Za kybernožem jezdila stovky kilometrů. Bez něj bych už nebyla, říká

  18:32aktualizováno  18:32
Kybernetický nůž v ostravské fakultní nemocnici, jediný v zemi, pomohl za dva roky provozu už takřka tisícovce lidí. Jeho léčba je přesná a bezbolestná, do Ostravy proto dojíždějí pacienti z celé republiky.

Ostravský kybernetický nůž patří mezi nejmodernější zdravotnické přístroje v České republice. (říjen 2012) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Žije v Praze, ale zhoubné nádory plic si nechává ozařovat kybernetickým nožem v Ostravě. Za poslední rok a půl byla v místní nemocnici už třikrát. Poslední léčbu podstoupila před pár dny.

"Je mi dobře. Po ozařování kybernožem nemívám žádné potíže. Starám se o domácnost, chodím na procházky i za kulturou. Přitom nebýt této nové metody léčby rakoviny, už bych tu nejspíš nebyla. Další operace a chemoterapie bych totiž nepřežila," říká 72letá Julie Brejchová.

Kybernetický nůž je v zemi jen jeden. Šetrnou léčbu tímto robotickým ozařovačem nabízejí ostravští onkologové od srpna 2010. Přestože uplynuly teprve dva roky, počet léčených pacientů se už blíží k tisícovce. A jelikož třetinu ozářených tvoří muži s rakovinou prostaty, klinika je dnes už největším evropským a třetím největším centrem na světě pro léčbu této diagnózy kybernožem. A dosáhla i řady dalších úspěchů.

V Ostravě se učí i zahraniční lékaři

Zahraniční kolegy zaujali ostravští lékaři nejen vysokými počty pacientů, ale i skvělými výsledky, především v léčbě rakoviny plic. To je důvod, proč se teď do Ostravy rádi jezdí učit Němci i Angličané.

"Máme z toho samozřejmě radost a chceme se stát oficiálním školicím centrem, což nám přinese ještě větší prestiž. O našich výsledcích kolegové vědí, protože firma, která přístroj prodává, sleduje počty pacientů i úspěšnost léčby všech klinik používajících kybernůž. Znamená to, že všichni máme k dispozici měřitelná, srovnatelná a ověřitelná data," vysvětluje přednosta ostravské onkologické kliniky David Feltl.

Bez ostravského kybernože by dnes už mnozí lidé nejspíš nežili nebo by trpěli silnými bolestmi.

"Dokážeme pomoci i lidem, pro které jiná metoda léčby nepřichází v úvahu. A nejde jen o rakovinu. Například mladý muž trpěl krutými bolestmi kvůli nezhoubnému nádoru v játrech. Ten se nedal vyoperovat, protože byl blízko velkých cév a hrozilo mu vykrvácení. Ozáření kybernožem je šetrnější náhražka operace. Větší část nádoru jsme zničili a silné bolesti ustoupily," líčí David Feltl.

Po operaci a chemoterapii pacientka trpěla

Kybernoži vděčí za život a zdraví i už jednou zmíněná seniorka Julie Brejchová z Prahy. Před dvěma lety jí lékaři zjistili rakovinu tlustého střeva a při předoperační prohlídce odhalili také šest nádorů na plicích. Nejdříve se žena podrobila v Praze chemoterapii a pak velmi těžké operaci, při které jí lékaři současně odstranili nádory ze střeva i plic.

Pomoc stovkám pacientů

Několik měsíců žena velmi trpěla a nebyla si jistá, jestli se uzdraví. "Po chemoterapii mi bylo špatně. Ale po operaci ještě víc. Rány mi mokvaly, měla jsem potíže s vyměšováním, zhubla jsem jedenáct kilogramů. Asi půl roku jsem byla úplně vyřízená," vzpomíná Julie Brejchová na nelehké období svého života.

Sotva byla z nejhoršího venku, objevil se další nádor na plicích. Tehdy řekla své ošetřující lékařce na rovinu, že na druhou operaci nepůjde. "Nechtěla jsem znovu podstoupit to trápení. Můj zesláblý organismus by to už nevydržel," říká.

Lékařka jí proto navrhla léčbu kybernetickým nožem. Poslala nálezy ženy do Ostravy a přednosta onkologické kliniky brzy odpověděl, že této pacientce mohou pomoci.

Žádná narkóza, žádné řezání a vedlejší účinky

"O nové metodě jsem něco věděla. Navíc snacha, zdravotnice, mi ji doporučila. Poprvé jsme ale jela do Ostravy se strachem," líčí žena. Její obavy se však brzy rozplynuly.

"Léčba nádoru plic kybernožem je úžasná – spočívá totiž jen v tom, že musíte vydržet dvě hodiny v klidu ležet a nad vámi jezdí rameno ozařovacího přístroje. Žádná narkóza. Žádné řezání. Žádné vedlejší účinky...," popisuje Julie Brejchová.

Stejnou léčbu absolvovala v Ostravě už třikrát. Vždy strávila v nemocnici deset dní a co druhý den se nechala ozářit. Nádor po každém léčebném cyklu zmizel, jenže po několika měsících se objevilo nové ložisko na jiném místě plic.

"Když mi našli to poslední, přála jsem si jen, abych mohla znovu odjet do Ostravy. Vím, že kybernožem nejde léčit vše. Ale naštěstí to vyšlo. Do nemocnice jsem tentokrát jela už absolutně klidná," netají žena, která se domů vrátila uplynulé úterý a je opět nadšená.

"Nemám žádné potíže, necítím ani únavu. A ostravští zdravotníci byli úžasní jako vždy. Dokonce mě po roce poznali, což mě moc potěšilo," dodala spokojená pacientka.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Na Opavsku se našla letecká puma, policie evakuuje domy v okolí

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz