Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Levice ve vedení kraje málo myslela na sociální služby, říká Curylo

  20:05
Lídr KDU-ČSL Lukáš Curylo se stal dalším zpovídaným politikem v seriálu rozhovorů MF DNES před krajskými volbami. Udržení v krajském zastupitelstvu je pro lidovce základním úkolem, pomýšlejí však na více.

Lukáš Curylo doufá, že se ve volbách potvrdí průzkumy, které KDU-ČSL staví nad deset procent. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Řečem o klesající popularitě lidovci nevěří. Naopak. Rádi by navýšili dosavadní počet sedmi krajských zastupitelů. „Průzkumy nás v kraji zatím staví na čtvrté místo za ČSSD, KSČM a hnutí ANO, kde se střídáme s ODS,“ uvedl lídr lidovců v kraji a ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Všiml jsem si, že jste protřelý volební kandidát. Poprvé jste kandidoval už v roce 1994 ve dvaceti letech.
To byla hektická a svým způsobem krásná doba. To jsem ještě byl na vysoké škole. Byli jsme nadšení, mysleli si, kolik toho nezměníme. Nic jsme ale nevěděli o reálné politice, o sestavování koalic, vlastně o ničem. A když pak přišla blbá nálada, jak tehdy prohlásil Václav Havel, tak jsme ji chtěli zlepšit.

A podařilo se? Mám pocit, že co se týče nálady mezi lidmi, zase tak moc se toho nezměnilo.
My jsme národ skeptiků. Nyní v rámci své profese jezdím hodně po Evropě i po světě a mohu vám říct, že se máme velmi dobře, a to i při srovnání se zeměmi na západ od nás, zvláště pak s těmi na jihozápad.

Lukáš Curylo

Lukáš Curylo doufá, že se ve volbách potvrdí průzkumy, které KDU-ČSL staví nad...
  • Narozen 3. února 1974 v Ostravě.
  • Vystudoval Filozofickou fakultu Ostravské univerzity a Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
  • V roce 2007 se stal ředitelem Diecézní charity ostravsko-opavské. V únoru 2013 jej Česká biskupská konference jmenovala ředitelem Charity České republiky.
  • Dvacet let je členem KDU-ČSL.

Pracujete s lidmi ve složitých sociálních podmínkách. Jak se vám líbí spojování krajských voleb s problémem migrace?
Některé strany v Německu i u nás si našly téma, na které voliči slyší. Ale zatímco v Německu to má nějaké opodstatnění, tak u nás vůbec. I kdybychom přijali evropské kvóty, pohybujeme se okolo čtyř tisíc migrantů. To je nic. Ale my jako charita, nejen jako KDU-ČSL, jsme proti nelegální migraci. Primárně říkáme, že je lidem potřeba pomoci tam, kde žijí, případně pokud jsou opravdu vystaveni velkému nebezpečí. Ale ne tady trvale usídlovat velké množství lidí, kteří jsou kulturně a nábožensky nastaveni úplně jinak.

Jak hodnotíte práci vedení krajského úřadu?
Nejvíce mi vadilo zadlužování kraje, protože dluh dneska patří k nejvyšším ze všech regionů. Zdůvodňováno je to spoluúčastí na evropských dotacích, ale všechny kraje přeci měly spoluúčast, ale ne všechny se tak zadlužovaly. Byla to pro ně prostě nejsnazší cesta. Kraj také velmi málo myslel na sociální služby.

Nečekal bych, že levicovou vládu ČSSD a KSČM budete kritizovat zrovna za sociální politiku.
No, je to paradox. Z krajského rozpočtu jde ročně do sociální oblasti na podporu mimokrajských organizací zhruba 15 milionů. Vysočina dává kolem padesáti milionů, Jihomoravský kraj až devadesát. Chceme, aby kraj navýšil svůj příspěvek z rozpočtu na sociální služby na 120 milionů. To myslím odpovídá velikosti našeho kraje a není to žádná přemrštěná částka. Když to jde i u sportu a kultury, proč ne v sociální oblasti, jež se týká všech.

Kraj ale tvrdí, že do sociální oblasti investoval až miliardu korun.
To jsou však finanční prostředky z rozpočtu MPSV a kraj je pouze přerozděluje. Když však požaduje spoluúčast na financování sociálních služeb po obcích, měl by sám jít příkladem. V jiných krajích už to dávno pochopili.

