Krnovské opravny a strojírny dodají Brnu tramvaje za miliardu

  12:55aktualizováno  12:55
Jednu z největších zakázek ve své historii, dodávku tramvají pro brněnský dopravní podnik za více než miliardu korun, získala společnost Krnovské opravny a strojírny.
Krnovské opravny a strojírny získaly zakázku na 41 tramvají pro Brno.

Krnovské opravny a strojírny získaly zakázku na 41 tramvají pro Brno. | foto: Krnovské opravny a strojírny

Až jednačtyřicet tramvají mohou v nejbližších letech dodat Krnovské opravny a strojírny (KOS) brněnskému dopravnímu podniku.

Tramvaje nebudou KOS do Brna dodávat v celku, ale v podobě rozložených stavebnic, z nich si pak tamní dopravní podnik tramvaje sám sestaví.

O výsledku výběrového řízení brněnského dopravního podniku, v němž KOS uspěly ve spojení s Pragoimexem a VKV Praha, jako první informoval web Československý dopravák.

„Podmínkou zakázky bylo, aby se vysoutěžené tramvaje montovaly v Ústředních dílnách Dopravního podniku města Brna. Dodavatel předá i technickou dokumentaci, komponenty a služby potřebné pro sestavení tramvaje,“ přiblížil zakázku Jan Seitl, provozní ředitel Dopravního podniku města Brna.

První trmavaje do 420 dnů od podpisu smlouvy

Krnovské tramvaje budou v Brně postupně nahrazovat dosluhující starší typy vozů. „Tento typ tramvají bude nahrazovat současné dvoučlánkové tramvaje typu K2, jejichž celkový počet určený k postupnému vyřazování je 41,“ doplnil očekávaný rozsah zakázky Seitl.

Za technickou dokumentaci zaplatí Brněnští 3,5 milionu korun, cena jedné tramvaje, včetně potřebných komponentů, dosáhla v soutěži 26,5 milionu korun.

Jak bude zakázka probíhat, zatím není jasné, rozhodující budou požadavky brněnského dopravního podniku. „Dodavatel se podpisem rámcové dohody zavázal k dodání komponentů pro dvě tramvaje. DPMB má práva z této smlouvy pořídit formou dílčích kupních smluv další tramvaje do maximálního počtu 41,“ vysvětlil provozní ředitel. „První dvě tramvaje mají být dodány do 420 dnů od uzavření smlouvy.“

Uspěla Škoda Transportation

Další tramvaje v současnosti krnovští vyrábějí pro Dopravní podnik Mostu a Litvínova.

Podobný počet, ale typově zcela odlišných tramvají, nakoupí také ostravský dopravní podnik. Jeho zástupci ve středu podepsali smlouvu na nákup čtyřiceti velkokapacitních tramvají se společností Škoda Transportation.

„Nákup nových vozů za téměř dvě miliardy korun jednomyslně schválilo představenstvo Dopravního podniku Ostrava (DPO) před dvěma týdny, ve středu byla smlouva podepsána na mezinárodním veletrhu InnoTrans v Berlíně,“ řekla Karolína Rycková, tisková mluvčí DPO.

Ostrý provoz od podzimu 2020

Nové velkokapacitní tramvaje by se měly v Ostravě objevit za dva roky. „Tramvaje nejnovější generace ForCity Smart se v ostrém provozu objeví na linkách DPO na podzim roku 2020. Ostrava bude prvním městem v České republice i střední Evropě, kde budou plzeňské tramvaje s touto specifikací provozovány,“ řekla mluvčí.

Zatím spíše ilustrační vizualizace škodovácké tramvaje. Její design se teprve...

Zatím spíše ilustrační vizualizace škodovácké tramvaje. Její design se teprve bude vyvíjet.

Podle podmínek soutěže mají být nové ostravské tramvaje nízkopodlažní, klimatizované, vybavené wi-fii porty USB, o kapacitě 200 cestujících. Součástí budou i kamerové systémy.

O dvoumiliardovou zakázku soutěžily čtyři firmy: Škoda, Stadler, CAF a Inekon. Vítězná Škoda Transportation nabídla ve výsledku nejnižší cenu.

Jedna tramvaj přijde na téměř 49 milionů

Podobně jako u středněkapacitních tramvají, které Ostravě dodá zase švýcarská společnost Stadler, budou muset i velkokapacitní výrobky Škoda Transportation projít zkušebními testy.

Za jednu tramvaj zaplatí ostravský dopravní podnik 48,75 milionu korun, tedy dvojnásobek ceny brněnských tramvají z Krnova. Ceny ale nelze srovnávat, jde o rozměrově zcela odlišné typy vozů.

V roce 2021 by tak mohla mít Ostrava jeden z nejmodernějších vozových parků v republice, vedle 40 velkokapacitních tramvají Škody Transportation bude po zdejších ulicích jezdit také 40 tramvají Stadler.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Metanolovou aférou to neskončilo, soud řeší další podvod s lihem

Krajský soud v Ostravě začal projednávat počínání čtyř mužů z Karvinska a Těšínska, kteří podle obžaloby v letech 2015...

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestačtyřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Kolem chodili lidé, otrlý zloděj přesto přestřihl zámek a ukradl kolo

Policisté pátrají po zloději, který před několika kolemjdoucími a pod městskou kamerou v Karviné ukradl jízdní kolo....

Památník Rudé armády je politý barvou, nápis připomíná maďarské povstání

V Komenského sadech v Ostravě někdo červeným sprejem postříkal Památník Rudé armády, u něhož se konají pietní akce....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz