Patří k nim i Ostrava, které se týkaly hned dvě žaloby. První soud obratem odmítl. Martin Piperek, kterého Miroslav Kalousek vyškrtnul z kandidátky TOP 09 a vysvětloval to podezřením na domácí násilí, si neúspěšně stěžoval na neplatnost registrace strany.
O druhé žalobě, kterou podala koalice Jsme Ostrava na neplatnost volby kandidátů, ale soud dosud nerozhodoval. „Ustavující zastupitelstvo svolal primátor na čtvrtek 6. listopadu,“ potvrdila mluvčí krajského města Andrea Vojkovská.
Podle mluvčího soudu Dalibora Zechy tím město riskuje problémy. „To v případě, že by soud návrhu vyhověl a změnila se jména zastupitelů,“ říká Zecha. Připustil ale, že zákon výslovně mluví jen o žalobách na neplatnost voleb nebo hlasování, které neumožňují svolat ustavující zastupitelstvo do rozhodnutí soudu, proto záleží na právním výkladu.
Žaloby u Krajského souduKarlova Studánka Ostrava-Vítkovice Český Těšín |
Ostrava má jasno. „Studovali jsme metodiku a kontaktovali Ministerstvo vnitra, které s našim postupem souhlasí,“ říká Vojkovská. Argumentuje tím i Ostrava-Poruba, na kterou přišla stejná žaloba od stejné koalice.
Žaloba? Stejně se bude jednat
Rovněž Karviná, na kterou Česká pirátská strana (v Ostravě je součástí žalující koalice Jsme Ostrava) také podala žalobu na neplatnost volby kandidátů.
Porubští zastupitelé se sejdou v pátek, karvinští už zítra. I s rizikem, že by se mohla změnit některá jména. „Je to v souladu se zákonem,“ shodují se mluvčí obou radnic Martin Otipka a Šárka Swiderová. Ostravští i karvinští politici nepředpokládají, že riziko úspěchu žaloby a změn v zastupitelstvech je velké.
Na rozdíl od jiných měst, kde žaloby napadají například kupčení s hlasy, chybné sčítání nebo třeba vyškrtnutí voličů, jde v Karviné, Ostravě i dalších obcích o obecnější problém. Piráti totiž napadají pětiprocentní hranici pro přepočet hlasů. „Vadí jim, že hlasy pro neúspěšně kandidující strany se rozdělují jen mezi ty, které získaly od pěti procent výš. Kdyby byla hranice nižší, po přepočtení hlasů by se na radnice dostaly i strany, které skončily těsně pod pěti procenty,“ vysvětluje Swiderová.
Žaloba na neplatnost kandidáta zastupitelstvu nebrání
Stejně je na tom také Kopřivnice či Frýdlant nad Ostravicí. V obou městech podali lidé žaloby na neplatnost volby kandidátů, což nebrání současným politikům předat vládu nástupcům. V obou městech se sejdou ve čtvrtek 6. listopadu.
Ve Štramberku sice pozdržela výměnu zastupitelů žaloba na neplatnost hlasování, v pátek ji ale soud odmítl a starosta Jan Socha tak předpokládá, že svolá nové politiky na 10. listopadu.
V jiné situaci je ale stále Třinec, Karlova Studánka, Český Těšín, Krnov i některé ostravské obvody.
O Vítkovicích bude soud jednat. „Měli jsme navržený termín zastupitelstva - středu 5. listopadu. Ale vzhledem k tomu, že byly podány dvě námitky, nemůžeme se sejít dříve, než soud rozhodne. Náhradní termín jsme zatím nestanovili,“ říká starosta Ostravy-Vítkovic Petr Dlabal.
Jedna námitka se týká neplatnosti voleb. Druhá neplatnosti hlasování, a právě o ní už soud rozhodl. Nařídil projednání na 10. listopadu.
V Karlově Studánce ovlivňuje dění Zifčák
Už o čtyři dny dříve bude stejný soud řešit i dvě žaloby z Karlovy Studánky. Lidé si tam stěžují na neplatnost voleb a žádají ochranu ve věci seznamu voličů.
Starostka Radka Chudová, lídryně Sdružení nezávislých kandidátů, které ve volbách opět zvítězilo a získalo šest ze sedmi mandátů, totiž nechala ze seznamu voličů vyškrtnout 26 lidí včetně tří kandidátů Hnutí sociálně slabých.
Ti se podle ní přihlásili k trvalému pobytu do hotelu Džbán v lázeňském městečku účelově, aby zvítězilo Hnutí sociálně slabých, jehož předsedou a lídrem je bývalý příslušník StB Ludvík Zifčák, který v listopadu 1989 sehrál provokativní roli mrtvého studenta Šmída.
„Není možné, aby o orgánech obce rozhodovali lidé, kteří v ní nebydlí,“ říká Chudová, která bude ve funkci pokračovat. U místních cítí podporu. „Když zjistili, že soud nařídil jednání na 6. listopadu, chtěli, ať objednám autobus, že tam pojedou všichni,“ prohlásila Chudová.
Před čtyřmi lety se musely volby v Karlově Studánce opakovat. Tehdy se Zifčák dostal do zastupitelstva, ale Ústavní soud pak rozhodl, že volební praktika účelového přihlášení k pobytu je nepřípustná. I proto letos starostka účelově přihlášené lidi vyškrtla a věří, že opakování voleb nehrozí.
Také starostka Třince Věra Palkovská čeká na verdikt o žalobě Úsvitu přímé demokracie na neplatnost voleb: „Doufáme, že soud stihne rozhodnout tak, aby se noví zastupitelé mohli sejít 21. listopadu.“ V Českém Těšíně si ustavující zastupitelstvo původně naplánovali na pátek 7. listopadu, teď ale musí čekat.
Starosta Českého Těšína: Jsem z toho nešťastný
„Soud nás upozornil, že na 10. listopadu nařídil projednání návrhu na neplatnost voleb, který podala Česká pirátská strana kvůli údajnému kupčení s hlasy,“ říká starosta města Vít Slováček.
Další žaloby ze stejného města soud zamítl nebo nepřijal, protože přišly pozdě. Také v Českém Těšíně se před čtyřmi lety volby opakovaly. „Jsem z toho nešťastný. Přál bych si, aby probíhaly standardně. Jsem zvědavý na to, jaké budou u soudu předloženy důkazy, které potvrdí, nebo vyvrátí ovlivňování voličů,“ dodal Slováček.
Asi nejpozději se dočká nové vlády Krnov. Starostka počítala s 5. listopadem, pak termín posunula o dva týdny a teď sází na jistotu, zastupitele svolá až 24. listopadu. „Kvůli žalobě jsme museli soudu odevzdat všechny volební lístky z okrsku číslo 21, kde se vyskytl nezvykle velký počet neplatných hlasů. Soud je bude přepočítávat a my nevíme, co to udělá,“ říká Alena Krušinová.
Naznačuje, že případná změna mandátů by mohla mít vliv i na podobu vládnoucí koalice, která se teprve rodí.