Meč posledního Přemyslovce vystavují v Opavě. Zemřel 200 let po Václavovi

  13:55aktualizováno  13:55
Návštěvníci opavského Slezského zemského muzea budou mít v následujících měsících možnost vidět unikátní exponáty. V expozici je už nyní meč posledního Přemyslovce Valentina Hrbatého. Později v ní přibude i dukát Přemka Opavského, který do Opavy zapůjčilo Národní muzeum v Praze.

V expozici je už nyní meč posledního Přemyslovce Valentina Hrbatého, později v ní přibude dukát Přemka Opavského. Na snímku je u meče autorka výstavy Ilona Matejková Peterková. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

„Výstava nazvaná Země a její pán je jedna ze stěžejních výstav, kterou Slezské zemské muzeum završí svůj jubilejní rok,“ řekla Pavla Dluhoschová, mluvčí muzea, které letos slaví 200 let své existence. Expozice se zaměřuje na správu Slezska od středověku až do roku 1918.

„Ukazuje, jaký odkaz tu zanechaly nejen významné panovnické rody, ale i aristokracie, církevní představitelé a také reprezentanti měst a venkova,“ uvedla její autorka Ilona Matejková Peterková.

Upozorňuje i na to, že hranice dřívějšího Rakouského Slezska se odlišovaly od dnešního českého Slezska. Jeho součástí byla i nynější polská část Těšínska a naopak v něm chybělo Hlučínsko. Od středověku do roku 1918 se tu u moci vystřídaly významné evropské dynastie: Piastovci, Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové, Hohenzollernové a Lichtenštejnové.

Přemyslovci vládli ještě 200 let po Václavovi III.

„Z hodin dějepisu si asi většina z nás pamatuje, že Přemyslovci vymřeli po meči roku 1306. Pravda je ale složitější,“ uvedl koordinátor výstavy Ondřej Haničák.

Vraždou Václava III. v Olomouci vymřela královská dynastie. Nemanželský syn Přemysla Otakara II. Mikuláš zvaný Opavský ale založil vedlejší linii rodu. Ta pak vládla v regionu v následujících dvou staletích.

Posledním suverénním panovníkem v mužské přemyslovské linii byl vévoda ratibořského knížectví Valentin Hrbatý, který zemřel bez potomků v roce 1521.

Při ukládání jeho ostatků do rodové hrobky byl na jeho rakev položen rituálně přelomený meč jako symbol vyhasnutí vládnoucí dynastie v mužské linii. „Meč byl znovu vyzdvižen teprve během archeologického průzkumu pohřebiště v roce 1996 a dnes patří ke sbírkovým klenotům muzea v polské Ratiboři,“ řekl ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

Další vzácný exponát, tentokrát ze sbírek Národního muzea, uvidí lidé v lednu, a to pouze na jeden týden. Dukát opavského vévody Přemka I. ze druhé čtvrtiny 15. století existuje pouze v jediném známém exempláři. Národnímu muzeu jej v roce 1932 darovala Numismatická společnost Československá.

Autoři: ,

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Najdete na iDNES.cz