Centrem Ostravy pojedou minibusy, na náměstí ale stavět nebudou

  12:26aktualizováno  12:26
Po dlouhém čekání se do historického centra Ostravy vrátí začátkem září minibusy, které už v minulosti jezdily po okružních trasách k městské nemocnici. Na nový start linky číslo 99 čekají netrpělivě hlavně senioři z Kamence, ale i další obyvatelé či lidé pracující v centru města nebo ve Slezské Ostravě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: DPO

„Seniorům minibusy umožní dostat se z domova do nemocnice bez přestupování,“ vysvětluje hlavní výhodu nového spojení místostarostka Slezské Ostravy Ivona Vaňková.

Spuštění linky se ale několikrát odsouvalo kvůli problémům se vznikem nových zastávek v pěší zóně.

Sliby politiků, že minibus bude zastavovat přímo na Masarykově náměstí, kde před mnoha desítkami let jezdily tramvaje, a také u nedalekého Hotelu Imperial, se ale nakonec nenaplní. Autobusy do pěší zóny nesmí.

„Zahájení provozu linky číslo 99 je naplánováno ke změnám jízdních řádů od neděle 1. září. Nasadíme na ni tři elektrominibusy s jedenácti sedadly a patnácti místy k stání. Ale protože budou jezdit pouze v pracovních dnech, poprvé vyjedou až v pondělí 2. září,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Ostrava (DPO) Karolína Rycková.

Podotkla, že interval spojů na lince bude z koncových zastávek Hladnov a Bazaly třicetiminutový, v centru města od zastávky Most Miloše Sýkory bude patnáctiminutový.

Okružní trasa povede z Bazalů přes Kamenec a náměstí Jurije Gagarina na most Miloše Sýkory, kolem Divadla loutek na Novou Karolinu a poté k Městské nemocnici Ostrava. Odtamtud se bude minibus vracet přes Ústřední autobusové nádraží na Karolinu, dál pojede přes zastávky Elektra, Stodolní a Husův sad přes most Miloše Sýkory ke slezskoostravské radnici a přes Františkov až na Hladnov.

„Zastávky Stodolní a Husův sad budou jen dočasné kvůli opravám kanalizace v ulici Čs. legií. V budoucnu povede trasa po této ulici se zastávkou u Klubu Atlantik,“ upřesnila Rycková.

Zastávky u náměstí se dopravci nepodařilo prosadit

Centrem projedou autobusy kolem výstaviště se zastávkou v ulici Vojanově. Do pěší zóny nevjedou, takže tam nebudou ani stavět.

„Hlavním důvodem opožděného zahájení provozu linky 99 byly zastávky v historickém centru u Hotelu Imperial a na Masarykově náměstí, které se nakonec bohužel nepodařilo prosadit,“ řekla mluvčí DPO. 

„Podle platné legislativy, jejíž dodržení vyžadovala policie, by pro zřízení zastávek v historickém centru musela být vybudována vyvýšená nástupiště. To ale bylo pro městský obvod Moravská Ostrava esteticky, provozně i nákladově nepřijatelné,“ vysvětlila Rycková.

„Objevilo se tolik technických problémů, že provoz minibusů, které DPO vlastní, tam skutečně není možný,“ doplnil místostarosta Moravské Ostravy David Witosz.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Metanolovou aférou to neskončilo, soud řeší další podvod s lihem

Krajský soud v Ostravě začal projednávat počínání čtyř mužů z Karvinska a Těšínska, kteří podle obžaloby v letech 2015...

Plány na nové moravskoslezské lanovky padly, počítá se jen s modernizacemi

Na žádné beskydské a jesenické vrcholy nepovedou v nejbližších letech z moravskoslezské strany nové lanovky. Krajský...

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz