Těžba v Beskydech a v Jeseníkách bude kvůli kůrovci i letos rekordní

  17:55aktualizováno  17:55
Kůrovcová kalamita je na vrcholu, letošní těžba dřeva bude stejně rekordní jako loni. V oblastech kalamity se mapuje stav silnic, čeká je i intenzivnější údržba.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V roce 2016 vytěžili devět tisíc kubíků dřeva, o rok později čtrnáct a loni už dvacet. Osmkrát víc než normálně, protože běžná roční těžba společnosti Spojené lesy, jež se stará o lesy Rýmařovu a samosprávám v jeho okolí, se v minulosti pohybovala okolo dvou a půl tisíce kubíků dříví.

I letošek bude rekordní, stejně jako rok loňský. Vlastníci a správci lesů hlásí mimořádné těžby.

„Odhadujeme, že letos vytěžíme zhruba stejné objemy jako za rok 2018. Okolo dvaceti tisíc kubíků,“ uvedl jednatel Spojených lesů Jan Rapouch. Rýmařovsko patří k nejpostiženějším oblastem kraje i republiky a kůrovec pro něj znamená definitivní konec smrčin.

„Myslím, že se právě dostáváme přes vrchol kalamity. Během dvou tří let dotěžíme zbytky smrků,“ upřesnil Rapouch. Oblast bez lesa nebude, v krajině zůstávají ostatní dřeviny – buky či modříny. K nim se dosazuje les nový, smíšený.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Stejně intenzivně jako loni se chystají těžit i Lesy ČR.

„V Moravskoslezském kraji předpokládáme v roce 2019 stejný objem těžby jako v roce 2018. To se v kraji ve státních lesích vytěžilo 2,1 milionu metrů krychlových dříví, převážně kůrovcového, a těžili jsme také dříví poškozené větrem,“ sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Největšími ohnisky kůrovce jsou podle ní západní část kraje v okrese Bruntál a východní část kraje u Jablunkova. Ty společně spolknou bezmála polovinu krajské těžby.

„I letos odhadujeme v oblasti Jablunkova objem těžby asi 400 tisíc kubíků, tedy zhruba čtyřnásobek běžné roční těžby, a na Bruntálsku půl milionu vytěžených kubíků dříví, tedy asi pětinásobek běžné roční těžby,“ upřesnila mluvčí.

Kritická situace i kolem Javorníku a Ondřejníku

Jeseníky a část Beskyd patří ke kritickým místům i pro Biskupské lesy. „V Beskydech je nejhůře okolo Ondřejníka a Javorníka kolem Frenštátu, tam smrk zmizí z devadesáti procent. V Jeseníkách nejvíce těžíme v oblasti Heřmanovic,“ řekl ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Pro letošek předpokládá kůrovcovou těžbu okolo sta tisíc kubíků, tak jako loni.

„Byť jsou naše majetky ucelené, někteří sousedé nečiní potřebná opatření a kůrovec se šíří. Někteří vlastníci lesů ani nejsou dohledatelní,“ poukazuje na jeden z problémů Konvičný.

Situaci v Moravskoslezském kraji od loňska řeší kalamitní štáb, opět zasedne koncem února. Kraj koncem loňského roku vyhlásil dotační program na podporu hospodaření v lesích, zájemci mohou žádat právě teď, od začátku února do 28. června.

Silnice se musejí opravit

„Zaměříme na sledování situace a vývoje v lesích a na kontrolní činnost u vlastníků lesa. Hlavní náplní činností krajského úřadu v této souvislosti bude uskutečnění vyhlášeného dotačního programu, administrace a následná kontrola dotací poskytovaných státem,“ nastínila letošní priority Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení kraje.

Chystá se také dotační program na opravy komunikací poškozených odvozem dříví. „Pravidla budou teprve konzultována podle spolupráce s ministerstvem zemědělství, dotčenými kraji a obcemi,“ řekla Chlebounová.

Silnice už teď čeká intenzivnější údržba. „V nejvíce postižených oblastech se zaměříme na údržbu komunikací ve zvýšeném limitu o šest milionů korun, který schválila na lednovém zasedání rada kraje,“ uvedl technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK Milan Novák. Od ledna v kůrovcových oblastech mapuje stav cest II. a III. třídy také speciální koordinátor.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Najdete na iDNES.cz