V lesích letos vítězil kůrovec, příroda patří k poraženým i kvůli lagunám

  9:49aktualizováno  9:49
Měl to být rok osmičkových výročí, zejména pak století od vzniku Československa. Jenže 20. prosinec vše změnil a rok 2018 si v Moravskoslezském kraji budeme ještě dlouho pamatovat také jako rok důlní tragédie, při které zahynulo třináct horníků, nejvíce od roku 1990.

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti. Na vině je obrovské sucho. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V případě neštěstí ve Stonavě ale nelze aktéry dělit na vítěze a poražené. Jen na ty, kdo přežili a kdo tolik štěstí neměli.

V kraji se však letos odehrála i řada dalších příběhů, které si zhodnocení a ohlédnutí zaslouží.

Příběh brouka

Malý velikostí, ale dopady jeho počínání jsou více než veliké. Takový je vítěz letošního roku kůrovec. Mnoho let podceňovaný brouk zcela změnil krajinu v Jeseníkách a v Beskydech, kde se musejí kácet tisíce zejména smrků, jeho vliv je však znatelný i ve městech. V Moravskoslezském kraji našel ideální podmínky k životu.

Mluvčí firmy Lesy ČR Eva Jouklová však s postavením kůrovce na stupně vítězů nesouhlasí. „Jestli se dá vůbec mluvit v přírodním procesu o vítězi, pak je jím tedy klimatická změna, se kterou se pojí sucho a nedostatek srážek. Kůrovec této změny jen využil.“

Fotogalerie

Aby se kůrovec dostal mezi poražené, chtějí Lesy ČR včas vyhledávat napadené stromy, ty pak pokácet a zpracovat. 

„Oslovujeme ambasády a vyzýváme například Rakousko, Slovinsko, Německo, Estonsko, Polsko a Maďarsko a jejich firmy k zapojení do hospodářské soutěže v České republice ve zpracování kalamitního dříví. Vytváříme skladovací plochy a vyhledáváme další, podporujeme výzkum a nové metody prevence, asanace i využití kůrovcové hmoty. V tom všem budeme pokračovat,“ slibuje mluvčí Jouklová.

Volby

Také v letošním roce šli lidé k volbám. Nejdříve v lednu kvůli volbě prezidenta, poté se v říjnu hlasovalo do obecních zastupitelstev. V třetině kraje pak ještě do Senátu.

V prvním případě dominoval v regionu Miloš Zeman, snad jen s výjimkou Jablunkovska, odkud pochází protikandidát Jiří Drahoš.

A mezi vítěze podzimní části voleb lze opětovně zařadit hnutí ANO. Udrželo Ostravu a Opavu, nově pak stanulo v čele Havířova nebo Nového Jičína. Ztratilo jen ve Frýdku-Místku, ale tam zůstalo součástí vedení města. 

„Troufám si říci, že ANO se stalo vítězem letošních komunálních voleb v kraji, a jsem přesvědčen, že to je i tím, jakým způsobem se snažíme dělat komunální politiku. Na druhou stranu nepatřím mezi ty, kteří rádi usínají na vavřínech, a vnímám to jako závazek dále pokračovat ve slušné politice,“ řekl krajský šéf hnutí a současně hejtman Ivo Vondrák.

Ale ani vítězství nebylo bez poskvrny, například v opavské části hnutí ANO se stále objevují neshody a v senátních volbách neuspěl ani jeden z kandidátů ANO. 

„Zoufalý nezájem o senátní volby, jaký jsme letos zaznamenali, dle mého nemá vůbec žádnou vypovídací schopnost,“ zhodnotil Vondrák účast od deseti do dvaceti procent ve druhém kole.

Mezi vítěze se bezpochyby řadí také starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), který dominantně vyhrál jak v komunálních, tak i senátních volbách. 

Opakem se stal další sociální demokrat Adam Rykala, který se jako lídr kandidátky v ostravském obvodu Jih nedostal ani do zastupitelstva, a také jím velmi podporovaný senátní kandidát, expremiér Jiří Paroubek, jenž skončil až na sedmém místě.

