VIDEO: V ostravské zoo vystavili model kostry mamuta v životní velikosti

  14:50aktualizováno  14:50
Ke třem desítkám modelů vzácných či vyhynulých zvířat přibyla v ostravské zoologické zahradě další atrakce - kosterní model mamuta v životní velikosti. Návštěvníci se mohou na repliku kostry nejen dívat, ale také na ni sahat.

„Mami, to je tvrdé,“ volala překvapeně dívka, která právě osahávala nohu na modelu kostry mamuta srstnatého, který si nechala vyrobit Zoologická zahrada v Ostravě a instalovala ho před výběh slonů indických, s nimiž byli mamuti geneticky spřízněni.

„Model vyráběli čtyři sochaři. Stál 350 tisíc korun a celou částku nám zaplatil Moravskoslezský kraj,“ říká mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková. 

„Předlohou nám byla kostra mamuta nalezeného u německé obce Bornau,“ říká sochař Zdeněk Chmelař.

Je to jeden z mála venkovních modelů kostry mamuta. Druhý je například v Jihočeské zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou.

„Model mamuta vznikal asi půl roku, čemuž předcházelo zhruba stejně dlouhé přípravné období. Má železnou konstrukci vážící asi 200 kilogramů. Ta byla opláštěna vymodelovanými odlitky z pryskyřice a nabarvena. Celý model váží okolo 400 kilogramů,“ dodal Chmelař.

Fotogalerie

Ředitel ostravské zoo Petr Čolas připomněl, že trendem moderních zahrad je kromě chovu vzácných druhů živočichů, účasti na záchraně těch nejohroženějších a prezentování současného stavu přírody i výhledů do budoucna také pohled do minulosti.

„Proto představujeme i prehistorická zvířata. V našem areálu jsme za poslední rok nainstalovali několik zástupců pleistocenní a miocenní fauny: veledaňka obrovského, medvěda jeskynního či šavlozubce. Nově k nim nyní přibyl mamut srstnatý,“ uvedl Čolas.

Mamut srstnatý

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) žil na území Evropy, Asie i Severní Ameriky asi 300 tisíc let. Poslední populace zde přežívaly pravděpodobně až do období 8000 až 7500 let před naším letopočtem. Později žili mamuti už jen na Wrangelově ostrově u nejvýchodnější Sibiře - zhruba před čtyřmi tisíci lety. Na území České republiky se mamut vyskytoval ještě asi před deseti tisíci lety. Mezi hlavní naleziště mamutích pozůstatků v ČR patří Předmostí u Přerova a Dolní Věstonice. Mamut byl nejbližším příbuzným slona indického (Elephas maximus).

Mamuti byli chobotnatci zvyklí na chladné prostředí glaciální stepi s převládajícími travinami. K životu v chladu byli dobře uzpůsobeni. Měli těla pokrytá hustou srstí, které se během léta zbavovali línáním, a osm centimetrů silnou tukovou vrstvu. Jejich hlavní potravou byly traviny. 

„Zřejmě proto vymizeli na konci pleistocénu, kdy se v důsledku globálních změn klimatu začaly rozšiřovat lesy. Částečně se na vyhynutí mamutů mohli podílet i pravěcí lidé, kteří je lovili pro maso. Kly a kosti jim sloužily na výrobu nářadí a ozdob, na stavbu obydlí i jako palivo, kůže pak jako oděv. Nikde se ale nenašly vyhloubené pasti k lovu mamutů, proto převažuje názor, že je lidé zabili přímým útokem organizované lovecké skupiny,“ nastínil ředitel Čolas.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj strhl ženě řetízek, pak ho na útěku před cyklisty zahodil

krádež řetízku

Neobyčejnou drzost prokázal muž, který před jedním z ostravských domů oslovil starší ženu a z krku jí strhl řetízek....

Řezník z Opavska zvažuje kvůli kauze polského masa konec podnikání

Kuřecí stehna

Majitel řeznictví z Ludgeřovic na Opavsku kvůli kauze polského drůbežího masa se salmonelou možná ukončí své podnikání....

Ostrava už nepovolí žádný hazard kromě živé hry. Automaty skončí do tří let

Ilustrační snímek

Zastupitelé Ostravy ve středu souhlasili s tím, že město, které už přes dva roky výrazně reguluje hazard, podmínky...

Najdete na iDNES.cz