Nepřetržitý provoz a akutní péče o pacienty bude v nemocnicích zachována, na některé plánované operace či vyšetření si ale budou muset objednaní pacienti počkat.
Ve Fakultní nemocnici Ostrava podle mluvčí Petry Petlachové podepsalo odmítnutí přesčasové práce 234 lékařů, což je zhruba třetina všech. „Provoz operačních sálů zachováme na sedmdesát pět procent a provoz ambulancí na osmdesát procent,“ upřesnila Petra Petlachová. Počty protestujících ale na některých odděleních s akutní péčí přesahují i osmdesát procent sloužících lékařů.
Moravskoslezské nemocnice chystají krizové scénáře, věří však v dohodu |
„V ostravské fakultní nemocnici na chirurgické klinice podepsalo protest 26 z 30 sloužících lékařů, na kardiovaskulárním oddělení 27 z 31, na dětské klinice 22 z 30, na interně 23 z 27 a na úrazové chirurgii a ortopedii 22 z 27 lékařů,“ uvedl Vojtěch Vodička z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, který se k protestu připojil za Spolek mladých lékařů.
„Máme u nás i oddělení, kde se počty blíží stu procent, třeba neonatologie – k protestu se připojí 21 z 22 lékařů. Na naší klinice protest podepsalo osmdesát procent sloužících lékařů,“ přiblížil Vodička.
Nepřetržitou a neodkladnou péči na akutních odděleních zajistí podle Vodičky lékaři ve fakultní nemocnici tím, že v prosinci přistoupí na organizační změnu služeb.
Nemocnice ruší plánované operace, přesčasy odmítlo přes šest tisíc lékařů |
„Nebudeme v práci každý den od sedmi do půl čtvrté, ale místo dopoledne nastoupíme na odpolední nebo noční směnu. V praxi to bude znamenat, že dopoledne nás bude konkrétně na naší klinice necelá polovina. Druhá půlka bude čerpat náhradní volno, které si odpracuje odpoledne a v noci,“ objasnil Vodička.
Je to podle něj sice kompromis, ale jinou variantu, při které by protest neohrozil životy pacientů, lékaři nenašli. „Chceme, aby lidé věděli, že nám na nich záleží a jsme ochotni nastoupit i na odpolední a noční směny. Pracovat ale budeme vždy osm hodin denně,“ potvrdil Vodička.
Nemocnice v kraji tak jasno nemají
V Městské nemocnici Ostrava protest proti přesčasům podepsalo 136 z 252 lékařů. „S největší pravděpodobností omezíme plánovanou péči. Pokud budou pracoviště, kde nebude péče omezena, bude to možné díky lékařům, kteří výpovědi z přesčasové práce nepodali, nebo díky dostatečnému počtu lékařů, kteří se mohou střídat ve dvanáctihodinových směnách,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.
Kardiochirurgie v Ostravě slaví 30 let, lékaři odoperovali 18 tisíc pacientů |
Nemocnice v okresech Moravskoslezského regionu zatím tak jasno nemají. Redakci MF DNES potvrdilo pouze vedení Nemocnice Karviná-Ráj, že u nich zřejmě nenastoupí na přesčasy osm lékařů, což je pět procent ošetřujících.
Zástupci dalších oslovených nemocnic se k dotazu, jak chtějí zajistit prosincové služby na jednotlivých odděleních, nevyjádřili. Protestující lékaři i v těchto nemocnicích jsou, mají však obavy veřejně vystoupit.
Poslanci nedávno schválili novelu zákoníku práce, která zvýšila legální počet přesčasů z dosavadních 416 na 832 za rok. „To byla poslední kapka, která nás dovedla k protestům, respektive nás v Ostravě k tomu, že jsme se k pražským kolegům připojili,“ popsal Vojtěch Vodička.
Ostravským chirurgům pomáhá při operacích nový pohyblivý 3D rentgen s páteřní navigací (20. října 2023):
20. října 2023 |