Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odboráři Liberty žádají o větší pomoc při záchraně huti. Sejdou se s Fialou

  11:24aktualizováno  12:54
Výraznější angažmá státu v řešení insolvenčního řízení, prodej hutě Liberty novému vlastníkovi i uvolnění emisních povolenek žádají odboráři po vládě v otevřeném dopise. Ten zaslali i poslancům a europoslancům. Možnosti záchrany firmy jsou totiž postupem času stále složitější. Ve čtvrtek mají jednání s premiérem Petrem Fialou.

Stále větší nejistota osudu společnosti Liberty Ostrava přivedla její odboráře k další výzvě vládě, aby se výrazněji podílela na krocích vedoucích k záchraně firmy. Odboráři se také odvolávají na fakt, že na nebezpečí upozorňovali už při prodeji firmy v roce 2018.

„Již před šesti roky bylo jasné, že Mittal si nevybere nejlepšího kupce, svého konkurenta. V říjnu 2018 Poslanecká sněmovna napříč celým politickým spektrem jednohlasně podpořila naše požadavky a uznala naše námitky jako legitimní. Přesto Evropská komise rozhodla ve prospěch Liberty House. Ani k dnešnímu dni nám nejsou známy podmínky, které tehdy Evropská komise stanovila,“ vypočítala za odboráře Alena Sobolová část důvodů k sepsání otevřeného dopisu.

A důvěru v budoucnost podle odborů nepřináší ani končící zákonná podpora ze strany státu.

„Nevíme, co říct zaměstnancům“

„Přes optimistická sdělení ministra sociálních věcí Mariana Jurečky zatím nemáme žádné konkrétní zprávy, co se bude dít od srpna. Nevíme, co máme zaměstnancům říct. Za situace, kdy v huti často pracují manželé či celé rodiny, které jsou odkázány jen na jeden zdroj příjmů, potřebujeme vědět, co vláda zamýšlí. Zda hledá vhodného kupce a jak hodlá řešit případný výpadek příjmů zaměstnanců, než k tomuto prodeji dojde,“ doplnila odborářka.

Stát by se měl podle odborářů výrazněji angažovat ve věřitelském výboru, kde má zastoupení prostřednictvím pojišťovny EGAP, finanční podporu by pak mohlo zajistit uvolnění emisních povolenek, které ministerstvo firmě v problémech a bez funkčních provozů vysokých pecí a ocelárny letos nevydalo.

Dále odboráři požadují prodej hutě jako celek, tedy jak Liberty Ostrava, tak i firmy Tameh jako jejího jediného dodavatele energií.

Což je logický, ale kvůli faktu, že jde o dvě samostatné firmy s různými majiteli a oddělenými insolvenčními řízeními, poněkud složitější krok.

Prvním na řadě bude ve čtvrtek premiér

Zástupci odborářů huti Liberty se už ve čtvrtek setkají v Praze s premiérem Petrem Fialou (ODS). Předseda vlády reagoval na dopis, který mu odbory poslaly minulý týden.

Premiéra vyzvali k záchraně, obnovení a zachování výroby oceli v huti a požádali o urychlené svolání pracovní schůzky. Šéf odborů ocelárny Liberty Roman Bečica ocenil, že premiér reagoval rychle. Uvedl, že čtvrteční schůzky se zúčastní také předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.

Premiéra požádali o zachování integrované huti v Ostravě jako celku, o obnovení provozu alespoň jedné vysoké pece, o pomoc při transformaci a dekarbonizaci provozů a o pomoc při zachování klíčové zaměstnanosti pro region.

„V tuto chvíli ostravské huti hrozí, že přijde o řadu špičkových odborníků a zaměstnanců s klíčovými kompetencemi pro výrobu oceli. Bez těchto zaměstnanců nebude možné výrobu v huti plně obnovit,“ napsali Bečica a Jančík.

Pomohla by úprava zákonů

Huť přitom příliš času skutečně nemá. První schůze věřitelů je naplánována až na konec listopadu, udržení zaměstnanců do té doby je přitom v současné situaci bez změny legislativy a nalezení investora v podstatě nemožné.

Stát totiž může vyplácet náhrady za ušlé mzdy jen po dobu tří měsíců, naposledy tedy v srpnu červencové mzdy. Na další vyplácení mezd si ale firma ve své aktuální kondici nevydělá. A tak hrozí, že se současní zaměstnanci začnou dívat jinam, aby se uživili.

Bez zaměstnanců pak nemá udržení prvovýroby železa a oceli, ze kterých se do budoucna může stát strategická surovina, šanci. Liberty by provozovala jen některé sekundární výroby bez možnosti využívání prvovýroby k rychlým reakcím na stav trhu.

Podle ministra Jurečky by mohla huti pomoci úprava zákonů, která by možné proplácení mezd prodloužila, tu ale politici podmiňují existencí vážného zájemce o koupi Liberty, včetně zachování prvovýroby.

