Střídání deště a slunečna? Už ne. Nyní měsíc sucho a pak dva lijáky

  17:55aktualizováno  17:55
Letošní rok už má z pohledu ostravských klimatologů za sebou jeden nepříznivý rekord. A další na sebe zřejmě nenechají dlouho čekat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Zatímco v minulosti se mírné, normální a extrémní zimy u nás střídaly v průměru ve dvou - až tříletých cyklech, nyní se s nimi potýkáme v Beskydech a Jeseníkách už pět let. Od roku 1850, kdy počasí měří přístroje, neexistuje záznam, který by potvrzoval tolik po sobě jdoucích zim chudých na sníh,“ řekl ostravský klimatolog Radim Tolasz.

O tom, jak se proměnilo počasí za posledních padesát let v Moravskoslezském kraji, hovořil odborník na ostravské konferenci k 50. výročí vzniku zdejší pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„V posledních desetiletích se téměř každý rok nějak odchýlí od normálu,“ konstatoval Tolasz. Popisuje, že některý je extrémně vlhký a Česko trápí lokální povodně, jiný je naopak suchý, nebo je plný sněhových přívalů. V letech 2007, 2008, 2013, 2017 v kraji řádily vichřice a mimořádně dlouhé horké vlny přišly v roce 2003, 2012, 2013 a 2015.

Počasí zlobí každoročně

„Nějaké pravidelnosti a periody se tam hledají špatně a dá se říct, že nás počasí zlobí každoročně,“ uvádí klimatolog.

Trápily výkyvy počasí lidi i v minulých dobách? „Například konec 19. století byl vlhký a v Česku se vyskytlo několik velkých povodní, na přelomu 40. a 50. let minulého století panovalo naopak několikaleté sucho. V meziválečném období jsme zaznamenali několik extrémních vichřic s velkými škodami na lesních porostech, v 70. letech několik lokálních přívalových povodní,“ zmínil Tolasz.

Doplnil, že ve střední Evropě je výskyt extrémního počasí normální, ale v posledních letech jsou tyto události častější, zasahují větší území a jsou intenzivnější. Moravskoslezský kraj je hornatý a třeba nástup sucha je v něm vždy pozvolnější, mívá kratší trvání a sucho nebývá tak intenzivní.

Příčina? Jednoznačně vyšší koncentrace skleníkových plynů

„Ale to neznamená, že se v horských oblastech mají s ohledem na počasí lidé lépe. Častější jsou tam vichřice a po deštích bývá nástup povodní rychlejší a tím i nebezpečnější,“ vysvětlil Tolasz.

Pamětníci vzpomínají, že dříve počasí nebývalo takové „skokové“, že se častěji střídal normální déšť se slunnými dny, nezažívali takové rozdíly, kdy je měsíc sucho, pak dva dny prudce lije.

To je podle klimatologa přesný popis toho, jak se počasí v posledních letech chová. A příčina? „Jednoznačná. Změna klimatu vyvolaná vyššími koncentracemi skleníkových plynů v atmosféře s sebou přináší častější extrémy, vyšší teplotu, a tedy i vyšší obsah vodní páry. Změny v typech počasí jsou tedy v jednotlivých regionech rychlejší, než tomu bývalo před 50 a více lety,“ dodal Tolasz.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Najdete na iDNES.cz