Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Liberty tratí miliony denně a míří do insolvence, vláda jedná s českým investorem

  17:33aktualizováno  21:23
Půl roku trval útěk majitelů Liberty Ostrava před věřiteli. To, co mělo nastat už v prosinci minulého roku, tedy vyhlášení insolvence, přijde až teď. Vedení ostravské huti vzdalo snahy o restrukturalizaci firmy, končí s ochranným moratoriem a míří do insolvence. Společnost nyní hledá kupce, denně tratí 25 milionů korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je vláda v kontaktu s významným českým investorem, který do ní zvažuje vstup.

„Liberty Ostrava rozhodla, že nejsprávnějším postupem je zahájení procesu směřujícího k prodeji ostravských provozů a stažení plánu preventivní restrukturalizace, tak aby mohla vstoupit do reorganizace podle insolvenčního zákona,“ informovala mluvčí hutě Kateřina Zajíčková.

To v praxi znamená, že půlroční moratorium na ochranu před věřiteli skončí a huť zamíří do insolvence. V jejím rámci se bude mateřská firma svou ostravskou dceru prodat.

„Plán preventivní restrukturalizace byl extrémně zatížen mnoha vnějšími faktory, zejména pokračujícím zhoršováním tržních podmínek v Evropě a zpožděním v přidělování emisních povolenek, které podniku náležejí, od českých úřadů, a to na neurčito,“ vypočítala mluvčí hutě důvody, proč firma ke svému kroku přistoupila. „Tyto vlivy způsobují, že Liberty již nemůže splnit podmínky původního plánu.“ Což jen potvrzuje předpovědi některých ekonomů, že moratorium bylo jen zástěrkou pro získání emisních povolenek pro příští rok.

Ty ministerstvo nevydalo z opatrnosti. Vysoká pec ani ocelárna, hlavní zdroje CO2 ve firmě, totiž už od loňského roku nevyrábí.

22. února 2024

Není na výplaty pro zaměstnance

Ještě větším problémem znamená dnešní krok pro zaměstnance. Firma totiž zároveň oklikou oznámila, že nemá peníze na výplaty. „Liberty bude i nadále udržovat několik málo aktiv, která dokážou pokrývat své vlastní náklady a pomáhat zaměstnancům při využití státního systému ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele,“ napsala Kateřina Zajíčková bez bližšího vysvětlení.

To nabídl až odborový předák Petr Slanina. „O situaci jsme byli informováni členem představenstva. Budeme řešit hlavně situaci zaměstnanců, jak jim pomoci v této tíživé situaci, dokud se vše nevyřeší,“ konstatoval odborář.

Nový investor na obzoru

Podle Stanjury je vláda v kontaktu s významným českým investorem, který vstup do hutní společnosti zvažuje. Konkrétní Stanjura zatím nebyl, detaily je připraven zveřejnit během několika příštích dnů či týdnů, záležet bude na dalším vývoji kolem insolvenčního řízení. Ministr zároveň ujistil, že stát bude prostřednictvím úřadu práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu.

Do vážných problémů se Liberty Ostrava, která má přibližně 5 100 zaměstnanců, dostala už v loňském roce. Ekonomické nesnáze pak vyvrcholily v okamžiku, kdy se ukázalo, že hutní společnost dlouhodobě neplatí svému hlavnímu dodavateli energií, společnosti Tameh. Té dluží přes dvě miliardy korun.

Spory vyvrcholily na konci roku, kdy Liberty požádala soud o vyhlášení moratoria, ochrany před věřiteli. Nato Tameh odstavil výrobu a firma zamířila do insolvence. „Zatím nemáme konkrétní informace, ale říkáme už půl roku, že Liberty podle ekonomických výsledků má být v insolvenci a neměla by nezneužívat moratoria,“ reagoval na krok Liberty Ostrava mluvčí Tamehu Patrik Schober.

V rámci moratoria se Liberty snažila o získání podpory pro restrukturalizaci firmy. O té měl v nejbližších dnech rozhodnout Krajský soud v Ostravě. „V tuto chvíli nemáme žádné informace o tomto kroku, ale může být v datové schránce,“ reagoval mluvčí krajského soudu Igor Krajdl. „Do dneška měla společnost Liberty Ostrava lhůtu pro vyjádření k námitkám vůči schválení moratoria, před touto lhůtou nemohl soud rozhodnout. Co bude dál v tuto chvíli nelze předjímat,“ dodal.

Ani podle Jana Rafaje, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, není zcela zřetelné, jaké budou další kroky. „Nicméně, pokud to znamená i možnost, aby do společnosti vstoupil nový investor, zvyšuje to naději na záchranu výroby oceli v Ostravě,“ komentoval situaci Rafaj, který sám dříve v ostravské huti pracoval.

