O kaly z lagun v Polsku se Česko starat nemusí, rozhodl evropský soud

  17:17aktualizováno  17:17
Dlouholetý spor mezi českou a polskou vládou o to, zda jsou upravené kaly z lagun, takzvaná směs Geobal, společnosti Ostramo odpadem, nebo palivem, je u konce. Evropský soudní dvůr dnes konstatoval, že se Evropské komisi nepodařilo prokázat, že to jsou odpady.

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Komise neprokázala, že sporná přeprava je přepravou odpadů a Česká republika nesplnila své povinnosti vyplývající z nařízení o přepravě odpadů. Z těchto důvodů Soudní dvůr žalobu zamítl,“ stojí v tiskové zprávě soudního dvora Evropské unie.

Problém začal v roce 2010, kdy se do Polska dostalo zhruba dvacet tun kalů z lagun, smíchaných sdružením Čistá Ostrava, které tehdy ostravské laguny čistilo, s vápnem a uhlím.

Pro tuto směs získalo sdružení od ministerstva životního prostředí potvrzení, že se jedná o palivo. Jedna z firem napojených na sdružení poté toto palivo odvezlo do Polska, kde dodnes leží na haldě nedaleko Katovic.

Polsko proti uložení protestovalo, směs označovalo za odpad, kdežto české ministerstvo trvalo na palivu.

Žalobu k soudnímu dvoru nakonec podala Evropská komise, na niž se za polskou stranu obrátil polský ekologický aktivista Maciej Psych Smykowski.

„Žalobu jsem podal, ale od té doby se mnou nikdo moc nekomunikoval, ani naše ministerstvo. Vadilo mi, že se nedaleko místa, kde žijí velice chudí lidé, najednou objevila halda obsahující nebezpečné látky. A nikdo to nijak zvlášť neřešil. Kdyby tam bydleli bohatí lidé, určitě by vše rychle zmizelo. Tak už tam ta halda stojí dlouhé roky, nic se neřešilo,“ vysvětlil Maciej Psych Smykowski, proč se na Evropskou komisi obrátil.

Fotogalerie

Rozhodnutí soudního dvora mu radost neudělalo. „Jsem z toho smutný. Teď musím zjistit, zda jsou k tomuto rozhodnutí možné opravné prostředky, a ty případně využít,“ komentoval Smykowski.

Pak předestřel další možnou verzi obrany. „Kdyby žádné opravné prostředky možné nebyly, tak si asi půjčím peníze, hromadu koupím a převezu ji do Prahy, když to není nebezpečná vůně, jak tvrdí česká strana. Ať si to tam užijí. A hlavně tehdejší ministr Pavel Drobil, který vše posvětil. Ale ten prý žije někde u Ostravy, která je ještě blíž, takže to alespoň nebudu mít tak daleko,“ říká prý jen s velmi malou mírou nadsázky polský ekologický aktivista.

Další postup zatím není jasný, vše ale nasvědčuje tomu, že se o nechtěnou haldu, která nedaleko Katovic leží dodnes, bude muset postarat polský stát.

Rozhodnutí soudního dvora české ministerstvo životního prostředí přivítalo. 

„Je to pro nás samozřejmě dobrá zpráva,“ reagoval na rozhodnutí soudu ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Hlavním důvodem pro zamítnutí žaloby komise byl fakt, že se jí nepodařilo prokázat, že látka Geobal, převezená na přelomu let 2010 a 2011 do Polska, byla odpadem. Tím pádem nebyla na straně České republiky nijak porušena evropská legislativa v oblasti přepravy odpadů,“ uvedl Brabec.

A v tomto směru je Maciej Smykowski skeptický. „Kdyby náš stát chtěl s tímto problémem něco udělat, tak to udělal už dávno. Nemyslím, že se teď něco změní,“ povzdychl si.

Hmotu Geobal vyrábělo sdružení Čistá Ostrava pod vedením společnosti Geosan v rámci první zakázky na odtěžení kalů z lagun někdejší společnosti Ostramo.

Geobal se měl spálit na několika místech v České republice, například v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Jenže zhruba dvacet tun vyvezly dnes již zaniklé firmy na jih Polska.

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Opilý řidič nahradil kolo vozíku skateboardem. Tvrdil, že pil francovku

Škoda Felicia měla připojený vozík, na kterém levé kolo „nahrazoval“...

Fantazie a kutilství některých lidí nezná mezí. Přesvědčili se o tom policisté z Opavy, kteří zastavili muže řídícího...

Horník přežil výbuch ve Stonavě, čtvrt roku po tragédii už rehabilituje

Těžce popálenému polskému havíři se daří lépe

Zdravotní stav těžce popáleného polského horníka zraněného před třemi měsíci při výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě...

Dvouletý chlapec vypadl z okna ve třetím patře. Vyvázl s modřinami

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Takřka zázrak se stal na sídlišti v Novém Jičíně. Z okna ve třetího poschodí věžového domu ve středu po poledni vypadl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz