Pátek 25. září 2020, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. září 2020 Zlata

V Beskydech chytají medvěda, ochránci mu chtějí dát sledovací obojek

  16:29
Ochránci přírody se v těchto dnech pokoušejí o odchyt medvěda v oblasti Lysé hory v Beskydech. Chtějí zjistit, jak se zvíře v krajině pohybuje a jaké má zvyky. Pokud se šelmu podaří polapit do jedné ze dvou připravených klecí, dostane telemetrický obojek.

Muž loni z auta natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal. | foto: čtenář iDNES.cziDNES.cz

Odchyt umožní i odebrání vzorků pro genetickou analýzu, aby se zjistilo, zda se jedná o medvěda, který na podzim působil škody ve Zlínském kraji na Vsetínsku.

Na akci se podílí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s kolegy z polského Tatranského národního parku (Tatrzański Park Narodowy), kteří mají s odchyty medvědů dlouholeté zkušenosti.

„Medvěda, který se tu pohybuje už více než dva měsíce, mohou spatřit i místní obyvatelé. Chová se na jednu stranu tak, jak je u medvědů běžné - pokud to jde, vyloupí včelí úl, uloví jelena nebo prase divoké, ale k lidem se nechová agresivně. Na druhou stranu se nechová vždy plaše,“ vysvětluje František Jaskula z CHKO Beskydy.

Fotogalerie

Protože se stále množí jeho pozorování, chce agentura využít dlouholeté zkušenosti polských kolegů. 

Jsou tady nejspíše dva

„Pokud se medvěda podaří odchytit, dostane telemetrický obojek, takže budeme vědět, kde se zhruba zrovna pohybuje. Víme také, že jsou na území CHKO Beskydy medvědi nejspíše dva, takže o jednom z nich budeme mít přehled. Zároveň se ukáže, zda jeden z nich není ten vsetínský,“ dodal Jaskula.

Nedávno například medvěda natočil na mobil mladík, kterému šelma vyběhla před auto. Pak sklidil rozporuplné reakce, když záznam umístil na internet (čtěte Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval).

11. března 2019

„Věříme, že se medvěd s příchodem jara, kdy bude mít dostatek potravy, odebere do lesů, kde bude mít potřebný klid,“ uzavřel František Jaskula.

Využití klecí a speciálního obojku umožnila spolupráce s experty z Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA, kteří zprostředkovali dohodu s polským národním parkem.

S pomocí GPS telemetrického obojku by v případě, když by se medvěd na jaře začal pohybovat v okolí vesnic, mohli být včas varováni místní obyvatele kvůli lepšímu zabezpečení hospodářských zvířat.

Aby se odchyt medvěda podařil, je třeba, aby byl v oblasti, kde se pohybuje, klid. Ochránci proto žádají veřejnost, aby tuto potřebu respektovala.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...