Krnov ochutná lákavé hudební menu. Operu, Chodúra i varhany

  7:49aktualizováno  7:49
Následující dny Krnovem zavane pořádný notový vítr. Krnovské hudební slavnostní budou letos jubilejní - ve městě se konají podesáté. Pořadatelé slibují ještě více produkcí než v předchozích ročnících. Program potrvá šest dní, koncerty a další akce se odehrají na osmi místech Krnova.

Martin Chodúr - Finále soutěže o nej parfém roku 2011 | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Velkou novinku si užijete hned na začátku šestidenní hudební šňůry. V úterý, tedy v první den slavností zažijete atmosféru newyorské Metropolitní opery. Nebudete ale muset do New Yorku. Stačí do krnovského kina Mír.

To vůbec poprvé uvede přímý přenos operního představení ze slavného amerického operního domu. V 18:30 začne přímý přenos zahraničního nastudování slavné opery Carmen od George Bizeta. Vstupné je 100 korun.

Středa plná písní ze světa

Když 14. září zamíříte od 19 hodin do Koncertní síně sv. Ducha, užijete si písně z Finska, Slovenska i Bulharska. Uvedou je učitelé ZUŠ Krnov a hosté. Koncert připomene cyklus Písně z mapy světa. Ten si v minulosti Krnované oblíbili.

"Mnohé z písní, které zazní, pocházejí z Bulharska, nebudou chybět ale ani známé romské nebo latinskoamerické skladby," uvedl Ivan Gajdoš, který před lety s myšlenkou koncertů ve stylu worldmusic přišel. Lístky na koncert stojí 90 korun.

Čtvrtek zakončí "stará hudba"

Třetí festivalový den začne v Koncertní síni sv. Ducha varhanními koncerty pro české a polské žáky, od 16 hodin pak v Hotelu Pepa vystoupí bulharská violoncellistka Daniela Waldhans.

Varhany Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně

Posluchačům slibuje nejedno překvapení jak ve výběru repertoáru, tak ve skladbě hostů. Poslední čtvrteční festivalovou dávku hudby si vychutnáte od 18 hodin v synagoze. Vystoupí tu polský soubor Scandicus, který interpretuje starou hudbu.

V pátek diváky roztančí Xindl X

Máte rádi varhanní hudbu? Pokud ano, potěší vás páteční festivalový program. Od 11, 12 a od 13 hodin můžete zamířit na prohlídku sídla firmy Rieger Kloss Varhany a od 17 hodin tamtéž si užijete varhanní koncert.

Zahrada 2010 - Xindl X se zlatou deskou

Páteční program ale nabídne i další žánry. Od 14 hodin na Hlavním náměstí vystoupí Prudnický dechový orchestr, Krnovská cimbálová muzika, polští Kream, Xindl X s kapelou či třeba Kryštof. Jejich koncert začne ve 20 hodin. Program na náměstí je zdarma.

Už nejsem volná, zazní v sobotu

Dechový orchestr mladých a polští Permanent Jazz. Tyto formace rozezní v sobotu dopoledne krnovské Hlavní náměstí. Pohodové setkání s muzikou pak slibuje Ivan Hlas Trio. Recitál muzikanta, který si už léta udržuje pozici jednoho z nejhranějších autorů tuzemské hudební scény, je naplánován na 13:40.

Návštěvníci jubilejních slavností se ale v sobotu odpoledne na Hlavním náměstí mohou těšit i na Ripe For Blues, Kofe-In, nebo například polské Tricon. Sobotní večer bude patřit jedné z královen české pop music, zpěvačce Petře Janů, která vystoupí se skupinou Golem.

Grády v neděli dodá Chodúr

Hlavní hvězdy Krnovských hudebních slavností si pořadatelé nechávají na závěr programu. Na galakoncertu v Městském divadle se v neděli od 19 hodin představí Martin Chodúr s kapelou za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Uvede jak vlastní skladby, tak písně světových bluesových, jazzových nebo popových hvězd jako jsou Frank Sinatra, Tom Jones, Leonard Cohen nebo Lady Gaga.

Úplné vyvrcholení slavností ale bude patřit dámě. Nedělní galakoncert totiž završí šansony v podání Radky Fišarové. I tu doprovodí mimo jiné Janáčkova filharmonie. Vstupné na galakoncert stojí od 250 do 330 korun.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Najdete na iDNES.cz