V lesích letos vítězil kůrovec, příroda patří k poraženým i kvůli lagunám

  9:49aktualizováno  9:49
Měl to být rok osmičkových výročí, zejména pak století od vzniku Československa. Jenže 20. prosinec vše změnil a rok 2018 si v Moravskoslezském kraji budeme ještě dlouho pamatovat také jako rok důlní tragédie, při které zahynulo třináct horníků, nejvíce od roku 1990.

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti. Na vině je obrovské sucho. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V případě neštěstí ve Stonavě ale nelze aktéry dělit na vítěze a poražené. Jen na ty, kdo přežili a kdo tolik štěstí neměli.

V kraji se však letos odehrála i řada dalších příběhů, které si zhodnocení a ohlédnutí zaslouží.

Příběh brouka

Malý velikostí, ale dopady jeho počínání jsou více než veliké. Takový je vítěz letošního roku kůrovec. Mnoho let podceňovaný brouk zcela změnil krajinu v Jeseníkách a v Beskydech, kde se musejí kácet tisíce zejména smrků, jeho vliv je však znatelný i ve městech. V Moravskoslezském kraji našel ideální podmínky k životu.

Mluvčí firmy Lesy ČR Eva Jouklová však s postavením kůrovce na stupně vítězů nesouhlasí. „Jestli se dá vůbec mluvit v přírodním procesu o vítězi, pak je jím tedy klimatická změna, se kterou se pojí sucho a nedostatek srážek. Kůrovec této změny jen využil.“

Fotogalerie

Aby se kůrovec dostal mezi poražené, chtějí Lesy ČR včas vyhledávat napadené stromy, ty pak pokácet a zpracovat. 

„Oslovujeme ambasády a vyzýváme například Rakousko, Slovinsko, Německo, Estonsko, Polsko a Maďarsko a jejich firmy k zapojení do hospodářské soutěže v České republice ve zpracování kalamitního dříví. Vytváříme skladovací plochy a vyhledáváme další, podporujeme výzkum a nové metody prevence, asanace i využití kůrovcové hmoty. V tom všem budeme pokračovat,“ slibuje mluvčí Jouklová.

Volby

Také v letošním roce šli lidé k volbám. Nejdříve v lednu kvůli volbě prezidenta, poté se v říjnu hlasovalo do obecních zastupitelstev. V třetině kraje pak ještě do Senátu.

V prvním případě dominoval v regionu Miloš Zeman, snad jen s výjimkou Jablunkovska, odkud pochází protikandidát Jiří Drahoš.

A mezi vítěze podzimní části voleb lze opětovně zařadit hnutí ANO. Udrželo Ostravu a Opavu, nově pak stanulo v čele Havířova nebo Nového Jičína. Ztratilo jen ve Frýdku-Místku, ale tam zůstalo součástí vedení města. 

„Troufám si říci, že ANO se stalo vítězem letošních komunálních voleb v kraji, a jsem přesvědčen, že to je i tím, jakým způsobem se snažíme dělat komunální politiku. Na druhou stranu nepatřím mezi ty, kteří rádi usínají na vavřínech, a vnímám to jako závazek dále pokračovat ve slušné politice,“ řekl krajský šéf hnutí a současně hejtman Ivo Vondrák.

Ale ani vítězství nebylo bez poskvrny, například v opavské části hnutí ANO se stále objevují neshody a v senátních volbách neuspěl ani jeden z kandidátů ANO. 

„Zoufalý nezájem o senátní volby, jaký jsme letos zaznamenali, dle mého nemá vůbec žádnou vypovídací schopnost,“ zhodnotil Vondrák účast od deseti do dvaceti procent ve druhém kole.

Mezi vítěze se bezpochyby řadí také starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který dominantně vyhrál jak v komunálních, tak i senátních volbách. 

Opakem se stal další sociální demokrat Adam Rykala, který se jako lídr kandidátky v ostravském obvodu Jih nedostal ani do zastupitelstva, a také jím velmi podporovaný senátní kandidát, expremiér Jiří Paroubek, jenž skončil až na sedmém místě.

