„Tentokrát medaile připomíná neživou přírodu regionu a uhelné hornictví, které po více než dvě staletí utvářelo krajinu i společnost,“ uvedl Vítězslav Vilímek z katedry slavistiky Ostravské univerzity, který je autorem ideového návrhu této sběratelské řady s názvem Dějiny Ostravy – Osm staletí města.
Hlavním motivem čtvrté medaile je větvička prvohorní kapradiny. To je podle Vilímka unikátní věc. „Ve světovém měřítku převažují ražby zobrazující zkamenělá zvířata, rostliny se objevují jen ojediněle,“ vysvětlil.
Koláž na minci dotváří závěsná lanovka, která dopravovala nad hlavami obyvatel hlušinu na haldy, hornický kahan a zkřížené kladívko a mlátek. Tyto symboly hornictví jsou přitom otočeny rukojetí vzhůru, což má podle Vilímka poukazovat na to, že těžba uhlí na Ostravsku skončila před třiceti lety.
Černá Ostrava je už třicet let minulostí, místo uhlí zde těží jen vodu a plyn |
Autorem je výtvarník Petr Patka, který předtím pracoval například na sérii ražeb Pravěký svět s vyobrazeními prehistorických zvířat.
Zadní strana vznikla podle návrhu Asmata Baltajeva a je stejná jako u předchozích medailí tohoto cyklu. „Jsou na ní heraldické symboly Ostravy, tedy kůň ve skoku a pětilistá růže, a alegorické prvky,“ doplnil numismatik a produkční projektu Petr Maďa.
Zlaté medaile mají velikost a váhu jako historické dukáty – 3,49 gramu. Ty stříbrné jsou větší a váží 29 gramů, podobně jako středověké tolary. Autoři spolupracují s Českou mincovnou z Jablonce nad Nisou, která ostravské medaile od roku 2021 razí v počtu dvě stě kusů ve zlatém i stříbrném provedení.
Lidé nevěří, co vše horník musel zvládnout, říká ředitel muzea v Ostravě |
Námětem první medaile je živá příroda Ostravska a věda a školství. Ražba z roku 2022 zobrazuje mimo jiné Ostravu jako centrum obchodu. Loni přibyla medaile připomínající nejstarší osídlení Ostravska. „V roce 2025 bude následovat dvojité téma Poslední válečný konflikt na Ostravsku – Češi, Němci, Poláci a Židé,“ doplnil Maďa.
Slavnostní představení pamětní medaile doprovodila unikátní výstava obrazů s hornickou tematikou, pocházejících ze soukromých sbírek.