„Volby jsme prohráli. To je fakt. Chybělo nám asi 22 voličů k překonání 5% hranice. Prostě ve velkých městech, která jsou anonymní a lidé volí podle celostátní nálady, případně zkouší volit nová sdružení, jsme letos v té konkurenci neměli šanci. Ale přeci jen znám tři vítěze letošních voleb – a těmi jsou mí dva synové a manželka. Protože spolu teď konečně trávíme více času,“ poznamenal Rykala. 

„A vlastně letošní výsledek voleb má ještě pro mne jednu pozitivní stránku. Neskončím jako pan Sobotka a další, kterým vyčítali, že se celý život živili jen politikou. V tuto chvíli podnikám a zatím mi to takto vyhovuje.“

Třinec, pálenice či bioložka

Mezi vítěze lze zařadit rovněž město Třinec, které se stalo statutárním městem v čele už ne se starostkou, ale primátorkou Věrou Palkovskou. Za přímo pohádkový rok pak považují letopočet 2018 milovníci ovocných destilátů, protože švestky, jablka nebo meruňky neničily ani jarní mrazíky, ani kroupy, úroda proto byla vskutku rekordní. 

„Něco takového nepamatuju tak dvacet let. Kvasy nás úplně zavalily,“ pochvaloval si například Zbyněk Hlinka z pálenice ve Fulneku Pohořílkách.

Titul vítězka 2018 nepochybně patří mladé bioložce Pavlíně Janovské, držitelce prestižní Ceny Sanofi za farmacii, a to za výzkum možností usnadnění léčby rakoviny. 

„Chci dokončit práci na našem projektu a později se přesunout k trochu jinému oboru, zpět k základnímu výzkumu a vývojové biologii,“ popsala své plány studentka Masarykovy univerzity v Brně.

Mezi vítěze lze zařadit i lidi z kraje, kteří získali vyznamenání, ačkoliv možná řada lidí si myslí opak. Miloš Zeman letos ocenil tenistku Petru Kvitovou nebo novinářku Janu Lorencovou, ruský prezident Vladimír Putin pak zase připnul vyznamenání písničkáři Jarku Nohavicovi.

Laguny a Rieger-Kloss

A kdo může být mezi poraženými? „Oproti dřívějším návštěvám jsem přesvědčen, že laguny budou vyčištěny podle plánu.“ 

To jsou slova ministra průmyslu Martina Římana z listopadu 2007. Plán tehdy počítal s vyčištěním ropných jezer v areálu bývalé chemičky Ostramo na konci roku 2010. A letos tam už měl stát krásný park. Nestojí. A laguny dosud nejsou vyčištěné, přičemž kaly v areálu zůstanou nejspíše až do roku 2020. To je výrazná porážka. 

Na poražené letošního roku zřetelně aspirují i krnovský výrobce varhan Rieger-Kloss, který ukončil svou existenci po 145 letech, dále Evžen Machytka, jehož působení v čele ostravské fakultní nemocnice nemělo dlouhého trvání, a nelegální penzion pro seniory ve Vratimově. 

Za porážku někdejších ambicí pak lze považovat odchod ocelářské firmy ArcelorMittal.

Autor:

Nejčtenější

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

Pacientka Barbora Mludková

Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Hledač pokladů nalezl na Novojičínsku ostatky německého vojáka

Ilustrační snímek

Na poli u Bílova na Novojičínsku byly nalezeny kosterní ostatky německého vojáka, který padl ve druhé světové válce....

Další z rubriky

Verdikt o osudu sochy Špinarové oddalují rozdílné názory odborníků

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

O osudu soch zpěvačky Věry Špinarové, ale i písničkáře Karla Kryla a hudebního skladatele Leoše Janáčka v centru...

Zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí zdobí nová báň, poprvé od války

A je tam. Unikátní zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí má po 74 letech novou báň.

Po více než sedmdesáti letech zdobí renesanční zámek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí nová báň. Nahoru ji ve středu vyzdvihl...

Města a firmy v kraji snižují spotřebu kancelářského papíru, o tuny ročně

Ilustrační snímek

O šestnáct tun papíru méně než v roce 2013 spotřebovaly v roce 2018 města a firmy v Moravskoslezském kraji, které ve...

Najdete na iDNES.cz