„Středa byla symbolická. Připomněli jsme si výročí popravy Milady Horákové a sochu odhalili před budovou, kde Karel Kryl natočil své první nahrávky pro desku Bratříčku, zavírej vrátka,“ přiblížil důvody instalace ředitel Českého rozhlasu Ostrava Josef Podstata.
Nahrávky pro desku zde podle Podstaty vznikaly postupně mezi roky 1967 až 1969.
„Věřím tomu, že tato socha jednou nebude stát v ulici Dr. Šmerala, ale v ulici Karla Kryla,“ podotkl ředitel ostravského studia v narážce na fakt, že socha stojí v ulici pojmenované po zakladateli KSČ.
„Je také symbolické, že se socha mého bratra odhaluje v den, kdy byla jmenována vláda za podpory komunistů, což mě přivádí k zuřivosti,“ přidal se před odhalením sochy bratr Karla Kryla Jan. Pro návštěvníky pak zahrál a zazpíval oblíbeného Anděla.
Model musel přepracovat, pak se rozbil
Samotný vznik sochy Karla Kryla, stojící na vyleštěném ocelovém podstavci, nebyl nijak jednoduchý.
„Je to vůbec první socha Karla Kryla v České republice,“ řekla průvodkyně slavnosti Dagmar Misařová, která je autorkou dokumentu vytvořeného k příležitosti Krylových nedožitých sedmdesátých narozenin.
„První verzi, hliněný model, jsem nejprve představil bratru Karla Kryla Janovi. Tomu se nelíbily některé detaily, tak jsem ji ještě musel trochu přepracovat. No a když už jsme byli spokojeni, tak spadla z podstavce a rozbila se, takže jsem musel začínat znovu,“ přiznal peripetie při vzniku autor sochy David Moješčík.
Co znamenají scházející hodinky?
Do Krylovy sochy zapracoval skryté barokní symboly. „On je rád používal. Pohled na hodinky, které na té ruce vlastně nejsou, znamená pomíjivost, tedy to, že už není mezi živými, že je mimo čas. V historii jsou časté podobné symboly, například kostlivec, který drží přesýpací hodiny,“ zmínil Moješčík.
Výklady ale mohou být různé. Někoho může i napadnout, že scházející hodinky u Kryla značí, že mu komunisté ukradli čas. „Toto mě třeba vůbec nenapadlo, ale je to právě o tom, aby si každý na soše našel svoje vlastní vysvětlení. Myslím si, že starší generace bude vnímavější, mladí hodinky nenosí,“ říká k tomu Moješčík.
A doplňuje, že krabice na skulptuře při dobrých světelných podmínkách vydá další poselství - státní vlajku rozříznutou na půl. „Kryla rozdělení Československa velmi trápilo,“ vysvětlil sochař.
Na Krylových zádech si lidé zase mohou všimnout dvojitého kříže. „Kdo míval na zádech kříž? Přece rytíři, kteří mířili do Jeruzaléma. Kryl byl rytíř slova, takový posel stejně jako oni,“ doplnil Moješčík.
K soše by časem měla přibýt také písničkářova pamětní deska na budově rozhlasu.