Medvěd obyvatelům beskydské obce nevadí. Mnohem víc je trápí divočáci

  8:38aktualizováno  8:38
Tolik divočáků v beskydské oblasti Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku nikdy nepamatují. „Ničí nám pole, rozrývají paseky, louky, okraje lesů,“ říká hospodář a předseda místního zemědělského družstva Petr Šimeček. Ochránci přírody souhlasí.

Divoké prase (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Černá zvěř se tam opravdu koncentruje v nezvykle velkém počtu,“ potvrzuje Václav Tomášek z chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Fotogalerie

Hospodář Šimeček má podezření, že divoká prasata nájemci do honiteb schválně lákají, aby je pak mohli lovit. Potřebujeme, aby odpovědné strany, vlastníci i nájemci honiteb, s tím konečně začali něco dělat,“ upozorňuje Šimeček.

Ochránce přírody Tomášek však podezření nesdílí. Naopak je přesvědčený, že černá zvěř se z hor do nížin stěhuje bez přičinění člověka.

„Navíc návnady, čili hromada krmení v určitém místě, slouží naopak k snadnějšímu odlovu většího počtu prasat. Divočáci škodí, vyrývají sazenice a jsou schopni ulovit a sežrat malé kolouchy a srnčata. Ve Starých Hamrech a okolí přibylo od loňska více než padesát procent černé zvěře,“ konstatuje Tomášek.

Místostarosta Starých Hamrů Rudolf Franta mluví i o riziku střetu s bachyněmi, které se na jaře starají o mláďata. 

„Turisté se bojí plachého medvěda, ale bachyní je hodně a jsou nebezpečnější. Pokud vycítí, že jsou selata v ohrožení, budou je urputně bránit. Člověka nejen zastraší, ale i napadnou,“ upozorňuje místostarosta, profesí lesník.

Ochranáři doufají, že stavy divočáků vrcholí a už neporostou. „Jde o lokální problém, protože kousek dál na Bílé už tomu tak není. Ale obdobně řádí černá zvěř na katastru Čeladné okolo Kněhyně. S myslivci a lesníky situaci řešíme. Loni se nám společně podařilo značně omezit stavy divočáků na Morávce. Opět bude ve hře zástřelné, tedy dvoutisícová odměna za ulovený kus černé zvěře,“ doplní Tomášek.

Zástřelné se slabší motivací?

Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fischer však upozorňuje, že u zástřelného letos platí nové podmínky, které mohou být pro lovce méně motivující.

„Vyhláška ministerstva zemědělství stanoví, že se u konkrétní honitby spočítá průměr odstřelených divočáků za poslední tři roky a teprve za kus nad tento průměr bude na zástřelné nárok. Jenže v Beskydech se v posledních letech černé zvěře ulovilo hodně, takže nebude moc sdružení, kterým se podaří na odměnu dosáhnout,“ vysvětluje.

Zástřelné dva tisíce korun za divoké prase se také nebude vyplácet střelci, ale nájemci honitby, což jsou třeba myslivecká sdružení nebo i jednotlivci.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého počet ulovených kusů divočáků ovlivnila první vlna celoplošného zástřelného ve spojitosti se šířením afrického moru prasat. 

„Tímto zásahem se v řadě míst podařilo odlovením dospělých samic snížit přírůstek v letošním roce. Nyní je systém zástřelného bonusem pro uživatele honiteb. Oni sami by měli mít zájem na odstřelu zvěře v dostatečném počtu tak, aby se eliminovaly škody, a tím i jejich finanční zátěž při plnění nároku ze strany poškozeného, lesnicky nebo zemědělsky hospodařícího subjektu. Lov je nutnou součástí běžného výkonu práva myslivosti, tedy běžnou součástí činnosti uživatele honitby,“ vysvětlil mluvčí Bílý.

Regulace i kvůli návratu tetřeva

Mluvčí Biskupských lesů Pavel Siuda uvádí, že v oblasti okolo Ostravice a Starých Hamer pronajímají šest z osmnácti honiteb a zatím si na divoká prasata nikdo nestěžoval. „Na území Lesní správy Ostravice bylo loni odloveno 103 kusů divokých prasat a od ledna tohoto roku dalších pětatřicet,“ podotýká.

I Lesy ČR situaci s černou zvěří monitorují. „Sami máme velký zájem stav maximálně regulovat s ohledem na program odchovu a vypouštění tetřeva hlušce zpět do Beskyd. Při takovém počtu divočáků není šance, aby se v nich tetřev uchytil, proto je odlov oproti minulosti dvojnásobný,“ vysvětluje Martin Zajíček z Lesů ČR.

Lidé, kterým divoká prasata poničila majetek, mají ze zákona možnost uplatnit náhradu škody u provozovatele honitby.

Mladík natočil z auta medvěda kousek od Visalají.  

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

Ilustrační snímek

Zastupitelé Ostravy ve středu souhlasili s tím, že město, které už přes dva roky výrazně reguluje hazard, podmínky...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Ostrava opraví porubský Oblouk a plánuje zvýšit nájemné v bytech

Soustava budov Oblouku z výšky připomíná i srp s kladivem.

Radnice Ostravy-Poruby může koupit 128 bytů od firmy Residomo v domě, kterému se říká Oblouk. Zastupitelé města...

Najdete na iDNES.cz