Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Lososi v Odře. Z řek v Ostravě mizí překážky, ryby poplují proti proudu

  14:43
Ochránci přírody s vodohospodáři začali uvolňovat řeku Odru rybám plujícím proti proudu. Zatímco nyní jim v pohybu brání například jezy, v budoucnosti by se mohli v moravskoslezských řekách, například i v Moravici, třít i lososi.

Lososí potěr se snad jednou dostane i do Odry a dalších jejich přítoků. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

Jen si to představte. Odrou nebo Moravicí plují desítky, možná stovky lososů, které se na dalekou cestu vydaly z Atlantského oceánu. A v našich tocích se začnou třít, tedy rozmnožovat. Jako naposledy někdy v devatenáctém století.

„Doufáme, že se to podaří, i když ještě k tomu máme hodně daleko. Všechny překážky pro migrující ryby by na Odře a Opavě měly zmizet do roku 2027,“ řekl Petr Birklen, vedoucí regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny.

Díky dotacím z Evropské unie začalo Povodí Odry coby investor s výstavbou rybochodu na jezu v ostravské části Lhotka a se zprůchodněním říčních stupňů podél Polaneckého lesa. Další úpravy jsou na Odře v Přívozu. Lhotecký rybochod bude dlouhý takřka dvě stě metrů a obteče nynější vysoký jez. „Vábící efekt rybochodu bude zlepšen difuzorem, což je potrubí s výustní tryskou,“ upřesnil investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak.

Pohled na stavební úpravy na Odře v Ostravě.

V Polance zase stavebníci rozeberou balvanité skluzy a kameny přeskládají tak, aby rybám v migraci nebránily. „To vše přírodním způsobem s využitím například dřeva,“ zmínil Janoviak.

Pomoc i parmám a ostroretkám

Současně zahájené stavby musí skončit do konce příštího roku, poté přijdou na řadu další místa. „Například jez v Třebovicích a poté bychom rádi pokračovali dále proti toku Odry a Opavy,“ dodal Birklen.

Migrační zábrany by měly zmizet až po soutok Opavy s Moravicí, v případě Odry pak přibližně na úroveň obce Mankovice na Novojičínsku, tedy i v celé chráněné oblasti Poodří.

„Víme, že lososi měli trdliště (místo pro rozmnožování – pozn. red.) například v Moravici někde v místech současné nádrže Kružberk, takže jednou by se mohli třít ještě před hrází, a to například někde v oblasti Podhradí,“ doufá ochránce přírody.

V plánu další jezy

V případě Odry ochránci netuší, kde se lososi před více než stoletím, než se jim do cesty postavila lidská vodní díla, shromažďovali. „Zřejmě však až za Odrami, směrem ke Spálovu a vojenskému újezdu, kde je Odra už spíše bystřinou. Musíme si však uvědomit, že lososi mohou zamířit i do menších přítoků,“ přiblížil Petr Birklen.

Uvedl, že odstranění překážek nepomůže jen případným lososům obecným (atlantským), ale i tuzemským rybám. Proti proudu by se tak dostaly například chráněné ostroretky, parmy či takřka zmizelé podoustve říční.

Birklen upozorňuje, aby si lidé nepředstavovali, že po dokončení úprav budou řeky plné lososů jako v Kanadě. „Půjde o desítky, maximálně stovky ryb. Ale například v trdlištích, kde je mělčejší voda, tak to znát samozřejmě bude.“

Nyní se lososi dostanou nejdále do Polska, kam z Odry zamíří i do menších toků. „Také Poláci začali s odstraňováním migračních překážek, aby se ryby na tahu dostaly i k nám,“ řekl Petr Birklen.

Ani když už budou odstraněny všechny překážky, tak není vyhráno. Lososi se totiž zásadně vracejí jen do míst, kde se už třeli. Takže podobně jako v případě Labe se nejspíše do Odry a dalších řek budou muset nasadit mladí lososi.

Pohled na stavební úpravy na Odře u polaneckého lesa.

Moravskoslezští rybáři proti projektu výstavby řady rybochodů nic nemají. Naopak ho vítají. Jen si nejsou jistí jeho účinností.

Rybáři moc nevěří

„Víte, mnohé rybochody nejsou konstrukčně moc dobře vyřešené a ryby jich využívají jen minimálně. Záleží také na údržbě. Jestli se zanedbává, tak ztrácí smysl,“ poznamenal krajský předseda Českého rybářského svazu Miloš Martínek.

Jako příklad uvedl rybochod ve Vratimově na Ostravici. „Tam, jak se domníváme, se jeho využitelnost blíží nule,“ poznamenal předseda rybářů.

Birklen sice připouští, že starší rybochody vždy nemusí zcela splňovat svůj účel, u těch moderních si je však jistý funkčností.

„Žádný rybochod nepojme všechny ryby, ale určitě výrazně zlepší stav, než když ryby narazí na nepřekonatelnou překážku,“ poznamenal.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Huť Liberty Ostrava stojí na okraji propasti, požádala o ochranu před věřiteli

Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

Mueller končí na vlastní žádost ve Vítkovicích. Šokovalo nás to, říká Lakatoš

Americký útočník Peter Mueller končí ve Vítkovicích, se kterými se domluvil na vzájemném rozvázání smlouvy. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji, bouraly desítky řidičů

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po pátečním a sobotním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Města zdražují MHD, na provoz doplácejí radnice stovky milionů

Přes půl miliardy korun doplácí každý rok města v Moravskoslezském kraji na provoz hromadné dopravy na svých územích....

Hrady a zámky lákají i v zimě, zvou na pouť, koncerty i staré betlémy

Některé moravskoslezské hrady a zámky budou mít výjimečně otevřeno také koncem roku, kasteláni už se připravují na...

Po silnici na Frýdecko-Místecku někdo rozhazuje hřebíky, policie hledá pachatele

Policie na Frýdecko-Místecku pátrá po vandalovi, který mezi obcemi Sedliště a Řepiště opakovaně rozhazuje hřebíky....

Špatné situace Liberty se bojí i menší firmy, kraj chce zjistit možné dopady

Až miliardové dluhy společnosti Liberty Ostrava se nemusejí týkat jen velkých dodavatelů, ale i menších lokálních...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...