Jen v posledních třech dnech museli policejní pyrotechnici vyjet k sedmi nálezům munice ze druhé světové války. Ve většině případů to byly pozůstatky bojů Ostravské operace, která probíhala před 66 lety.
Například v Hrabyni by si pyrotechnici mohli téměř zřídit stálou pobočku. "S trochou nadsázky se dá říct, že se tady pořádně nedá kopnout do země, aby člověk nenarazil na nějakou munici z války," říká starostka Hrabyně Zdeňka Jordánová.
Před každou stavbou odvážejí munici náklaďáky, říká starostka
"Když se připravuje nějaká větší stavba, jsou to celé náklaďáky nevybuchlé munice. Obydlená část Hrabyně je už docela v pořádku, hlavní problémy jsou na polích a na místech, kde se chystá nová výstavba. Tam se ještě často munice nachází, například při kopání základů nových domů je to docela běžné," dodala starostka.
Nálezy municeZa loňský rok vyjížděli pyrotechnici v Moravskoslezském kraji k 352 nálezům munice. Od začátku letošního roku jich zatím bylo 92 . Nejčastějšími nálezy jsou minometné granáty sovětské výroby, výjimkou ale nejsou ani letecké pumy a granáty. |
Jilešovice, Kylešovice, Velká Polom, Strachovice, Chlebičov. Všechny tyto obce na Opavsku navštívili o víkendu policejní pyrotechnici, místní lidé je totiž přivolali k nálezům nevybuchlé munice z války.
"Obecně platí, že na jaře je nálezů munice více," vysvětluje policejní pyrotechnik Marek Němec. "Země munici vytlačuje na povrch, podobně jako to dělá s kameny. Zná to každý, kdo někdy dělal na poli. Jeden rok vysbírá kameny a na jaře jsou tam zase," přibližuje policista důvody opakovaných nálezů munice.
"Na Opavsko a Osoblažsko vyjíždíme nejčastěji. Je to dáno tím, že tudy procházela sovětská vojska při Ostravské operaci a probíhaly tady těžké boje," vysvětluje pyrotechnik, proč je Opavsko zdrojem neustálých nálezů.
"Když někdo něco podobného najde, je nejlepší jít hned trochu dál od místa nálezu a zavolat číslo 158, policisté se pak už postarají o zbytek," radí pyrotechnik.
Na 10 sovětských projektilů připadá jeden německý
Nejčastěji se pyrotechnici při svých zásazích potýkají se sovětskou municí. "Z 90 procent případů jde o vystřelenou munici, která při dopadu neexplodovala. Z ní je většina sovětské, na deset sovětských projektilů připadá tak jeden německý," poznamenal Němec.
V místech někdejších bojů dodnes leží množství nevybuchlé munice.
"Nevím, čím to je, snad tím, že se v Rusku dělala munice snad v každém tamním kolchoze, na kvalitu se asi nijak zvlášť nehledělo, důležité bylo množství," dodal pyrotechnik.
Munice je i v podlahách domů
Pole, louky a lesy nejsou jediným místem, kde pyrotechnici nalezenou munici likvidují. Často se stane, že na nevybuchlou munici z války narazí lidé i při opravách starších domů.
"Už jsme likvidovali granáty, které byly nalezeny při rekonstrukci v podlaze v kuchyni, často jsou i na půdách, tam si je ale většinou někdo schoval, než aby tam byly uvízlé z války," vysvětluje Marek Němec s tím, že je lepší, když lidé zavolají policisty i ke kusu staré trubky, která jen vypadá jako bomba, než aby došlo k neštěstí.