O půjčku už zažádalo 600 zaměstnanců Liberty, kraj jim vyplatil skoro 14 milionů

A o tom se zatím jen spekuluje. Při své návštěvě Ostravy na konci června hovořil ministr o nutnosti rychlého potvrzení této záležitosti, a to do čtrnácti dnů, což bude tento týden.

„Během dvou týdnů se chci setkat s insolvenčním správcem, zjistit, jaké má s firmou záměry, jak se vyvíjí situace. Pokud by zde byla možnost vstupu nového vlastníka, jsem připraven iniciovat změnu zákona, která by umožnila proplácet mzdy po delší dobu tak, aby se podařilo zaměstnanost udržet,“ konstatoval ministr.

Společnost Liberty se dostala do problémů už v loňském roce, kdy několik měsíců neplatila svému hlavnímu dodavateli energií, firmě Tameh. Ta nakonec skončila v insolvenci a spolu s ní musela přerušit výrobu také Liberty.

Do insolvence ale nezamířila, manažeři společnosti tento krok v podstatě půl roku odkládali snahou o preventivní restrukturalizaci firmy, v rámci moratoria. To ale nakonec nevyšlo a Krajský soud v Ostravě nedávno poslal do úpadku.

Zaměstnancům se snaží pomoci i krajský úřad. Na bezúročných půjčkách jim vyplatil už přes 14 milionů korun. O finanční pomoc ve výši 25 tisíc korun kraj zatím požádalo 612 lidí. Žádosti kraj zpracovává postupně a k dnešku si schválenou smlouvu vyzvedlo zpět 562 žadatelů.

  • Nejčtenější

Liberty mu dluží 40 milionů. Pokud huť padne, tak stát ztratí mou důvěru, říká

Premium

Téměř čtyřicet milionů korun dluží ostravská společnost Liberty firmě 1435mm, která se starala o údržbu kolejí v areálu hutě. Kvůli nevyplaceným penězům a přerušení provozu v Liberty musel majitel...

12. července 2024

Muž na slavnostech vdechl kus bramboráku. Je v kritickém stavu v nemocnici

Sedmačtyřicetiletý muž skončil ve vážném stavu poté, co v sobotu večer na venkovních slavnostech v obci na Frýdecko-Místecku vdechl kus bramboráku. Svědci události a poté záchranáři ho oživovali a...

14. července 2024  10:23,  aktualizováno  16:04

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Šestnáctiletý chlapec se utopil v jezeře. Hasiči se člunem měli cestou nehodu

Šestnáctiletý chlapec se utopil ve středu odpoledne při koupání ve vodách Stříbrného jezera v Opavě. Zemřel po převozu do nemocnice. Záchrannou akci zkomplikovala nehoda hasičů, kteří na místo...

11. července 2024  10:20,  aktualizováno  11:41

Úředník, ajťák i finanční poradce z Havířova. I vy můžete na iDNES.cz vyhrát jízdní kolo

„Neděláte si srandu? Fakt jsem vyhrál? To snad není možné!“ Takové byly většinou reakce prvních výherců cyklistické soutěže s iDNES Premium, kteří získali voucher 30 000 Kč na nákup nového kola. Je...

9. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě hořela věž vedle chemičky, budou ji rozebírat. Škoda je 15 milionů

U areálu chemického závodu BorsodChem MCHZ v Mariánských Horách V Ostravě se dopoledne objevil hustý černý dým. Podle informací hasičů ovšem nehořelo přímo v areálu chemičky, ale na pozemku, který...

11. července 2024  10:48,  aktualizováno  15:29

Začínají Colours of Ostrava, vystoupí i legendy Lenny Kravitz a Tom Morello

Dolní oblast Vítkovice opět hostí obří hudební show. To nejlepší ze současné světové hudební a popkulturní scény slibuje organizační tým festivalu Colours of Ostrava. Čtyřdenní program vypukne ve...

16. července 2024  14:30

Mostecké házenkářky se o Evropskou ligu utkají s Ankarou Yenimahalle

Házenkářské mistryně z Mostu zahájí kvalifikaci o Evropskou ligu ve 2. předkole dvojzápasem s týmem Ankara Yenimahalle. K účasti ve skupinové fázi, o niž v minulé sezoně usilovaly marně, budou muset...

16. července 2024  14:06

Místo lyží vládnou kola. Stále více horských středisek živí i letní aktivity

Původně zimní areály se kvůli proměnám klimatu mění na střediska s celoročním provozem. Bikeparky, traily, sjezdy na koloběžkách, zábava pro děti. Zatímco před zhruba deseti lety spoléhala většina...

16. července 2024  12:15

Bezdomovec polil družku benzinem a zapálil, dohodl se na 14 letech vězení

Na čtrnáct let půjde do vězení Pavel Grela, který před rokem v bývalém kravíně v opavské části Jaktař polil svou družku benzinem a zapálil. Ženě se naštěstí podařilo zachránit a přežila, ale popálená...

16. července 2024  9:48,  aktualizováno  10:29

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...