Rekonstrukce kulturního domu Poklad se protáhne. Kompletně opravený by měl být za rok.

Rekonstrukce kulturního domu Poklad se protáhne. Kompletně opravený by měl být za rok. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kulturní dům Poklad bude hotový za rok

  • 8
Po sérii špatných zpráv o Domu kultury Poklad v Ostravě-Porubě, u kterého odborníci odhalili už i problémy se statikou, přicházejí konečně také dobré zvěsti.

„Rekonstrukce Pokladu pokračuje. Stavební práce se sice prodlouží z 60 na 69 týdnů a původně vysoutěžená částka 149 milionů se o něco zvýší, ale vše bude hotové za rok,“ slibuje investiční náměstek ostravského primátora Břetislav Riger.

Budova kdysi oblíbeného a hojně navštěvovaného kulturního stánku z roku 1961 je chráněnou památkou. Město ji koupilo v roce 2008 od tří majitelů za 30 milionů korun a slibovalo rychlou modernizaci.

Nájemníci museli Poklad opustit už v roce 2013. Soudní spor s jedním z nich ale opravy komplikoval a nakonec i dočasně přerušil.

„Nájemce se s námi dodnes soudí, ale už to nemá vliv na stavební práce. Navíc se možná brzy dohodneme na mimosoudním vyrovnání,“ říká primátor Tomáš Macura.

Dělníci opustili památku, když zbyly jen obvodové zdi

Rekonstrukce, jež začala před třemi lety, skončila fiaskem už další rok. Soud vydal předběžné opatření, kterým přikázal práce zastavit. Dělníci opustili stavbu ve chvíli, kdy z budovy zbyly jen obvodové zdi. Památka pak dlouho chátrala.

„Letos v létě převzal staveniště vítěz nového výběrového řízení, sdružení firem Stamont a Vítkovice Revmont. Z kontroly stavby vyplynuly tři základní úkoly, na kterých už firmy pracují. Snaží se před příchodem zimy zabránit pronikání vody i chladu do budovy a řeší problémy s narušenou statikou,“ říká Riger.

Statik měl obavy, že konstrukce je narušená natolik, že další opravy nebudou možné. Důkladná kontrola naštěstí ukázala, že nosná konstrukce je v pořádku a ostatní potíže se dají odstranit.

Problémy byly i se špatnou izolací základů budovy, protékající střechou a špatně ukotvenými novými dřevěnými okny.

„Většinu oken proto musely firmy vysadit, namontovat znovu a utěsnit tak, aby bylo možné budovu v zimě vytopit. Izolaci základů vyřeší injektáží a vadné části střechy už také opravují,“ líčí Riger.