Těžba v Beskydech a v Jeseníkách bude kvůli kůrovci i letos rekordní

  17:55aktualizováno  17:55
Kůrovcová kalamita je na vrcholu, letošní těžba dřeva bude stejně rekordní jako loni. V oblastech kalamity se mapuje stav silnic, čeká je i intenzivnější údržba.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V roce 2016 vytěžili devět tisíc kubíků dřeva, o rok později čtrnáct a loni už dvacet. Osmkrát víc než normálně, protože běžná roční těžba společnosti Spojené lesy, jež se stará o lesy Rýmařovu a samosprávám v jeho okolí, se v minulosti pohybovala okolo dvou a půl tisíce kubíků dříví.

I letošek bude rekordní, stejně jako rok loňský. Vlastníci a správci lesů hlásí mimořádné těžby.

„Odhadujeme, že letos vytěžíme zhruba stejné objemy jako za rok 2018. Okolo dvaceti tisíc kubíků,“ uvedl jednatel Spojených lesů Jan Rapouch. Rýmařovsko patří k nejpostiženějším oblastem kraje i republiky a kůrovec pro něj znamená definitivní konec smrčin.

„Myslím, že se právě dostáváme přes vrchol kalamity. Během dvou tří let dotěžíme zbytky smrků,“ upřesnil Rapouch. Oblast bez lesa nebude, v krajině zůstávají ostatní dřeviny – buky či modříny. K nim se dosazuje les nový, smíšený.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Stejně intenzivně jako loni se chystají těžit i Lesy ČR.

„V Moravskoslezském kraji předpokládáme v roce 2019 stejný objem těžby jako v roce 2018. To se v kraji ve státních lesích vytěžilo 2,1 milionu metrů krychlových dříví, převážně kůrovcového, a těžili jsme také dříví poškozené větrem,“ sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Největšími ohnisky kůrovce jsou podle ní západní část kraje v okrese Bruntál a východní část kraje u Jablunkova. Ty společně spolknou bezmála polovinu krajské těžby.

„I letos odhadujeme v oblasti Jablunkova objem těžby asi 400 tisíc kubíků, tedy zhruba čtyřnásobek běžné roční těžby, a na Bruntálsku půl milionu vytěžených kubíků dříví, tedy asi pětinásobek běžné roční těžby,“ upřesnila mluvčí.

Kritická situace i kolem Javorníku a Ondřejníku

Jeseníky a část Beskyd patří ke kritickým místům i pro Biskupské lesy. „V Beskydech je nejhůře okolo Ondřejníka a Javorníka kolem Frenštátu, tam smrk zmizí z devadesáti procent. V Jeseníkách nejvíce těžíme v oblasti Heřmanovic,“ řekl ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Pro letošek předpokládá kůrovcovou těžbu okolo sta tisíc kubíků, tak jako loni.

„Byť jsou naše majetky ucelené, někteří sousedé nečiní potřebná opatření a kůrovec se šíří. Někteří vlastníci lesů ani nejsou dohledatelní,“ poukazuje na jeden z problémů Konvičný.

Situaci v Moravskoslezském kraji od loňska řeší kalamitní štáb, opět zasedne koncem února. Kraj koncem loňského roku vyhlásil dotační program na podporu hospodaření v lesích, zájemci mohou žádat právě teď, od začátku února do 28. června.

Silnice se musejí opravit

„Zaměříme na sledování situace a vývoje v lesích a na kontrolní činnost u vlastníků lesa. Hlavní náplní činností krajského úřadu v této souvislosti bude uskutečnění vyhlášeného dotačního programu, administrace a následná kontrola dotací poskytovaných státem,“ nastínila letošní priority Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení kraje.

Chystá se také dotační program na opravy komunikací poškozených odvozem dříví. „Pravidla budou teprve konzultována podle spolupráce s ministerstvem zemědělství, dotčenými kraji a obcemi,“ řekla Chlebounová.

Silnice už teď čeká intenzivnější údržba. „V nejvíce postižených oblastech se zaměříme na údržbu komunikací ve zvýšeném limitu o šest milionů korun, který schválila na lednovém zasedání rada kraje,“ uvedl technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK Milan Novák. Od ledna v kůrovcových oblastech mapuje stav cest II. a III. třídy také speciální koordinátor.

Nejčtenější

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Soud opět projedná tragédii ve Studénce, kde vlak narazil do spadlého mostu

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Přes deset let uplynulo od železničního neštěstí s osmi mrtvými a více než devadesáti zraněnými ve Studénce, ale soudní...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz