Zeman kritizoval projekt turecké elektrárny, Vítkovicím slibuje partnera

  • 46
Prezident Miloš Zeman na začátku třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje zkritizoval projekt turecké elektrárny, kde se mohou „utopit“ velké peníze z České exportní banky. „Jenom absolutní blbec projektuje elektrárnu a neověří si, jaké uhlí tam chce spalovat,“ konstatoval.

Prezident se při dopoledním setkání s krajskými zastupiteli opřel do majitele strojírenského koncernu Vítkovice Jana Světlíka a jedné z jeho firem, která měla do elektrárny dodat technologie. „Po OKD v kraji vyvstává další problém a tím je vítkovický koncern,“ uvedl Miloš Zeman.

Elektrárna s názvem Yunus Emre společnosti Adularya se začala stavět v roce 2010. Česká exportní banka na ni půjčila a pojišťovna EGAP úvěr pojistila. Hlavním dodavatelem byla česká společnost Vítkovice Power Engineering (VPE).

Výstavba se postupně o rok a půl zpozdila, následně se vyskytlo hned několik problémů: ukázalo se, že spalovací kotel a hnědé uhlí, které se těží v nedalekém lomu, nejsou kompatibilní.

Češi a Turci se ale neshodnou, na čí straně je chyba - česká vláda si aktuálně nechává od expertů zanalyzovat, zda je problém v kvalitě dodávaného uhlí, nebo v konstrukci kotle. Navíc se Vítkovice Power Engineering dostaly loni do insolvence a od dostavby elektrárny ustoupily.

„Jenom absolutní blbec projektuje elektrárnu a neověří si, jaké uhlí tam chce spalovat. Nyní to možná budou muset zaplatit daňoví poplatníci a já doufám, že se část peněz vrátí. Kdo za to může, ať to také zaplatí,“ nebral si prezident servítky.

Na prezidentova slova reagovala mluvčí vítkovické společnosti. „Investorem a tím, kdo garantoval kvalitu uhlí je turecká strana,“ vysvětluje pozadí smlouvy o výstavbě turecké elektrárny Eva Kijonková.

Podle Miloše Zemana má zájem o vstup do strojírenských Vítkovic zahraniční investor. Prezident uvedl, že zprostředkoval jednání s většinovým vlastníkem Vítkovic Janem Světlíkem a podnikatelem Martinem Ulčákem.

„Jeho výsledkem je nabídka zahraničního investora vstoupit 50 procenty do Vítkovic, což je významná kapitálová injekce. Objem této injekce samozřejmě neprozradím, protože je předmětem obchodního tajemství až do doby, než bude dohoda uzavřena,“ řekl Zeman. Mluvčí Eva Kijonková uvedla, že firma tuto informaci nebude komentovat.

Pneumatikárnu u mošnovského letiště hejtman odmítl

Obyvatelům kraje Zeman přivezl zprávu, že by v regionu mohla brzy zakotvit továrna na výrobu pneumatik. Čínský výrobce by nabídl až 1500 pracovních míst.

Problém ale spočívá v tom, že Moravskoslezský kraj nemá podle všeho vhodné místo pro umístění takto velké továrny. Její umístění do Mošnova odmítl hejtman Ivo Vondrák.

„Už jen proto, že každý takový provoz zapáchá a nebyla by to dobrá vizitka pro mezinárodní letiště,“ podotkl.

Průmyslová zóna Barbora zase nesplňuje podmínky čínského investora. „Pneumatikárna potřebuje zhruba sto hektarových obdelníků a to v případě Barbory nelze splnit,“ řekl Vondrák.

Zeman: Z vyšetřování se nesmí stát předvolební hračka

Zeman na své cestě krajem v úterý navštívil ještě Větřkovice a Studénku. Ve Větřkovicích dorazilo na setkání s prezidentem zhruba 350 lidí.

Zeman ocenil vítězství Větřkovic v soutěži Vesnice roku a zavzpomínal, když jim před dvaceti lety coby předseda Poslanecké sněmovny předával prapor.

„Poprvé se stane, že budu svoji prezidentskou stuhu dávat na prapor, který v roce 1997 jsem vaší obci udělil. Je to krásný návrat a pokračování.“

Poté se vyjádřil k aktuálním politickým kauzám. „Máme vyšetřovat tak, aby to nezasáhlo do volební kampaně. O Čapím hnízdu se ví devět let, o OKD dokonce 13 let. A já jsem se jen zeptal, proč se teprve těsně před volbami o obojím začalo mluvit. Já jsem pro to, aby se to vyšetřilo, ale jsem proti tomu, aby se z toho dělala předvolební hračka. To je manipulace, to je policejní provokace,“ prohlásil před lidmi.

Ve středu hlava státu navštíví ostravskou firmu Temex a dále zamíří do Nového Jičína a Českého Těšína. Ve čtvrtek pak zavítá do Hlučína.

První dáma, která jej doprovází, ohlásila návštěvu Domova Bílá Opava, Galerie výtvarného umění v Ostravě, firmy Tonak v Novém Jičíně či vyhořelého dřevěného kostela v Třinci-Gutech.

, , ,