Co dělat, když zaměstnavatel neplatí

  • Podmínkou pro uspokojení mzdových nároků je, že zaměstnavatel je v platební neschopnosti, tzn., jestliže neuspokojil splatné mzdové nároky zaměstnanců, a to v den následujícím po dni, kdy na něho bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo po dni, kdy byl na něho podán insolvenční návrh u příslušného soudu v ČR. Insolvenční návrh mohou podat i zaměstnanci, kterým zaměstnavatel nevyplatil mzdu.
  • Zaměstnanec může uplatnit splatné mzdové nároky nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů následujících po dni, kdy místně příslušná krajská pobočka ÚP ČR zveřejnila neprodleně na úřední desce informace o vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo o zahájení insolvenčního řízení.
  • Žádost je třeba podat písemně. Při uplatnění mzdových nároků je zaměstnanec povinen prokázat dobu trvání pracovního poměru, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
  • Zaměstnanec může uplatňovat mzdové nároky za 3 měsíce rozhodného období, kterým je kalendářní měsíc, ve kterém bylo vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení, nebo ve kterém byl podán insolvenční návrh, jakož i tři kalendářní měsíce předcházející tomuto měsíci a tři kalendářní měsíce následující po tomto měsíci. Příslušné měsíce si vybere sám a specifikuje je v příslušné žádosti o uspokojení svých mzdových nároků. O nároku rozhoduje ÚP ČR prostřednictvím krajské pobočky ÚP ČR, v jejímž obvodu má zaměstnavatel sídlo. Žádost však mohou zaměstnanci podat na kterékoli krajské pobočce nebo kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR.
  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Nový výtoňský most se lidem líbí, kritici jsou jen hodně slyšet, říká jeho autorka

Premium

Nová verze železničního mostu mezi pražskou Výtoní a Smíchovem má již virtuální podobu a nyní čeká na doplňující posudky. Chystaný návrh společnosti 2T z dílny Ivety Torkoniakové, který uspěl ve...

5. července 2024  17:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šestnáctiletý chlapec se utopil v jezeře. Hasiči se člunem měli cestou nehodu

Šestnáctiletý chlapec se utopil ve středu odpoledne při koupání ve vodách Stříbrného jezera v Opavě. Zemřel po převozu do nemocnice. Záchrannou akci zkomplikovala nehoda hasičů, kteří na místo...

11. července 2024  10:20,  aktualizováno  11:41

V Ostravě hořela věž vedle chemičky, budou ji rozebírat. Škoda je 15 milionů

U areálu chemického závodu BorsodChem MCHZ v Mariánských Horách V Ostravě se dopoledne objevil hustý černý dým. Podle informací hasičů ovšem nehořelo přímo v areálu chemičky, ale na pozemku, který...

11. července 2024  10:48,  aktualizováno  15:29

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slyšel jsem hukot a nestačil utíkat, popsal muž, který dostal 20 vosích žihadel

Na ekologický zájezd do Krnova Tomáš Nykl z Prahy jen tak nezapomene. V lese ho při práci totiž pobodalo asi dvacet vos. „Když jsem se podíval do slunce, viděl jsem nažloutlé barevné fleky,“ popisuje...

11. července 2024  8:57,  aktualizováno  14:33

Hutní gigant Moravia Steel uvažuje o provozování rourovny zadlužené Liberty

Skupina Moravia Steel se seriózně zabývá možností provozování některých provozů druhovýroby Liberty Ostrava. „Konkrétně jde o rourovnu,“ řekla mluvčí skupiny Moravia Steel Petra Macková Jurásková....

12. července 2024  17:39,  aktualizováno  18:19

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Sbírky Muzea Hlučínska pojme nový depozitář, historické věci už není kam dávat

Už mají tak plno, že větší předměty do sbírek nemohou přijímat. Příští rok se však začne pro Muzeum Hlučínska stavět nový depozitář. Vznikne ve svahu a úložný prostor pro exponáty bude mít pod zemí.

12. července 2024  12:35

Víkend snad bez dunění. Technaři akci na kopci blízko Rýmařova poprvé zrušili

Obavy a napětí vystřídala úleva. Nahlášenou víkendovou technoparty v rýmařovské místní části Stránské pořadatel ve čtvrtek oficiálně odvolal. Město i policie přesto situaci dnes i o víkendových dnech...

12. července 2024  9:19

Advantage Consulting, s.r.o.
LÉKAŘ - RADIOLOGIE (70.-110.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 70 000 - 110 000 Kč

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...