Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Jediný český kybernetický nůž dosluhuje. Přibývá poruch, říká onkolog

  18:37
Lékař Jakub Cvek je už dva roky přednostou onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Je mu 40 let, patří tedy mezi nejmladší šéfy klinik v zemi. Díky svému předchůdci Davidu Feltlovi může pacientům nabízet jako jediný v Česku léčbu ozařováním kybernetickým nožem, zkráceně kybernožem podle anglického názvu CyberKnife.

Přednosta onkologie Jakub Cvek s dosluhujícím ozařovacím přístrojem. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Za touto léčbou k nám jezdí lidé z celé země a v menší míře i z ciziny. Lepší ozařovací techniku zatím podle mě nikdo nevymyslel. Problém je, že náš přístroj pomalu dosluhuje. Je nutné řešit jeho obnovu,“ říká Jakub Cvek.

V srpnu uplyne devět let od chvíle, kdy ostravský kybernůž ozářil prvního onkologického pacienta. Znamená to, že skončí životnost tohoto přístroje a musíte ho vyměnit, nebo bude stačit třeba „jen“ generální oprava?
Nejde jen o to, jak dlouho už náš přístroj slouží, ale spíš o jeho velké opotřebování kvůli vysokému vytížení. Jede každý pracovní den na dvě směny. Patří k nevytíženějším na světě, v roce 2013 byl dokonce nejvytíženější, to znamená, že jsme na něm udělali nejvíce zákroků. Opravami prochází pořád, ale firma už dala najevo, že jde o starý typ a servisní podpora bude klesat. Potřebovali bychom nový přístroj.

Ve světě jsou stovky kybernožů, nejvíce v USA. Čím to je, že právě ten ostravský je tak vytížený?
Protože v Česku je pouze jeden kybernůž, řešíme ve srovnání s jinými centry nejširší spektrum diagnóz. Dá se říci, že zatímco jinde se specializují na určité zákroky, my dokážeme léčit pacienty od hlavy až k patě. Za devět let už jsme jich ozářili kybernožem okolo sedmi tisíc. V poslední době léčíme téměř osm set pacientů ročně.

Aby si lidé nemysleli, že můžete léčit všechno, upřesněte, jaké diagnózy řešíte nejčastěji.
Většinou léčíme onkologické pacienty. Nejčastěji nádory v plicích. Výhodou kybernože je totiž přesnost a šetrnost – záření zničí jen nádor. Rakovina plic proto tvoří asi 35 procent všech diagnóz, které léčíme kybernožem. Ne všichni ale mohou tuto léčbu zářením podstoupit. Záleží na řadě okolností, například na velikosti i množství nádorů. S praxí se ale rozšiřuje spektrum pacientů, které si troufáme ozářit.

V ozařování plic patříte ke světové špičce, už před pěti lety jste postup zdokonalili a zkušenosti předávali kolegům v cizině.
Právě díky tomu, že máme tolik pacientů, jsme rychle získali erudici a významně posunuli kvalitu léčby. Dokázali jsme totiž změřit způsob, jakým se nádory plic při dýchání pohybují, a podle toho zacílit záření tak, aby ničilo jen nádor, ale nezasáhlo zdravé tkáně v okolí. Podrobný postup jsme publikovali v odborném tisku pro kolegy z oboru, aby i oni mohli zkvalitnit léčbu stejné diagnózy. A zkušenosti jsme předali i americkým vývojářům, kteří systém stále zdokonalují.

Jaká další onemocnění může vyléčit ostravský kybernůž?
Čtvrtinu pacientů tvoří muži s rakovinou prostaty. Výhodou kybernože je kromě přesnosti záření to, že stačí pět zákroků co dva dny. Léčba tak trvá jen 10 dní a zůstává po ní minimum vedlejších účinků, na rozdíl od jiné radiologické léčby, která trvá dlouhé týdny. Dalších asi 15 procent diagnóz jsou nádory mozku a míchy, 10 až 15 procent tvoří nádory jater a zbývajících 10 až 15 procent jsou nádory slinivky břišní, hlavy, krku a různá ložiska po těle, lymfatické uzliny, ale také neonkologická onemocnění.

Můžete nastínit alespoň jeden případ vyléčené rakoviny, který by se dal nazvat zázrakem?
Bylo jich víc, ale vzpomenu jeden z posledních. Věřím, že jsme zachránili život mladé slečny z jihu Moravy, u které selhala jiná léčba. Od dětství trpěla nádorovým onemocněním bránice. Léčba jí vždy pomohla, ale nemoc se vracela. Loni brněnští kolegové zjistili, že léčba už nezabírá a oni jí nemohou pomoci. Poslali ji proto k nám s velkým nádorem bránice, který utlačoval jiné orgány, a metastázami v plicích. Kybernůž byl v tomto případě poslední nadějí, ale nikdo z nás netušil, zda a jaký bude efekt léčby. Letos na jaře brněnští kolegové zjistili, že nádor se po ozáření zmenšil a zmizely nebo se zmenšily i metastázy. Slečně se daří dobře, doufám, že se uzdraví.

