„Domácí léčba je plně hrazena pojišťovnou a v tuto chvíli na ni připravujeme třetího klienta,“ potvrdila rostoucí zájem pacientů primářka interního oddělení vítkovické nemocnice Miroslava Kodajová.
Jedním z nich je i dvaašedesátiletý Jaromír Chamrád. „Na dialýzu chodím od února 2020 a návštěva nemocnice, kam jsem docházel třikrát týdně vždy na pět hodin, mě omezovala jak v pracovním, tak civilním životě,“ uvedl pacient. „Když jsme se s manželkou dozvěděli, že existuje šance čistit si krev doma, rozhodli jsme se do toho jít.“
S domácí dialýzou až do Chorvatska
Chamrádovi milují moře a cestování vůbec a lékaři je ujistili, že se s mobilním přístrojem mohou vydat prakticky kamkoli. „Nejprve jsem měla strach, že to nezvládnu. Injekce jsem znala jen z nemocnic a to, že bych je měla píchnout někomu blízkému, jsem si nedovedla představit. Manžel mě ale přesvědčil a lékaři slíbili veškerou pomoc s výukou, takže jsem souhlasila,“ vzpomínala Jana Chamrádová, která dnes manželovi s obsluhou jednotky pomáhá.
Po třech měsících se manželé stali natolik nezávislými, že se vydali na měsíc do Chorvatska. Veškeré nástroje vezli s sebou. „Při domácí dialýze máme Chamrádovy pod kontrolou díky propojení přes wifi. Kdyby se cokoli stalo, jsme schopni zakročit,“ vysvětlila systém lékařského dohledu primářka Dialyzačního střediska při nemocnici Agel v Ostravě-Vítkovicích Iveta Dudková.
Pacient má podle ní v budoucnu velkou šanci na transplantaci ledviny, která zatím nebyla kvůli obezitě možná. „Pan Chamrád v posledním roce výrazně zhubl a věřím, že po vyšetřeních, která ho čekají, ho zařadíme na čekací listinu,“ dodala lékařka. Jen letos v lednu lékaři v Česku transplantovali již 33 ledvin, což je o 11 více než v lednu roku 2022.