Malé obce hájí poštovní pobočky. U nás nic rušit nebudete, vzkazují

  8:09aktualizováno  8:09
Místo pošty výdejní místo v prodejně nebo na obecním úřadě. Za peněžními službami dojíždět. Česká pošta by ráda nahradila pětadvacet pošt v Moravskoslezském kraji náhradní službou. Starostové dotčených obcí jsou proti.
Také menší obce považují poštovní pobočku za velmi důležitou a s rušením nesouhlasí. Ilustrační snímek

Také menší obce považují poštovní pobočku za velmi důležitou a s rušením nesouhlasí. Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Deset na Novojičínsku, šest na Bruntálsku, čtyři na Frýdecko-Místecku, tři na Ostravsku a dvě na Opavsku. Česká pošta zveřejnila plán letošního rušení pošt v kraji. Místo klasických pošt nabízí výdejní místa, třeba v místní prodejně nebo na obecním úřadě. U starostů ale narazila. Pošty v obci se vzdát nechtějí.

"Zástupce České pošty jsme pozvali na květnové zasedání zastupitelstva. Tam zastupitelé odsouhlasili zachování pošty, nic se rušit nebude," informovala Monika Czepczorová, starostka Bukovce na Frýdecko-Místecku, který se také ocitl na seznamu obcí vytipovaných pro letošní optimalizaci poštovních služeb.

Odkud má zmizet klasická pošta

Novojičínsko
Albrechtičky, Bernartice nad Odrou, Bílovec, Jakubčovice nad Odrou, Kujavy, Slatina, Tísek, Trnávka, Vražné, Ženklava

Bruntálsko
Andělská Hora, Hošťálkovy, Liptaň, Razová, Staré Město, Václavov u Bruntálu

Frýdecko-Místecko
Bukovec, Metylovice, Střítež, Třinec Ostravsko pošty Ostrava 27 a Ostrava 45, Václavovice

Opavsko
Hrabyně, Suché Lazce

Zdroj: Česká pošta

Podobně reagují i další. "Žádná pošta se rušit nebude, všechno půjde jako doposud," prozradil výsledek jednání starosta Andělské Hory na Bruntálsku Miroslav Novotný.

Plány vyměnit klasickou poštovní služebnu jen za výdejnu zásilek, kterou bude provozovat někdo jiný než pošta, odmítla také Hrabyně na Opavsku či Metylovice na Frýdecko-Místecku.

Bez souhlasu vedení obce se pobočka neruší

Starostové nesouhlasí i přesto, že České poště takzvanou optimalizaci posvětil Svaz měst a obcí. "Je potřeba si uvědomit, že ve výsledku nezáleží na tom, zda v malé obci bude klasická poštovní pobočka, služba Partner či výdejní místo. Prvotní je zachování dostupnosti a kvality služeb," říká místopředseda Svazu Josef Bezdíček.

Pošta se se Svazem měst a obcí dohodla na optimalizaci 25 poštovních míst v Moravskoslezském kraji. V republice jde celkem o 226 pošt. Součástí dohody však musí být souhlas vedení obce. "Bez souhlasu zástupců obce se změna formy poštovní obsluhy nekoná," potvrdil generální ředitel České pošty Petr Zatloukal.

A toho právě Českou poštou vytipované obce využívají. Že na tom, jestli mají klasickou poštovní pobočku nebo jen výdejnu, záleží, jim totiž ukazují zkušenosti těch, kteří už změnu absolvovali. Třeba v Hrčavě na Jablunkovsku s ní spokojení nejsou.

Poštu supluje obecní úřad

V Hrčavě mají výdejní místo na obecním úřadě. Pošta do obce přijede v deset dopoledne. Koho nezastihne, nechá mu zásilku na úřadě, kde si ji může vyzvednout. "Podle České pošty by mělo výdejní místo fungovat hodinu denně, tuto hodinu nám i platí. My ale vydáváme celý den. Lidé jezdí z práce různě a různě si poštu vyzvedávají," popsal starosta Hrčavy Petr Staňo. Obec si musela na zásilky pořídit trezor a platí také vysokou pojistku.

Plán rušení poštovních poboček

O peněžní služby lidé v Hrčavě přišli. Když dostanou složenku, musejí ji jet zaplatit nebo vyzvednout peníze do Jablunkova nebo Mostů u Jablunkova. "Šek pošta nechá u nás, my ho odevzdáme a občan musí jet na poštu jinam. Komfort je horší," doplnil starosta.

Upozornil, že na Hrčavu ročně zavítá až čtyřicet tisíc turistů a také pro ně je problematické poslat pohlednici. "V infocentru se proto chystáme i tuto službu nabízet."

I proto se Svaz obcí Jablunkovska, jehož členem je také Hrčava, letos postavil za dalšího svého člena - Bukovec. Tam budou poštovní služby díky tomu zatím zachovány.

Pošta rovněž zkracuje otevírací dobu

Praxi i dohodu mezi Českou poštou a Svazem měst a obcí kritizuje Sdružení místních samospráv. "Svaz měst a obcí zastupuje spíše větší obce a města, kterým zánik pošt příliš nehrozí. Malé obce ale o své pošty roky bojují, jejich zánik by byl pro ně velmi nepříjemný," komentoval tajemník Sdružení Tomáš Chmela.

Upozornil také na další problém - zkracování provozní doby pošt. "Od ledna letošního roku na to narážíme stále častěji. Pošty zavírají ve tři. Zrovna, když se lidé vracejí z práce a potřebovali by si tam zajít," upřesnil Chmela.

Potřebují menší obce poštovní pobočku?

celkem hlasů: 242

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano, jinak se budou dále vylidňovat 207
Ne, skoro každá rodina má auto a je to mrhání financemi 29
Je mi to jedno 6

Od března mají kratší otevírací dobu například v Hrádku na Frýdecko-Místecku. "Bojujeme, píšeme dopisy. Dosáhli jsme alespoň toho, že si můžeme vybrat hodiny, kdy bude otevřeno," popsal starosta Hrádku Robert Borski. Místo ukrojení odpoledního času pošta rozšířila polední přestávku.

Ráno má otevřeno jen hodinu a půl. Pak znovu otvírá až ve dvě a končí o půl páté.

"Vedoucí pošty ale už kvůli tomu dala výpověď. Tu dobu, kdy tady čeká, jí nikdo nezaplatí, není z obce. Teď máme novou, snad se bude dařit," doufá starosta.

Pošta: Současný systém je zastaralý

Starosta dodal, že jde o postupné utahování smyčky. "Uberou hodiny, sníží se zájem. Jenže to má dopad na celou obec. Když si člověk jede vyřídit věci na poštu do Třince, vyřídí si tam i další služby - nákup, kadeřníka. U nás tak služby zanikají," upozornil Borski.

Hrádek přitom před dvěma lety právě pro poštu zdarma upravil prostory v obecním úřadu.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová uvedla, že se vytipovaných pětadvacet obcí v kraji nemá čeho bát. "Byly vytipovány jako vhodné pro jednání o změně formy poštovní obsluhy. Poštovní služby v obci zůstanou zachovány. Nehledáme nové cesty, inspirovali jsme se evropskými zkušenostmi. Rakousko má přibližně stejný počet obyvatel a přitom rakouská pošta z dvou tisíc poboček provozuje přímo jen 581," sdělila Selicharová. Současné nastavení poštovní sítě podle České pošty stále odpovídá 19. století.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz