Města v kraji se chystají na Vánoce. Rozzáří další ulice i stromy

  7:30aktualizováno  7:30
Nutné kácení a sváteční výzdobu se podařilo spojit Novému Jičínu. Jako vánoční strom město využije smrk, který musí ustoupit vedení plynu, na náměstí jej ozdobí červeno-bílé dekorace a bílá světla. I v dalších letech se vánočními stromy v Novém Jičíně stanou dřeviny, které musejí k zemi kvůli plynu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jasno o vánočním vzhledu mají i další města v Moravskoslezském kraji. „Díky dohodě radnice a plynařů se některé dřeviny nemusely kácet okamžitě, řadu z nich využijeme jako vánoční stromy,“ uvedla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra v Novém Jičíně.

Město kvůli zajištění ochranného pásma kolem vedení sítí musí porazit 84 vzrostlých dřevin. Po zaměření a průzkumu v terénu se ale stromy rozdělily. Na ty, které musejí pryč hned, v příštích letech, v roce 2022 a později. Z nich se každoročně vybere i strom vánoční. Ten letošní roste ve Dvořákově ulici.

Novinkou letoška budou dvě sochy do dřevěného betlému, který Nový Jičín poprvé instaloval loni. „Figury z topolového dřeva jsou v životní velikosti,“ dodala Bobková.

Příprava vánočního vzhledu ulic je v plném proudu i jinde. Svítící motivy do ulic instalují v Bruntále, Krnově, Frýdku-Místku i Ostravě.

Například ostravské Prokešovo náměstí čeká stejná výzdoba jako loni, lidé hlasováním volí na dva roky. Další města hlásí novinky.

Svítit bude i bazén

„V listopadu na náměstí postavíme vánoční strom. Jedle je ze soukromého pozemku ve Světlé Hoře a je s ohledem na možné větrné počasí menší. Je to ale hustý a široký jehličnan,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Kromě ulic a náměstí se v Bruntále poprvé rozzáří i krytý bazén.

Ve Frýdku-Místku budou vánoční stromy dva, ukotví je poslední listopadové pondělí.

„Místecké náměstí Svobody ozdobí jedle z Rybnické ulice ve Frýdku, frýdecké Zámecké náměstí smrk také z frýdecké části města,“ sdělila mluvčí Jana Matějíková.

Sedm stromů v ulici U Staré pošty v Místku nově obtočí sedmdesátimetrové světelné řetězy. Čtyři stromy se rozzáří u kašny na Zámeckém náměstí a výzdoba míří i do okrajových částí Chlebovice, Lískovec, Skalice a Zelinkovice.

Větví a chvojí je nedostatek

Výzdobu rozšiřuje také Krnov, kde se nově rozsvítí ulice Opavská, Revoluční a Bruntálská. Nové dekorace budou i na Hlavním náměstí. „Do pořízení se investuje téměř 400 tisíc korun,“ řekla mluvčí Dita Círová.

Vánoční strom už mají i v Hlučíně, město ozdobí smrk z Hošťálkovic. Stále je tam však sháňka po větvích a chvojí.

„Iniciátor stavby tradičního obřího adventního věnce Josef Hlubek jich má stále nedostatek. Věnec bude na Mírovém náměstí a každou adventní neděli se tam zapálí svíce,“ říká mluvčí města Ivana Gračková.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz