„Zjistili jsme ale, že by si výměnu zasloužila i podlaha a hlavně rozvody medicínských plynů,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. „Náklady na kompletní rekonstrukci se sice vyšplhaly na 60,6 milionu korun, ale protože se nám podařilo získat grant ze strukturálních fondů Evropské unie IROP 98 ve výši 42 milionů korun, rozhodli jsme se, že v sálech opravdu vyměníme vše.“
Nemocnice zároveň získala dalších 12 milionů ze zdravotnického projektu REACT na pořízení čtyř laparoskopických věží, jež krnovské sály pozvedly na úroveň špičkových pracovišť.
„Technika, kterou v operačních sálech máme, je jednou z nejmodernějších nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v celém Česku,“ řekl primář operačních sálů Miroslav Halíř.
Ročně čtyři tisíce operací
Vedle standardních přístrojů je každý sál vybavený kamerami, monitory a další audiotechnikou, což v praxi lékařům umožňuje živě přenášet průběh operace na jakoukoliv obrazovku připojenou k internetu.
Operatér tak může konzultovat průběh zákroku s kolegou, případně specialistou z jiného oboru. Současně se operace i nahrává a může sloužit k výuce mladých lékařů.
„Velkou výhodou je rovněž to, že lékaři si mohou kdykoliv během operace zobrazit na monitorech veškeré lékařské snímky pacienta pořízené v rámci jeho předoperačních vyšetření,“ doplnil Václavec.
Nové sály chce nemocnice uvést do provozu koncem května a ročně by v nich lékaři měli provést čtyři tisíce operací.