme a doufáme, že krajské pracoviště ministerstva už nerozhodne jinak. Například by se to u nás týkalo městské části Hranice, kde žije třetina obyvatel města," řekl karvinský náměstek primátora Dalibor Závacký.

"Ačkoli australská firma tvrdila, že to jsou jen průzkumné vrty, právo přednostně žádat o těžbu tímto způsobem by měla právě ona a měla by poté souhlas také dostat. Proč by někdo dělal průzkum tam, kde víme, že ložiska jsou, a nechtěl tam těžit? To je nesmysl. Přitom tento způsob je pro krajinu značně devastující a navíc nijak nepřispěje k zaměstnanosti. My nic takového nechceme dovolit ani v počátcích," dodal náměstek Závacký.

Firma považuje rozhodnutí za účelově vykonstruované

Rozhodnutí je zatím nepravomocné, nebylo doručeno všem účastníkům řízení. Původní rozhodnutí o stanovení průzkumného území v Petrovicích a Dětmarovicích orgány vydaly 15. listopadu loňského roku. V prosinci 2011 se však proti tomu postavilo město Karviná a obce Petrovice u Karviné a Dětmarovice.

Prokurista společnosti Wildhorse Energy CZ Roman Rácz podle ČTK uvedl, že firma všechny zákonné požadavky naplnila v souladu s geologickým zákonem i správním řádem. "S důvody, které ministr Chalupa uvedl, nelze souhlasit a považuji je za účelově vykonstruované, poněvadž ministr jako odvolací orgán vyhověl opožděně uplatněným námitkám odvolatelů, a to, podle našeho názoru, s cílem zastavit řízení nebo zamítnout žádost o stanovení průzkumného území Dětmarovice - Petrovice," uvedl Rácz.

Těžit se nebude! Ještě to vůbec není jisté

Podle Martina Štolla z českého zastoupení australské firmy je zplyňování oproti klasickému způsobu těžby uhlí nesrovnatelně přijatelnější z hlediska ochrany životního prostředí. "Kromě toho umožňuje vydobytí zásob, které jsou klasickými metodami prakticky nedobyvatelné," řekl pro ČTK s tím, že tím jejich aktivity rozhodně nekončí.

O uhelné zásoby má velký zájem i tradiční těžař na Karvinsku, společnost OKD. Ta hodlá uhlí dobývat klasickým dolováním a navíc už získala za splnění určitých podmínek souhlas radních Karviné (více o plánech těžařů zde).

Autor:

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Falešný exekutor vymámil miliony z muže, který žádný dluh neměl

Ilustrační snímek

Podvodník za tři měsíce vylákal z šestapadesátiletého důvěřivce téměř dva a půl milionu korun. Muž domnělému...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Najdete na iDNES.cz