Lidé v bytech RPG doplácejí velké sumy. Vyměníme okna, slibuje firma

  7:55aktualizováno  7:55
Bydlí ve starých a neopravovaných domech společnosti RPG Byty. Za loňský rok se těmto lidem náklady za teplo zvýšily až o devadesát procent. Za služby doplácejí tisíce. Společnost RPG Byty slibuje, že domy opraví co nejrychleji.

Domy v Porubě, mnoho bytů zde vlastní RPG. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Když si Anna Pyszná přečetla vyúčtování služeb za loňský rok, výše nedoplatku ji hodně překvapila. "Doplácíme téměř deset tisíc. To je o sedm tisíc více než před rokem," říká žena z Karviné. Podle vyúčtování se náklady za teplo zvýšily o devadesát procent. "Všechno se zdražuje, chápeme to. Ale tohle je přece markantní rozdíl, který není možné přehlédnout."

Doplatky za služby

Náklady za teplo se některým nájemníkům společnosti RPG Byty enormně zvýšily. Bydlí totiž ve starých neopravovaných domech bez zateplení či nových oken.
Společnost RPG Byty slibuje, že do konce roku 2013 budou mít všechny byty nová okna.

S manželem bydlí v bytě, který patří firmě RPG Byty. "Dům je dosti zchátralý, více než dvacet let firma do oprav neinvestovala," líčí.

Stanislav Zapletal bydlí tamtéž. "Loni jsem za služby doplácel dva a půl tisíce, letos devět a půl. To přece nejde utáhnout! Volal jsem na reklamace, výpočty jsou prý správné. Platíme čím dál víc za nájem i za služby a firma RPG Byty pro nás neudělá vůbec nic," rozčiluje se.

Lidé chtějí splátkové kalendáře

Někteří nájemníci za služby doplácejí i dvacet tisíc. Peníze na to nemají, proto požádali o splátkové kalendáře.

"Kdybychom měli rodinný dům, celý ho za ty peníze vytopíme a ještě nám něco zůstane," žasne další nájemkyně, které redakce MF DNES slíbila anonymitu. Na otázku, proč se lidé z bytů RPG neodstěhují, odpovídají: "Mladí to řeší rychle, vezmou si hypotéku a jdou do svého. My jsme v důchodu, hypotéku si vzít nemůžeme. Nevíme, jak dlouho ještě vydržíme platit za nájem, který se zvyšuje, a za nehorázně vysoké služby najednou," argumentuje Pyszná.

Mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl sice říká, že většina nájemníků letos měla přeplatky a oprávněných reklamací nebyla ani stovka, ovšem předseda občanského sdružení OKD Byty Roman Macháček potvrzuje, že kvůli vysokým nedoplatkům za služby se na něj nájemníci obracejí s prosbou o pomoc.

"Fígl je v tom, že RPG zvýšila nájmy a některým lidem zároveň snížila zálohy na služby. Anebo jim je nechala takové, jaké byly, a oni teď hledí na vyúčtování s úžasem," vysvětluje Macháček. Jan Vozárik ze Sdružení nájemníků ČR zase říká, že teplo podražilo, zima byla tužší, v domech se více topilo - proto jsou doplatky za služby vyšší než loni.

Ministerstvo potvrdilo, že koeficient je vysoký, chybí zateplení a lepší okna

Anně Pyszné takové zdůvodnění ale nestačilo, proto se obrátila na ministerstvo pro místní rozvoj. Poslala ministerským úředníkům i kopie vyúčtování.

"Hospodaření teplem je charakterizováno ukazatelem 0,85 gigajoule za metr čtvereční, což je hodnota více než dvojnásobná oproti celostátnímu průměru," konstatuje Eva Helclová, ředitelka odboru politiky bydlení z ministerstva pro místní rozvoj. "Lze to přičíst zastaralé konstrukci domu, bez zateplení a bez výměny oken," dodává úřednice.

Mluvčí společnosti RPG Byty Petr Handl říká, že firma zvyšování cen za energie registruje a nájemníkům chce pomoci snížit jejich náklady za služby. Proto urychlí celoplošnou výměnu oken.

"Do konce roku 2013 by téměř všechny domy měly mít nová okna," tvrdí Petr Handl. "Firma plánuje také instalaci celoplošných měřičů vody, které ušetří dvacet až třicet procent spotřeby, a dále měřičů tepla."

Mluvčí RPG: Zima byla dlouhá, topili jsme dlouho

Instalaci měřičů firma zahájí letos na podzim. Bližší informace si nájemníci přečtou v zářijovém vydání magazínu Bydlíme, který společnost RPG Byty vydává a lidem posílá.

Předseda Bytového družstva Hulvácká v Ostravě-Zábřehu Miloš Fojtík potvrzuje, že po zateplení domu, výměně oken, ale i instalaci měřičů se lidem náklady za služby výrazně snížily. "Nedoplatků je minimum, peníze lidem spíše vracíme," říká Fojtík.

Mluvčí RPG Byty Handl ještě upozorňuje, že poslední zima byla opravdu dlouhá, i když se to prý nezdá. "Topili jsme 235 dní v roce a ano, někteří nájemníci měli nízko nastavené zálohy, proto mohly být nedoplatky opravdu vysoké. Aby se to příště neopakovalo a lidé nebyli zděšeni, zálohy jsme nastavili jinak. S cenami za energie, které se neustále zvyšují, ale nic neuděláme," doplňuje Handl.

Společnost RPG Byty dodává teplo z Dalkie. Ceny na fakturách, které Dalkia vystavuje společnosti RPG Byty, jsou shodné s cenami na účtech, jež vystavuje RPG svým nájemníkům. Lidé mají právo nahlédnout do podkladů, ze kterých vyúčtování vychází. Musí o to ale požádat.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Před ostravským plesem kdosi v noci rozkradl ceny z tomboly

Tombola na prezidentském plese na Hradě (20. ledna 2017)

Bezmoc jako z legendárního Formanova snímku Hoří, má panenko, zřejmě cítili i organizátoři dětského karnevalu a plesu v...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz