Medvěd obyvatelům beskydské obce nevadí. Mnohem víc je trápí divočáci

  8:38aktualizováno  8:38
Tolik divočáků v beskydské oblasti Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku nikdy nepamatují. „Ničí nám pole, rozrývají paseky, louky, okraje lesů,“ říká hospodář a předseda místního zemědělského družstva Petr Šimeček. Ochránci přírody souhlasí.

Divoké prase (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Černá zvěř se tam opravdu koncentruje v nezvykle velkém počtu,“ potvrzuje Václav Tomášek z chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Fotogalerie

Hospodář Šimeček má podezření, že divoká prasata nájemci do honiteb schválně lákají, aby je pak mohli lovit. Potřebujeme, aby odpovědné strany, vlastníci i nájemci honiteb, s tím konečně začali něco dělat,“ upozorňuje Šimeček.

Ochránce přírody Tomášek však podezření nesdílí. Naopak je přesvědčený, že černá zvěř se z hor do nížin stěhuje bez přičinění člověka.

„Navíc návnady, čili hromada krmení v určitém místě, slouží naopak k snadnějšímu odlovu většího počtu prasat. Divočáci škodí, vyrývají sazenice a jsou schopni ulovit a sežrat malé kolouchy a srnčata. Ve Starých Hamrech a okolí přibylo od loňska více než padesát procent černé zvěře,“ konstatuje Tomášek.

Místostarosta Starých Hamrů Rudolf Franta mluví i o riziku střetu s bachyněmi, které se na jaře starají o mláďata. 

„Turisté se bojí plachého medvěda, ale bachyní je hodně a jsou nebezpečnější. Pokud vycítí, že jsou selata v ohrožení, budou je urputně bránit. Člověka nejen zastraší, ale i napadnou,“ upozorňuje místostarosta, profesí lesník.

Ochranáři doufají, že stavy divočáků vrcholí a už neporostou. „Jde o lokální problém, protože kousek dál na Bílé už tomu tak není. Ale obdobně řádí černá zvěř na katastru Čeladné okolo Kněhyně. S myslivci a lesníky situaci řešíme. Loni se nám společně podařilo značně omezit stavy divočáků na Morávce. Opět bude ve hře zástřelné, tedy dvoutisícová odměna za ulovený kus černé zvěře,“ doplní Tomášek.

Zástřelné se slabší motivací?

Jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fischer však upozorňuje, že u zástřelného letos platí nové podmínky, které mohou být pro lovce méně motivující.

„Vyhláška ministerstva zemědělství stanoví, že se u konkrétní honitby spočítá průměr odstřelených divočáků za poslední tři roky a teprve za kus nad tento průměr bude na zástřelné nárok. Jenže v Beskydech se v posledních letech černé zvěře ulovilo hodně, takže nebude moc sdružení, kterým se podaří na odměnu dosáhnout,“ vysvětluje.

Zástřelné dva tisíce korun za divoké prase se také nebude vyplácet střelci, ale nájemci honitby, což jsou třeba myslivecká sdružení nebo i jednotlivci.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého počet ulovených kusů divočáků ovlivnila první vlna celoplošného zástřelného ve spojitosti se šířením afrického moru prasat. 

„Tímto zásahem se v řadě míst podařilo odlovením dospělých samic snížit přírůstek v letošním roce. Nyní je systém zástřelného bonusem pro uživatele honiteb. Oni sami by měli mít zájem na odstřelu zvěře v dostatečném počtu tak, aby se eliminovaly škody, a tím i jejich finanční zátěž při plnění nároku ze strany poškozeného, lesnicky nebo zemědělsky hospodařícího subjektu. Lov je nutnou součástí běžného výkonu práva myslivosti, tedy běžnou součástí činnosti uživatele honitby,“ vysvětlil mluvčí Bílý.

Regulace i kvůli návratu tetřeva

Mluvčí Biskupských lesů Pavel Siuda uvádí, že v oblasti okolo Ostravice a Starých Hamer pronajímají šest z osmnácti honiteb a zatím si na divoká prasata nikdo nestěžoval. „Na území Lesní správy Ostravice bylo loni odloveno 103 kusů divokých prasat a od ledna tohoto roku dalších pětatřicet,“ podotýká.

I Lesy ČR situaci s černou zvěří monitorují. „Sami máme velký zájem stav maximálně regulovat s ohledem na program odchovu a vypouštění tetřeva hlušce zpět do Beskyd. Při takovém počtu divočáků není šance, aby se v nich tetřev uchytil, proto je odlov oproti minulosti dvojnásobný,“ vysvětluje Martin Zajíček z Lesů ČR.

Lidé, kterým divoká prasata poničila majetek, mají ze zákona možnost uplatnit náhradu škody u provozovatele honitby.

Mladík natočil z auta medvěda kousek od Visalají.  

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty

Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a...

Další z rubriky

Správce zaplatil přes 53 milionů z dluhu OKD, zahájení sporu je ohrožené

U Krajského soudu v Ostravě začalo ve středu přezkumné jednání v insolvenčním...

Zahájení projednávání sporu o deset miliard korun mezi insolvenčním správcem OKD a společností Citibank, které mělo...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Nejhůř na tom budou města, varuje krajská analýza klimatu

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Klimatické změny v Moravskoslezském kraji nejvážněji ohrožují zdraví obyvatel měst. V nich je totiž koncentrovaná...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz