Města v kraji se chystají na Vánoce. Rozzáří další ulice i stromy

  7:30aktualizováno  7:30
Nutné kácení a sváteční výzdobu se podařilo spojit Novému Jičínu. Jako vánoční strom město využije smrk, který musí ustoupit vedení plynu, na náměstí jej ozdobí červeno-bílé dekorace a bílá světla. I v dalších letech se vánočními stromy v Novém Jičíně stanou dřeviny, které musejí k zemi kvůli plynu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jasno o vánočním vzhledu mají i další města v Moravskoslezském kraji. „Díky dohodě radnice a plynařů se některé dřeviny nemusely kácet okamžitě, řadu z nich využijeme jako vánoční stromy,“ uvedla Radka Bobková, vedoucí návštěvnického centra v Novém Jičíně.

Město kvůli zajištění ochranného pásma kolem vedení sítí musí porazit 84 vzrostlých dřevin. Po zaměření a průzkumu v terénu se ale stromy rozdělily. Na ty, které musejí pryč hned, v příštích letech, v roce 2022 a později. Z nich se každoročně vybere i strom vánoční. Ten letošní roste ve Dvořákově ulici.

Novinkou letoška budou dvě sochy do dřevěného betlému, který Nový Jičín poprvé instaloval loni. „Figury z topolového dřeva jsou v životní velikosti,“ dodala Bobková.

Příprava vánočního vzhledu ulic je v plném proudu i jinde. Svítící motivy do ulic instalují v Bruntále, Krnově, Frýdku-Místku i Ostravě.

Například ostravské Prokešovo náměstí čeká stejná výzdoba jako loni, lidé hlasováním volí na dva roky. Další města hlásí novinky.

Svítit bude i bazén

„V listopadu na náměstí postavíme vánoční strom. Jedle je ze soukromého pozemku ve Světlé Hoře a je s ohledem na možné větrné počasí menší. Je to ale hustý a široký jehličnan,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. Kromě ulic a náměstí se v Bruntále poprvé rozzáří i krytý bazén.

Ve Frýdku-Místku budou vánoční stromy dva, ukotví je poslední listopadové pondělí.

„Místecké náměstí Svobody ozdobí jedle z Rybnické ulice ve Frýdku, frýdecké Zámecké náměstí smrk také z frýdecké části města,“ sdělila mluvčí Jana Matějíková.

Sedm stromů v ulici U Staré pošty v Místku nově obtočí sedmdesátimetrové světelné řetězy. Čtyři stromy se rozzáří u kašny na Zámeckém náměstí a výzdoba míří i do okrajových částí Chlebovice, Lískovec, Skalice a Zelinkovice.

Větví a chvojí je nedostatek

Výzdobu rozšiřuje také Krnov, kde se nově rozsvítí ulice Opavská, Revoluční a Bruntálská. Nové dekorace budou i na Hlavním náměstí. „Do pořízení se investuje téměř 400 tisíc korun,“ řekla mluvčí Dita Círová.

Vánoční strom už mají i v Hlučíně, město ozdobí smrk z Hošťálkovic. Stále je tam však sháňka po větvích a chvojí.

„Iniciátor stavby tradičního obřího adventního věnce Josef Hlubek jich má stále nedostatek. Věnec bude na Mírovém náměstí a každou adventní neděli se tam zapálí svíce,“ říká mluvčí města Ivana Gračková.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Najdete na iDNES.cz