Zachovejte vzácnou přádelnu, žádají lidé v petici. Bourání ale začíná

  18:33aktualizováno  18:33
Už je podle všeho pět minut po dvanácté, stovky obyvatel se ale stále snaží o to, aby ve Frýdku-Místku zůstala zachována historická budova přádelny bývalého Slezanu. V pondělí lidé předali zastupitelům města petici proti bourání stavby.

Ačkoli to navenek není příliš znát, demolice části areálu bývalého Slezanu v těchto dnech začíná. | foto: Jan Smékal

"Jak jsme se dozvěděli z dostupných materiálů, už před třemi měsíci vydal stavební úřad povolení k demolici. Proč město občany o tom neinformovalo? Proč se nespojilo se správcem konkurzní podstaty Slezanu a nejednalo s ním o možné záchraně budovy?" ptal se na jednání zastupitelů Frýdku-Místku Martin Zouzal.

Z historie textilky

Slezské bavlnářské závody, které se v roce 1990 transformovaly do společnosti Slezan, bývaly mezinárodně známou a prosperující továrnou. Mnoho svých poboček a provozů měly i v dalších městech a živily kolem 55 tisíc lidí. Tovární budova z pálených a omítaných cihel, o kterou jde, byla postavená v roce 1882 a byla součástí původní Landsbergerovy přádelny.

Jeho otázky vystihly důvod, proč se obyvatelé města zlobí. Žádný ze zástupců města je totiž neinformoval o tom, že se bude historicky cenná přádelna bourat.

Dozvěděli se o tom náhodně v době, když už nebylo možné demolici zabránit. I proto se rozhodli sepsat petici. Během zhruba pěti dnů ji podepsalo 660 lidí. V pondělí odpoledne dokument převzali zástupci vedení města.

"Klidně bych oželel rekonstrukci Kina Petra Bezruče za 200 milionů korun nebo MHD zdarma, pokud by byla tato památka na Nádražní ulici zachráněna," řekl na jednání zastupitelstva Martin Zouzal.

A proti bourání se vyjádřili i někteří zastupitelé. "Nemám pocit, že město udělalo maximum pro záchranu této památky," řekla například Helena Ruszová.

Primátor Michal Pobucký ale odpovídal s tím, že město objekty bývalé textilky nevlastní, a tudíž nemůže zasahovat do práv majitelů.

Deutscher: Nevím, čím by se budovy Slezanu daly zaplnit

"Snažili jsme se jednat se zástupci Slezanu a nabídli jim majetek za zhruba 150 milionů korun. Dodnes jsme ale nedostali žádnou odpověď," uvedl Pobucký s tím, že i jemu je líto, že půjdou tyto objekty k zemi.

A Pobuckého náměstek Karel Deutscher dodal, že ve městě je nadbytek kancelářských prostor stejně jako bytů a že si nedokáže představit, čím by se daly budovy Slezanu zaplnit. "To bychom pak zachraňovali i historickou budovy po bývalé Moravii bance nebo Český dům," sdělil Karel Deutscher.

S demolicí budovy historické přádelny zkrachovalého Slezanu přitom už vlastník v pondělí začal, přestože tomu pohled zvenku zatím nenasvědčuje. Objekt je totiž uzavřen a kvůli bezpečnosti do něj likvidační firma nikoho nepustí.

Slezan dnes a kdysi

Symbol textilního průmyslu, díky kterému se města Frýdek a Místek začala v 19. století prudce rozvíjet, ale během několika měsíců zmizí.

Odstranění stavby povolily úřady města na základě žádosti insolvenčního správce Slezanu Frýdek-Místek.

"Loni při odtávání sněhu do budovy zateklo a statik nařídil buď kompletní rekonstrukci nebo demolici," řekl právník Luděk Korč.

Insolvenční správce Jiří Hanák pak zdůraznil, že Slezan je v konkurzu a nemá na nákladné opravy peníze. Nikdo jiný neprojevil zájem si starou továrnu koupit nebo pronajmout.

Lidé, kteří podepsali petici, žádají úřady, aby znovu posoudily žádost o zapsání objektu do seznamu kulturních památek. Úředníci magistrátu i krajského úřadu ji ale před časem zamítli. Argumentovali, že kvůli opakovaným přestavbám ztratila přádelna historickou hodnotu.

To si ale například Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu v Ostravě nemyslí. "Z hlediska urbanismu a kulturního a historického dědictví to bude jistě značná ztráta," řekla. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Další z rubriky

Volyňských Čechů ubývá. Ukrajinci dosud vzpomínají, jak oblast pozvedli

Česká škola v Selenčině (1914).

Od návratu volyňských Čechů do původní vlasti uplynulo už více než sedmdesát let, ale stále se potkávají a udržují...

Karvinsko se (z)mění. Z horníků se mohou stát i programátoři

Důl Karviná

Třetí desetiletí tohoto milénia bude pro Karvinsko koncem jedné éry. Uhlí se tam má těžit nejméně do roku 2024, nejdéle...

Kněze z Hlučínska blahořečil papež František za válečné hrdinství

Richard Henkes působil na Hlučínsku. Odtud ho gestapo poslalo do koncentračního...

Katolický kněz Richard Henkes byl v neděli v Německu blahořečen. Jeho mučednictví uznal papež František již na konci...

Najdete na iDNES.cz