Těžba v Beskydech a v Jeseníkách bude kvůli kůrovci i letos rekordní

  17:55aktualizováno  17:55
Kůrovcová kalamita je na vrcholu, letošní těžba dřeva bude stejně rekordní jako loni. V oblastech kalamity se mapuje stav silnic, čeká je i intenzivnější údržba.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V roce 2016 vytěžili devět tisíc kubíků dřeva, o rok později čtrnáct a loni už dvacet. Osmkrát víc než normálně, protože běžná roční těžba společnosti Spojené lesy, jež se stará o lesy Rýmařovu a samosprávám v jeho okolí, se v minulosti pohybovala okolo dvou a půl tisíce kubíků dříví.

I letošek bude rekordní, stejně jako rok loňský. Vlastníci a správci lesů hlásí mimořádné těžby.

„Odhadujeme, že letos vytěžíme zhruba stejné objemy jako za rok 2018. Okolo dvaceti tisíc kubíků,“ uvedl jednatel Spojených lesů Jan Rapouch. Rýmařovsko patří k nejpostiženějším oblastem kraje i republiky a kůrovec pro něj znamená definitivní konec smrčin.

„Myslím, že se právě dostáváme přes vrchol kalamity. Během dvou tří let dotěžíme zbytky smrků,“ upřesnil Rapouch. Oblast bez lesa nebude, v krajině zůstávají ostatní dřeviny – buky či modříny. K nim se dosazuje les nový, smíšený.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Stejně intenzivně jako loni se chystají těžit i Lesy ČR.

„V Moravskoslezském kraji předpokládáme v roce 2019 stejný objem těžby jako v roce 2018. To se v kraji ve státních lesích vytěžilo 2,1 milionu metrů krychlových dříví, převážně kůrovcového, a těžili jsme také dříví poškozené větrem,“ sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Největšími ohnisky kůrovce jsou podle ní západní část kraje v okrese Bruntál a východní část kraje u Jablunkova. Ty společně spolknou bezmála polovinu krajské těžby.

„I letos odhadujeme v oblasti Jablunkova objem těžby asi 400 tisíc kubíků, tedy zhruba čtyřnásobek běžné roční těžby, a na Bruntálsku půl milionu vytěžených kubíků dříví, tedy asi pětinásobek běžné roční těžby,“ upřesnila mluvčí.

Kritická situace i kolem Javorníku a Ondřejníku

Jeseníky a část Beskyd patří ke kritickým místům i pro Biskupské lesy. „V Beskydech je nejhůře okolo Ondřejníka a Javorníka kolem Frenštátu, tam smrk zmizí z devadesáti procent. V Jeseníkách nejvíce těžíme v oblasti Heřmanovic,“ řekl ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Pro letošek předpokládá kůrovcovou těžbu okolo sta tisíc kubíků, tak jako loni.

„Byť jsou naše majetky ucelené, někteří sousedé nečiní potřebná opatření a kůrovec se šíří. Někteří vlastníci lesů ani nejsou dohledatelní,“ poukazuje na jeden z problémů Konvičný.

Situaci v Moravskoslezském kraji od loňska řeší kalamitní štáb, opět zasedne koncem února. Kraj koncem loňského roku vyhlásil dotační program na podporu hospodaření v lesích, zájemci mohou žádat právě teď, od začátku února do 28. června.

Silnice se musejí opravit

„Zaměříme na sledování situace a vývoje v lesích a na kontrolní činnost u vlastníků lesa. Hlavní náplní činností krajského úřadu v této souvislosti bude uskutečnění vyhlášeného dotačního programu, administrace a následná kontrola dotací poskytovaných státem,“ nastínila letošní priority Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení kraje.

Chystá se také dotační program na opravy komunikací poškozených odvozem dříví. „Pravidla budou teprve konzultována podle spolupráce s ministerstvem zemědělství, dotčenými kraji a obcemi,“ řekla Chlebounová.

Silnice už teď čeká intenzivnější údržba. „V nejvíce postižených oblastech se zaměříme na údržbu komunikací ve zvýšeném limitu o šest milionů korun, který schválila na lednovém zasedání rada kraje,“ uvedl technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK Milan Novák. Od ledna v kůrovcových oblastech mapuje stav cest II. a III. třídy také speciální koordinátor.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Jako kdysi s Plzní. Snad mi publikum už odpustilo, doufá srdcař Franz

Trenér Karviné František Straka se raduje z vítězství.

Ta podoba... Před třinácti lety v závěru ligy s předposlední Plzní senzačně vyhrál na Spartě 3:1. Stejný výsledek tam...

Další z rubriky

Čím se živí? Co když zaútočí? Otázky a odpovědi k medvědům v Beskydech

Uspaný medvěd dostal čip a telemetrický obojek. (8. dubna 2019)

Když před pár dny odborníci úspěšně uspali v Beskydech medvěda, aby mu nasadili monitorovací obojek, zjistili, že se...

Horník popálený při předvánoční důlní tragédii opustil nemocnici

Těžce popálenému polskému havíři se daří lépe

Polského horníka těžce popáleného při předvánočním výbuchu v Dole ČSM na Karvinsku propustili z nemocnice. Strávil tam...

Třiadvacetiletý motorkář zemřel při nehodě v Karviné

Na Příbramsku zemřel motorkář po srážce s autem (19. dubna 2019).

Třiadvacetiletý motorkář zemřel v sobotu v podvečer při nehodě v Karviné. Pravděpodobně ve vysoké rychlosti nezvládl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz