Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Beskydský medvěd se pohyboval poblíž obecního úřadu v Krásné

  18:30
Beskydský medvěd se zatím úspěšně vyhýbá nastražené kleci, zato ho lidé viděli v centru obce Krásná pod Lysou horou. V neděli navečer se podle svědectví pohyboval u obecního úřadu. Je to poprvé, co se šelma vydala do obydlené oblasti.

Obecní úřad Krásná na mapách Google Street View. Vesnici v údolí říčky Mohelnice obklopují lesy, pro medvěda ideální prostředí. | foto: maps.google.com

Na webových stránkách obce i na jejím profilu na sociální síti už proto visí varovaní před šelmou s podrobným návodem, jak zabezpečit domácí zvířata a jak se chovat ve chvíli, když se člověk s medvědem setká tváří v tvář.

„Na jedné straně místní vtipkují, že se medvěd šel k nám na obec přihlásit nebo žádat o dotace na včelíny, na druhé straně to legrace není. Nechceme jeho výskyt tady podceňovat. Lidé musejí mít informace o jeho pohybu a být opatrní,“ uvedly pracovnice úřadu v Krásné.

Fotogalerie

Na sociální síti obce si lidé sdělovali, kudy zvíře kráčí. „Jde směrem Lesní správa, obecní úřad,“ stojí například v jednom příspěvku.

Dušan Zeman z Krásné, který obecní profil spravuje, tvrdí, že se mu bohužel žádná fotografie medvěda v centru obce k rukám nedostala.

„Lidé byli asi překvapeni a nestihli ho vyfotit. Jinak by se jí určitě pochlubili. Sledovali ho z oken. Kráčel tady okolo 18:45. Je dobře, že si vzájemně dávají vědět a stihnou tak alespoň zavřít hospodářská zvířata,“ konstatoval Zeman.

„Nedá se říct, že by tak blízká přítomnost šelmy v místních nevyvolala obavy. I manželka z toho není moc odvázaná. Chodívá do lesa na procházky se psem. Všichni musí být ostražitější. Ale obecný názor je takový, že pokud míša neublíží nám, my mu taky neublížíme,“ uzavřel.

11. března 2019

František Šulgan z Chráněné krajinné oblasti Beskydy radí lidem, aby se nebáli zvíře zaplašit. 

„Jde o to, aby si nezvykl mířit do centra obcí. Stačí vystřelit z kulovnice do vzduchu. Vyleká ho to. Je to běžný postup i v zahraničí. Také je důležité dobře si zabezpečit odpad, aby medvěd nezjistil, že se z popelnic může nakrmit,“ doporučil Šulgan. 

Podle něj medvěd od momentu, kdy se výjimečně ukázal v centru Krásné, zase někde zmizel a nejsou hlášená žádná jeho pozorování. Ochranáři se přitom v těchto dnech snaží šelmu vlákat do klece, aby jí mohli nasadit telemetrický obojek a její další pohyb sledovat.

5. listopadu 2018

Krásná na Frýdecko-Místecku

Krásná na Frýdecko-Místecku

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...