S výpověďmi lékařů klesá zájem Orlové o převod nemocnice na město

  9:14aktualizováno  9:14
Bouře kvůli chystanému stěhování akutních lůžek z nemocnice v Orlové utichá. Protesty ustaly, město o nemocnici zatím nežádá. Lékaři odcházejí a radní se bojí, že by jim zůstala jen prázdná budova.

Protesty nepomohly. Krajští úředníci schválili změny v orlovské nemocnici. (13. 3. 2019) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Před měsícem, po návštěvě premiéra, tvrdil orlovský starosta Miroslav Chlubna (nez.), že připraví materiál, aby místní zastupitelé mohli koncem dubna rozhodnout, zda požádají kraj o převod nemocnice na město. Zastupitelé se sice sešli v pondělí odpoledne, ale o nemocnici nehlasovali.

Došlo jen na nezávaznou debatu poté, co je starosta seznámil se situací. „Většina lékařů i řada zdravotníků podaly výpověď. Za těchto okolností nemá smysl žádat o převod nemocnice. Zůstala by nám jen budova bez personálu,“ řekl Chlubna.

„Myšlenky na převzetí nemocnice se ještě nevzdáváme, ale podle informací, které mám, odejdou všichni lékaři z chirurgie, většina internistů a také anesteziologů. Celkem má jít o 16 lékařů,“ řekl MF DNES.

Jiří Matěj, ředitel nemocnic v Havířově a Karviné-Ráji, jejíž součástí je i pracoviště v Orlové, ale oponuje, že situace není tak dramatická. „Výpověď podalo devět lékařů, z toho šest internistů, ale jeden ji později stáhl. Jednáme stále i s dalšími, aby také zůstali,“ uvedl Matěj.

Ortopedové si vybrali Karvinou

Mezi lékaři, kterým už běží výpovědní lhůta, jsou vedle internistů primáři chirurgie i rehabilitačního oddělení a lékař z jednotky následné intenzivní péče. Na ortopedii zůstávají všichni včetně sester.

Fotogalerie

Primář ortopedie Tomáš Knybel bojoval za to, aby se nemuseli stěhovat z Orlové, kde mají vyhovující zázemí, ale také řekl, že udělá vše pro to, aby se v případě nutného přesunu oddělení stěhovalo jako celek se všemi zaměstnanci. Mohl si vybrat, zda se chce přemístit do Havířova, či Karviné. 

„Problém je, že nikde není odpovídající zázemí. V Havířově jsou operační sály, ale chybí lůžka. V Karviné-Ráji jsou prostory pro lůžka, ale chybí tam vhodné operační sály,“ vysvětloval.

V minulých dnech oznámil řediteli nemocnice, že ortopedie se přestěhuje do Karviné-Ráje. „Upravíme tam pro ni celé patro a vybudujeme dva operační sály. Změny budou stát asi 70 až 80 milionů korun,“ uvedl ředitel Matěj.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer je rád, že se naplní optimalizační plán schválený zastupiteli kraje. „V případě nutnosti budeme připraveni i na rychlejší přesun ortopedie,“ dodal.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku Ostrava, který o něj měl...

Další z rubriky

Recesisté v Ostravě oblékli zimní bundy a vyrazili na běžkách do ulic

V Ostravě - Hrabové se v sobotu utkali na běžkách.

Zatímco slunce žhavilo v sobotu asfalt, v Ostravě-Hrabové závodili běžkaři. Všichni závodníci od nejmenších až po...

Číňané byli ochotní za poštovního holuba zaplatit i milion, říká chovatel

Chovatel holubů Josef Blokeš

Dříve byl na vesnicích holubník pomalu v každé druhé chalupě, dnes se spíš musí hledat obec, kde ještě nějaký zůstal....

Bakala OKD zničil už vyčleněním bytů a dopravy, tvrdí správci pohledávek

Uhlobaron Zdeněk Bakala.

Vyčlenění bytů OKD, dopravy, včetně železniční, a dalších činností nesouvisejících přímo s těžbou černého uhlí mělo...

Najdete na iDNES.cz