„Volby jsme prohráli. To je fakt. Chybělo nám asi 22 voličů k překonání 5% hranice. Prostě ve velkých městech, která jsou anonymní a lidé volí podle celostátní nálady, případně zkouší volit nová sdružení, jsme letos v té konkurenci neměli šanci. Ale přeci jen znám tři vítěze letošních voleb – a těmi jsou mí dva synové a manželka. Protože spolu teď konečně trávíme více času,“ poznamenal Rykala. 

„A vlastně letošní výsledek voleb má ještě pro mne jednu pozitivní stránku. Neskončím jako pan Sobotka a další, kterým vyčítali, že se celý život živili jen politikou. V tuto chvíli podnikám a zatím mi to takto vyhovuje.“

Třinec, pálenice či bioložka

Mezi vítěze lze zařadit rovněž město Třinec, které se stalo statutárním městem v čele už ne se starostkou, ale primátorkou Věrou Palkovskou. Za přímo pohádkový rok pak považují letopočet 2018 milovníci ovocných destilátů, protože švestky, jablka nebo meruňky neničily ani jarní mrazíky, ani kroupy, úroda proto byla vskutku rekordní. 

„Něco takového nepamatuju tak dvacet let. Kvasy nás úplně zavalily,“ pochvaloval si například Zbyněk Hlinka z pálenice ve Fulneku Pohořílkách.

Titul vítězka 2018 nepochybně patří mladé bioložce Pavlíně Janovské, držitelce prestižní Ceny Sanofi za farmacii, a to za výzkum možností usnadnění léčby rakoviny. 

„Chci dokončit práci na našem projektu a později se přesunout k trochu jinému oboru, zpět k základnímu výzkumu a vývojové biologii,“ popsala své plány studentka Masarykovy univerzity v Brně.

Mezi vítěze lze zařadit i lidi z kraje, kteří získali vyznamenání, ačkoliv možná řada lidí si myslí opak. Miloš Zeman letos ocenil tenistku Petru Kvitovou nebo novinářku Janu Lorencovou, ruský prezident Vladimír Putin pak zase připnul vyznamenání písničkáři Jarku Nohavicovi.

Laguny a Rieger-Kloss

A kdo může být mezi poraženými? „Oproti dřívějším návštěvám jsem přesvědčen, že laguny budou vyčištěny podle plánu.“ 

To jsou slova ministra průmyslu Martina Římana z listopadu 2007. Plán tehdy počítal s vyčištěním ropných jezer v areálu bývalé chemičky Ostramo na konci roku 2010. A letos tam už měl stát krásný park. Nestojí. A laguny dosud nejsou vyčištěné, přičemž kaly v areálu zůstanou nejspíše až do roku 2020. To je výrazná porážka. 

Na poražené letošního roku zřetelně aspirují i krnovský výrobce varhan Rieger-Kloss, který ukončil svou existenci po 145 letech, dále Evžen Machytka, jehož působení v čele ostravské fakultní nemocnice nemělo dlouhého trvání, a nelegální penzion pro seniory ve Vratimově. 

Za porážku někdejších ambicí pak lze považovat odchod ocelářské firmy ArcelorMittal.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Flétnistce někdo ukradl nástroj za 140 tisíc. Zjistila to až druhý den

Flétna, po které pátrají ostravští policisté.

O drahý hudební nástroj přišla osmadvacetiletá žena z Ostravy. Příčnou flétnu začala postrádat minulý čtvrtek, den...

Jako fénix z popela, kostel v Gutech letos čeká hrubá stavba i nové zvony

Požár v třinecké části Guty zcela zničil unikátní dřevěný kostel ze 16. století.

Dřevo není problém, čeká se jen na stavební povolení. Letošní rok bude pro obnovu cenného dřevěného kostela v...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Najdete na iDNES.cz