Vaše kritika kraje mě docela překvapuje, protože opozice v krajském zastupitelstvu, kde jsou i lidovci, byla poměrně hodná.
To se vám možná jen zdálo. Například jsme hlasovali proti krajským rozpočtům, kritizovali jsme předluženost a nastavení priorit. Mnoho důležitých věcí se ale děje na úrovni krajské rady. Navíc se současná koalice pojistila tím, že má ve všech výborech a komisích většinu, a to včetně klíčových předsedů. Ale například jsme nedávno byli ostře proti takzvané propagaci šachů mezi seniory. To byla podle nás jednoznačně předvolební kampaň. Akce začínala v červnu a končí v září. Opravdu termínová náhoda.

Předvolební rozhovory

Popravdě si neumím představit, jak byste v případě volebního úspěchu a podílení se na krajské vládě stíhal funkci na kraji s vedením celorepublikové charity. Nebylo by toho už moc?
Uvolněná funkce, tedy hejtman nebo náměstek hejtmana, je neslučitelná s tím, co nyní dělám. To by vskutku bylo časově nereálné. To bych práci v charitě opustil. Ale až do funkce radního lze obě věci skloubit. Na takové úvahy je však ještě hodně brzy.

V té souvislosti mě napadá, že ačkoliv jste jedničkou kandidátky, tak jsem vás v žádných funkcích v KDU-ČSL nenašel. Proč?
Právě z už zmiňovaných časových důvodů. Byl jsem i členem celostátního výboru KDU-ČSL, ale časově mě to strašně zatěžovalo. Tak jsem na stranické funkce už nekandidoval.

Můžete už říct, s kým by lidovci v kraji nešli do koalice?
Určitě ne s extremistickými stranami, které si myslí, že se v krajských volbách řeší migrace. No a myslím si, že bychom nešli ani s komunisty. Na kraji to sice není zakázáno, ale jak znám naši členskou základnu a současně vím, že v KSČM stále působí lidé činní i před rokem 1989, tak si neumím z morálního hlediska představit, že bychom s komunisty nějak blíže spolupracovali.

Musím se na závěr zeptat: kdy do kraje přijede koncertovat skupina U2? (Diecézní charita v roce 2012 oznámila, že s manažerem známé skupiny vede rozhovory o dobročinném koncertu na mošnovském letišti – pozn. red.)
Nepřijedou. Celá tehdejší aféra byla hodně zvláštní. Nyní už bývalý kolega přišel s tím, že dostal kontakt na jednoho z manažerů skupiny a údajně s ním začal komunikovat. Pak tu informaci pustil na veřejnost bez vědomí kohokoliv. Vše se ale zlomilo v okamžiku, kdy jsem žádal osobní setkání s tím manažerem. Z nějakého důvodu se neuskutečnila jedna schůzka, pak druhá... Až to všechno vyšumělo.

Ale tehdy jste se i vy o koncertu U2 vyjadřoval jako o velmi slibné záležitosti.
Když už se ta věc objevila v médiích, tak jsem se k ní musel nějak postavit. Ale jak říkám, nějakou dobu to opravdu vypadalo velmi věrohodně. Od údajného manažera přicházely e-maily v angličtině, dokonce jsem s údajným producentem telefonoval. Ale vše skončilo na požadavku osobního setkání. Doteď nevím, jestli jsme něco promarnili, nebo šlo jen o fikci.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Autobus vyjel z D1 a letěl 12 metrů vzduchem. Řidič přiznal, že usnul

Obrovské štěstí mělo ve čtvrtek dopoledne přes třicet cestujících v autobusu společnosti FlixBus, který havaroval na...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

Pestrý svět slečny Igy. Čte klasiky, poslouchá Pearl Jam, má ráda Česko i kafe

Premium Před rokem způsobila v tenisové říši kolosální pozdvižení, když v devatenácti senzačně vyhrála Roland Garros. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky ME volejbalistů 2021: vyhráli Italové, Češi skončili ve čtvrtfinále

Ve čtyřech zemích a šesti městech bojovala od 1. do 19. září čtyřiadvacítka týmů o medaile z mistrovství Evropy...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Bruntálské školy učí děti podnikat. Ve vyučování i v kroužcích

Od návrhu přes vlastní výrobu a propočet nákladů až po stanovení ceny a prodej. Bruntálské děti od letošního září blíže...

Nový Jičín vzal čestné občanství Henleinovi. Gottwald i ruský major zůstávají

Sudetoněmecký politik a nacista Konrad Henlein (1898–1945) přišel o čestné občanství Nového Jičína. Odebrání...

Přípravy koupě Bredy za téměř 40 milionů vrcholí, rozhodnou zastupitelé

Opavský magistrát finišuje s přípravou podkladů pro koupi obchodního domu Breda. Majetkem města by se památkově...

Obnova jezera v Hlučíně se protáhne až o půl roku. Příští léto asi neotevře

Až o půl roku se protáhne obnova Hlučínského jezera. Kvůli podzimním povodním a odlišnému podloží. S otevřením letního...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...