A jaká neonkologická onemocnění řešíte kybernožem?
Jako jedno ze tří pracovišť na světě se věnujeme ozařování srdce při léčbě komorové tachykardie. Snažíme se zničit ložisko jedné z forem arytmie, které se říká maligní čili zhoubná. Nejde o rakovinu, ale může člověka kdykoli zabít.

Pro arytmii jsou přece jiné metody léčby.
Ano, silná arytmie se obvykle řeší implantací defibrilátoru, ale jeho časté výboje jsou pro pacienty frustrující a bolestivé. Když to lze, kardiologové na specializovaných pracovištích vypalují ložisko falešných signálů v srdci pomocí katetru. Když to nejde, pak nastupuje kybernůž. Ten umí ložisko v srdci zobrazit a zničit.

Jak účinné je ozařování srdce?
Dosud jsme léčili 30 pacientů s tachykardií a výsledky první třetiny publikovali. Z malého vzorku plyne, že jsme pomohli osmi pacientům z deseti. Více napoví až zhodnocení většího souboru pacientů. Zatím se snažíme přijít na kloub tomu, jak to udělat, aby byl efekt léčby ozařováním ještě větší.

A jiné neonkologické nemoci?
Vzhledem k reformě psychiatrické péče v zemi musíme být připraveni nabídnout kybernůž také k léčbě funkčních onemocnění mozku, která nereagují na léky. Ozařování může pomoci například s léčbou obsedantně kompulzivní poruchy.

To jsou plány, a jistě jich máte více, ale co dosluhující přístroj?
Plánů je opravdu víc, chceme rozšířit i spolupráci s kolegy z nukleární medicíny, kteří se starají o pacienty s nádory štítné žlázy. Už dnes dostává léčba kybernožem přednost v situaci, kdy má pacient s touto diagnózou podstoupit opakovanou operaci. Ozáření je šetrnější. Jenže vše bude nyní záležet na průchodnosti našeho přístroje.

Čili bude záležet na tom, kolik toho přístroj ještě zvládne?
Ano. Přístroj funguje a snad ještě rok nebo dva bude, ale s jeho stářím a hlavně opotřebovaností přibývá poruch a prodlužuje se čas, kdy je přístroj mimo provoz. Máme skvělého technika, který většinu problémů rychle odstraní, ale někdy musí čekat třeba na náhradní díly nebo na příjezd firemního technika, a pak se stává, že stojíme třeba týden. V takovém případě musíme pacienty přeobjednávat na jiné termíny a prodlužuje se čekací doba na zákrok. Nový přístroj zkrátí dobu zákroku, proto budeme moci ozářit více pacientů než dnes.

Kdy se Ostrava dočká nového přístroje? A za čí peníze, když ten původní stál 200 milionů?
To záleží na vedení nemocnice, které musí nákup dojednat s ministerstvem zdravotnictví a získat souhlas přístrojové komise. Nebude to lehké ani rychlé, ale věřím, že do dvou let budeme mít nový stroj. Pacienti tuto léčbu potřebují.

Další kybernůž teď kupuje vojenská nemocnice v Praze. Nebojíte se, že Ostrava nový nezíská?
Ne, protože si rozdělíme diagnózy. V Praze budou léčit jen nádory centrální nervové soustavy, hlavně mozku a míchy. A náš zkušený tým se zaměří na zbývají část těla.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

V zatopeném lomu na Bruntálsku se nevynořil potápěč, vytáhli jej mrtvého

Ve známé potápěčské lokalitě v zatopeném lomu Šífr u Svobodných Heřmanic na Bruntálsku nevyplaval z ponoru 61letý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stíhačky, drony, tanky, zásahovky. Na mošnovském letišti duní Dny NATO

Přímý přenos Na mošnovském letišti odstartovaly víkendové Dny NATO v Ostravě. Největší show svého druhu v Evropě představuje...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Fakultní nemocnice Ostrava má za šedesát milionů skener orgánů nové generace

Fakultní nemocnice Ostrava používá jako první v Moravskoslezském kraji k zobrazování orgánů v celém těle magnetickou...

Záložáci na cvičení střežili elektrorozvodnu a trénovali pomoc jednotkám IZS

Ochranu areálu elektrorozvodny Kletné trénovali v úterý na Novojičínsku příslušníci aktivních záloh, kteří se účastní...

Po covidu mají autoškoly mnoho zájemců, čekání na zkoušky se protahuje

Déle než obvykle nyní čekají žáci v autoškole na závěrečné zkoušky, samotné autoškoly mají zároveň hodně zájemců a žáky...

„Šotouši“ mají pohotovost, republikou projedou vagony několika států

Srovnat, jak vypadají vagony slavného švýcarského Glacier Expressu, rakouský spací vagon, italský jídelní vůz nebo...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...